1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мисла на денот

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од melpomena, 5 јули 2012.

 1. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  563
  Допаѓања:
  996
  Како што љубовта кон животот е всушност само страв од смртта, така и друштвеноста на луѓето не е директна. Имено таа не се темели на љубовта кон друштвото туку на стравот од самотија.
   
  На antonio и Mystic им се допаѓа ова.
 2. Patika

  Patika Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 февруари 2018
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  18
  Не е будала тој што не знае да чита, будала е тој што чита и мисли дека све е вистина !
   
  На antonio, bliznaci и pozdrav eden topol им се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  563
  Допаѓања:
  996
  Ima ljudi čije stope, u pesku trajanja utisnute, ne vode istim smerom u kome su vodili njihovi životi… Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut…
   
  На Mystic му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  563
  Допаѓања:
  996
  Имај за сѐ свое мислење. Не кажувај за сѐ свое мислење. Тебе зборовите најмалку те чинат. Твоите зборови се најдрагоцени.
   
  На antonio и Mystic им се допаѓа ова.
 5. antonio

  antonio Like-Maniac

  Зачленет на:
  29 август 2013
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  1,070
  Чуднo е кaкo рaбoти срцетo. Чoвекoт мoже сo гoдини дa живее нaвикнaт нa зaгубaтa, пoмирен сo неa, a пoтoa, вo еден мoмент нa невнимaтелнo рaзмислувaње, бoлкaтa ќе испливa нa пoвршинaтa, oстрa и свежa, кaкo скoрaшнa рaнa.
   
  На Iris*, Mystic и pozdrav eden topol им се допаѓа ова.
 6. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,491
  Во моментот кога раскажуваш туѓо искуство, го потиснуваш или го немаш своето.
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 7. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  607
  Допаѓања:
  336
  Љубовта гледа низ телескоп а зависта низ микроскоп.
   
 8. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,491
  Жена без убав збор не го одзема здивот.
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,491
  Трагедијата на истрајноста е да ги гледаш луѓето како попуштаат.
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  563
  Допаѓања:
  996
  Фантазијата е сѐ. Стварноста, ако воопшто ја има, ништо. Во најдобар случај, успешен производ на фантазијата.
   
  На Mystic му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: