Матура (англиски јазик)

Cvetche

Нов член
6 јуни 2013
2
0
1
29
Дали некој ги знае темите Англиски што ке бидат за матура .
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Дали некој ги знае темите Англиски што ке бидат за матура .

Не и нема да ги дознаете се до датумот на полагање. Наместо тоа гледај да поднаучиш некој збор повеќе, да го збогатиш вокабуларот и немаш проблем.
 

Cvetche

Нов член
6 јуни 2013
2
0
1
29
Нема врска дека нема да се дознаат секоја год.ден- два пред полагањето се дознаваат :)
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Нема врска дека нема да се дознаат секоја год.ден- два пред полагањето се дознаваат :)

Јас полагав пред две години и не се дознаа. И пак нема да се дознаат. Само шпекулации 20тина теми и никоја не се падна од нив. А за тие што ќе се снајдат со дебели врски , верувај тие ги знаат и порано од ден-два. Затоа те советувам да не го трошиш времето на тоа туку да се посветиш на соодветна структура на есејот и збогатување на вокабулар. Ама секако тоа е твоја одлука.
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Јас полагав пред две години и не се дознаа. И пак нема да се дознаат. Само шпекулации 20тина теми и никоја не се падна од нив. А за тие што ќе се снајдат со дебели врски , верувај тие ги знаат и порано од ден-два. Затоа те советувам да не го трошиш времето на тоа туку да се посветиш на соодветна структура на есејот и збогатување на вокабулар. Ама секако тоа е твоја одлука.

И јас полагав пред две години. Слободната тема за македонски екстерното вечерта пред полагање беше пишана на еден македонски форум. Така да многу лесно се пробиваат прашањата за матура.
Мислам дека има ваква тема а и како што гледам нов член си со само две мислења на оваа тема. Јас ќе те посоветувам направи си пробен есеј од темите што се паднати прошлите години сигурно ќе е лесен и општ есејот не чекај некој да ти го каже дека вечерта пред полагањето ќе излезат 100 комбинации и сеирџии.:D Не бидете готовани.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ај да си прашам и јас нешто во врска со англиски.
Кога пишуваш неформално писмо, don't и другите скратеници се бројат како еден или како два збора? :zelen
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Ај да си прашам и јас нешто во врска со англиски.
Кога пишуваш неформално писмо, don't и другите скратеници се бројат како еден или како два збора? :zelen

Како два :) Затоа ако ти е полесно пишувај си ги do not и сл.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
На друго место пак ми кажаа како еден се броеле, а за полесно секако дека ми е don't да пишувам. :(

Сигурна сум дека како 2 се броеа :) Баш една другарка прашуваше за тоа во комисиите во министерство што беа :)
Знам дека ти е полесно don't мислев за броење е полесно така :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
А јас да прашам дали интерпукциските знаци се бројат?Имам слушнато ама не сум баш сигурна :)