Меѓународен Славјански Институт „Гаврило Романович Державин” - Свети Николе и Битола

Ana.Naumovska

Полноправен Член
7 јуни 2012
70
12
8
30
Приватната високообразовна установа Меѓународен Славјански Институт “Гаврило Романович Державин” Свети Николе започна со работа во 2004 година во Свети Николе како претставник на МСИ-Москва од Руската Федерација, на територијата на Република Македонија со начинот на дописно-вонредно студирање.
МСИ-Москва е високообразовна установа формирана во Москва, Руска Федерација со добиена акредитација и дозвола за работа од Министерството за образование на Руската Федерација.
Со отпочнувањето со работа во 2004 година, започна да функционира Факултетот за економика и организација на претприемништвото со насока Менаџмент на организација. Наредната 2005 година покрај Факултетот за економика и организација на претприемништвото започна со работа и Факултетот за психологија со насоката општа психологија.
Со оглед на зголемениот интерес на студирање на територијата на Република Македонија, во 2006 година Приватната високообразовна установа Меѓународен Славјански Институт “Гаврило Романович Державин”Свети Николе својата работа ја прошири со отварањето на одделението во Битола и проширувањето на студиските подрачја со вооведување на уште насока на Факултетот за економика и организација на претприемништвото односно насоката Финансии и кредит. Врз основа на член 22 од Законот за високото образование на РМ (сл.весник 64/2000) во меѓувреме МСИ доби дозвола за работа како странска високообразовна институција со решение бр.12-8157/1 од 20.07.2005 година.
Во 2007 година Приватната високообразовна установа Меѓународен Славјански Институт “Гаврило Романович Державин”Свети Николе ги зголеми своите капацитети со стекнување на сопствена зграда во Свети Николе со капацитети од 2700 м² и можност за доградба на уште 1500 м² простор, најсовремено опремен за изведување на високообразовна дејност. Сето тоа пак се должеше поради зголемениот број на заинтересирани студенти за студирање на оваа високообразовна установа.
Во почетокот на 2008 година Приватната високообразовна установа Меѓународен Славјански Институт“Гаврило Романович Державин”Свети Николе повторно ги зголеми своите капацитет со купување на зграда во Битола со површина од 1700 м².
Денеска Приватната високообразовна установа Меѓународен Славјански Институт “Гаврило Романович Державин”Свети Николе работи како акредитирана приватна високообразовна установа со два факултети и тоа:
  • Факултет за економија и организација на претпиемништвото со насоки Менаџмент на организација и Финансии и кредит и
  • Факултетот за Психологија со насока општа психологија
Вашето мислење за овој факултет?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Martin_MKD

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Насловот ти е подолг од воведот.
Од кај да имам мислење кога врска немам што нуди?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
(facepalm)
Јас и сама знам сајтот да го посетам.
Туку поентата ми е, за да има дискусија на еден форум, авторот на темата треба да напише вовед, да објасни за што станува збор, во овој случај накратко што нуди факултетот, колку време постои ова она, нешто што ќе ги натера другиве да развијаат некаква дискусија околу ова.
Не ме сфаќај лично, туку правилата на форумот го налагаат тоа. Вака 6, со моево 7, мислења, ние баш ништо не сме продискутирале освен лаконски одговори.
Де нека избрише некој се`, и напишете некој подобар вовед...
 

Ana.Naumovska

Полноправен Член
7 јуни 2012
70
12
8
30
(facepalm)
Јас и сама знам сајтот да го посетам.
Туку поентата ми е, за да има дискусија на еден форум, авторот на темата треба да напише вовед, да објасни за што станува збор, во овој случај накратко што нуди факултетот, колку време постои ова она, нешто што ќе ги натера другиве да развијаат некаква дискусија околу ова.
Не ме сфаќај лично, туку правилата на форумот го налагаат тоа. Вака 6, со моево 7, мислења, ние баш ништо не сме продискутирале освен лаконски одговори.
Де нека избрише некој се`, и напишете некој подобар вовед...

Ок. Мислев дека не знајш за кој факултет се работи затоа ти дадов веб страна. Но, сепак е точно тоа што го кажа.
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
рекламација на факултетоф или уат д фак ис дис?:^)

нема шо да мислам...ако не ти се учи, а сакаш секој испит да си го платиш и утре да си имаш диплома, запиши се(bandit)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and katetoo