1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мир во животот

Дискусија во форумот 'Философија' започната од Дејви, 11 март 2016.

 1. Дејви

  Дејви Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 март 2016
  Мислења:
  308
  Допаѓања:
  186
  Дали постои и дали и како може да го пронајдеме тој момент во животот?
   
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  2,054
  Постои, секако дека постои, ама за секого е индивидуално, не може да се најде универзално решение, а и постигнувањето на мирот е процес, не е нешто што бара само една работа и толку.
  Основното нешто е да се елиминира егото во поголема мера, потоа би требало да се одредат приоритети и најважното - да се прави она што се сака, а не она што се мора или она за кое се мисли дека е правилно.
  Послушноста е голема пречка кон постигнувањето на индивидуалниот мир, посебно послушноста од страв. Кога човек ке најде начин да се оттргне од старите матрици наметнати од авторитетите, може да каже дека делумно го достигнал мирот во својот живот.
   
  На ●Untouchable°, __Fenix__ и Lena им се допаѓа ова.
 3. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Истакнат Член

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,179
  Допаѓања:
  1,122
  Мир.. Уууф колку длабок збор еј..
  Да можам најгласно да викнам, цел свет да ме чуе и пак знам дека душава, а бе најдлабокиот дел од мене никогаш нема да чуе.. А постои.. Верувам дека постои.
  И ќе се борам за да го добојам тој мир..
  А ќе го добијам кога дете ќе родам пошто само тоа е битно и само тоа ќе ми даде среќа и мир . толку
   
 4. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,245
  Допаѓања:
  2,880
  Mirot se postignuva so zrelosta.Kako sto covek staree go razbira zivotot i gi prifaka rabotite sto toj gi nosi na pomiren nacin. So realizacija na sopstvenite sonista i ambicii, so prifakanje na realnosta covek poleka stanuva se posmiren.
   
  На Ѕид на плачот и Loner им се допаѓа ова.
 5. Loner

  Loner Активен Член

  Зачленет на:
  13 март 2016
  Мислења:
  340
  Допаѓања:
  86
  ВИДИ ВАКА, МОЕ МИСЛЕЊЕ Е ДЕКА ЧОВЕКОТ НЕ Е ПРЕТПЛАТЕН НИТУ МУ Е МИРОТ ЗАГАРАНТИРАН. МИРОТ НА ЕДЕН ВОЛШЕБЕН ИЛИ НЕОБИЧЕН НАЧИН Е НЕКОЈ ВИД БЛАГОСЛОВ. ПО МОЕ МИСЛЕЊЕ СЕКОЈ ШТО Е ПРИРОДНО СПОКОЕН ДОБРОНАМЕРЕН И ПОЗИТИВЕН Е НАГРАДЕН СО МИР.
   
  На Дејви му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  967
  Јас мислам мир ќе имам кога ќе завршам факултет, зошто стрес и анксиозност ми се секојдневие. :)
   
 7. Dorina

  Dorina Активен Член

  Зачленет на:
  20 октомври 2017
  Мислења:
  92
  Допаѓања:
  68
  Ova poveke lici na onaa narodnata "ke si legne na brasnoto" :zelen
   
 8. Dorina

  Dorina Активен Член

  Зачленет на:
  20 октомври 2017
  Мислења:
  92
  Допаѓања:
  68
  Interesno,do kade si so fakultetot? :)
   

Сподели: