Медитација

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Има друга тема во фитнес за Јога.
Може да се спојат двете во една и да се вика јога и медитација.

Во ФИТНЕС има тема за ЈОГА? :eek
Што барам јас на форуми не знам... (sun) Свашта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Хептаграм
има нешто што ме интересира,не го заприметив претходниот пат кога дискутиравме.
Тоа е овој дел од твојот текст:
"Концентрација. Откако сте завладеале со се во вас, одите кон вежбање на вашата мисла! Расчленување на секоја мисла до најмалите нејзини составни делови, без да залутате во мислите!"
Како мислиш да расчлениш една мисла,да се занимаваш со неа,
а да не залуташ/да се надоврзеш со други мисли?
Освен тоа до сега не сум сретнала нешто слично.
Освен мантрите не постојат мисли или пак сите мисли се забележуваат без да им се обрне внимание и повторно се враќаш на дишењето.

Иако не се занимавам со медитација,ќе се потрудам приближно да објаснам за мислите и нивно расчленување-делење.
Секоја емотивна состојба на човекот е резултат на надворешно деание како собирање на сноп светлина во самиот човек каде истата се прекршува и создава (би рекол илузија) на сопствени емоции.Тој кристал преку кој се прекршува светлината е всушност она кое го идентификуваме како "јас" ,прекршената светлина исткаена со повеќе бои е она кое всушност треба да се расчлени,емоции каде една ја земаме за носител,а сите останати се пропратни.

На промер,љубовта со себе ги носи среќата,милоста,исполнетоста,грижата,сочуството,прифаќањето..итн,истото можеш да го разгледаш и со спротивноста,секоја од тие нијанси треба да ги расчленуваш и препознаеш кога повторно се јавуваат,но при дуги носители.Сите тие слики имаат свој магацин за складирање ,пробај со некоја слика од минатото расчленија,од нејзиното осветлување,прекршување и рефлектирање,расчленија од почетокот до крајот.
Всушност целата работа е оној камен-јас,некој работат на негово оформување да ја прекршува светлината под најдобар агол,без разлика на надворешниот сноп дали рефлектира позитивни или негативни емоции,каде другите камења истото ќе го примаат создавајќи мир и благосостојба во општеството.
Други го затемнуваат користејќи дроги и други супстанци не примајќи и не рефлектирајќи ништо,приближно на тоа што треба,ама не е!

Сепак постои и позиција каде каменот се растопува оформувајќи проѕирна повтшина и чуство на не постоење,тогаш надворешните влијанија само се пропуштаат не прекршувајќи никаква сопствена емотивна слика,но истото така може да созде ефект на огледало враќајки ја назад сликата,секој во тебе да се препознае.
За жал повеќето луѓе каменот го чуваат во свое оргинално постоење,изговорот како - па неможам да се променам,многу го сакам или тој одвратен ми е,искрен сум,дволичен,се водам по ѕвездите и ред други нешта,таков сум и таков ќе си умрам-чест е случај кај луѓето,само со силен емотивен удар можат да се променат.
Тоа за што прашуваш е гледање на сликата во нејзина вистинска големина,препознавајќи ги сите бои и нијанси.

Така сликарот -каменот го осознаваш,уште ако можеш да го изделкаш и обликуваш што е многу потешко,можеш да создадеш прекрасен сликар,поет или уметник уживајќи во секој момент од животот работејќи го тоа со љубов , исполнувајќите се во целос,без разлика на надворешното примање ,дали е добро или лошо во секој сегмент твојата рефлексија на истото ќе биде едно уметничко дело!(би рекол илузија);)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Prashina

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
alf сега разбирам што се подразбира под расчленување на мислата.
Но,од друга страна пак кога би ја разглабила темава,не мора да се прави тоа само при медитација(јога) туку е изводливо и во секојдневниот живот.Само што преку јогата е полесно препознавањето на тоа случување/процес.
Така некако би било од прилика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
When the mind has been trained to remain fixed on a certain internal or external location, there comes to it the power of flowing in an unbroken current, as it were, towards that point. This state is called Dhyana (meditation). When one has so intensified the power of Dhyana as to be able to reject the external part of perception and remain meditating only on the internal part, the meaning, that state is called Samadhi.“ - Swami Vivekananda
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Glorija and Lena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
@Хептаграм
Ќе се навратам на темава.
Со сигурност можам да кажам дека мојата теорија дека медитација за време на пеглање,извршување на било какви активности,спортување,правење асани и слично е
МОЖНА.Докажано и потврдено од искусни лица со кои баш вечерва дискутирав на таа тема.
Само сакав да те известам.Поздрав :cool:
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
@Хептаграм
Ќе се навратам на темава.
Со сигурност можам да кажам дека мојата теорија дека медитација за време на пеглање,извршување на било какви активности,спортување,правење асани и слично е
МОЖНА.Докажано и потврдено од искусни лица со кои баш вечерва дискутирав на таа тема.
Само сакав да те известам.Поздрав :cool:
За медитација треба мир и тишина,по можност посебна просторија,легната или во седечка положба.Медитација во пеглање ке биде изгорени алишта.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
За медитација треба мир и тишина,по можност посебна просторија,легната или во седечка положба.Медитација во пеглање ке биде изгорени алишта.
Така е пожелно.
Но не само во тие предуслови се медитира
Постојат многу видови на медитација.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
@Хептаграм
Ќе се навратам на темава.
Со сигурност можам да кажам дека мојата теорија дека медитација за време на пеглање,извршување на било какви активности,спортување,правење асани и слично е
МОЖНА.Докажано и потврдено од искусни лица со кои баш вечерва дискутирав на таа тема.
Само сакав да те известам.Поздрав :cool:
Ако ми ги дадеш парите што ним им ги даде, и јас ќе се тегавам некое време како твоето не е ок, ама потоа ќе се сложам дека си во право ! :)
Свашта, не мислам да се заморувам повеќе со њу ејџ философии како се медитира.
Ако сакаш стој во штикли на една нога, твое право.
Се знае што е јога и како оди сето тоа...
А ако љубиш западна јога „за успешни луѓе кои живеат брзо“, нема ништо против....
Само не заборавајте дека јогата доаѓа од исток.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Ако ми ги дадеш парите што ним им ги даде, и јас ќе се тегавам некое време како твоето не е ок, ама потоа ќе се сложам дека си во право ! :)
Свашта, не мислам да се заморувам повеќе со њу ејџ философии како се медитира.
Ако сакаш стој во штикли на една нога, твое право.
Се знае што е јога и како оди сето тоа...
А ако љубиш западна јога „за успешни луѓе кои живеат брзо“, нема ништо против....
Само не заборавајте дека јогата доаѓа од исток.
Не се купуваат такви одговори Хептаграм
Или може или не може.Трето нема.
Иначе се работи за јога од истокот.Оригинал каква што е и каква што била.Со вкупно 12 основни асани.
Школото е основано од Swami Sivananda.
Тема беа асаните и делувањата на телото и духот.Самиот учител рече дека е можно при изведување на асаните и други активности како на пример обично одење да се медитира,
воедно да се зголемува праната.