1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мисла на денот

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од melpomena, 5 јули 2012.

 1. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,305
  Допаѓања:
  2,978
  Koga ke se srushat iluziite nastanuvaat najdobrite promeni vo zivotot.
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,710
  Допаѓања:
  871
  Кога ќе се срушат илузиите и за какви илузии се мисли? :)
  Прашувам бидејќи ова многу ме потсетува на праксите дадени од Буда за надминување на илузиите за телото, умот, чуствата и светот...

  Или ова е само општо, без разлика какви илузии ако се срушат (или надминат) - промени секако следуваат?
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  1,232
  Егото ве присилува да чекате. Ќе се веселите утре, кога ќе успеете. Денес, секако, морате да патите. Ако сакате да се веселите утре, денес мора да се жртвувате. Но тоа утре никако да дојде, Утре едноставно значи она што никогаш не доаѓа.
  Егото не постои во сегашноста, постои само во минатото и во иднината-во она што веќе не постои и она што сеуште не постои. Минатото веќе го нема, иднината сеуште ја нема, ни едното ни другото не постојат. Егото постои само во она што не постои, зошто и самото е непостоечко.
  Во сегашноста, во еден чист момент, нема да пронајдете его во себе, туку само тивка радост, тивко и чисто ништо.
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: