Масони

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Па очигледно никој , само што таковиот вид на организација секогаш нивните идеи,предлози,секаков вид на состаноци ги знаат само тие и нивни играчи (потесниот круг)..
Не секогаш можат да наметнат она што тие само го сакаат тс во консултација со нивни истомисленици и неистомисленици се дефинираат барања со кој секогаш 2те страни се задоволни како во случај Америка и Русија ! :kafe
Чадор да не заборавиш ако излагаш еј ! (wave)
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
А бе знаеш како, мене многу ми се смешни статииве.
Јес да имаат влијание и тоа големо и сите членови таму се наводно "големи, влијателни" луѓе, ама нели е навистина смешно ај кажи?!
Ете прогуглај и ќе видиш..
Господ Бог бил масон на универзумот, а Исус Христос масон на религијата.
На друго место пак прочитав дека ние жените не знаеме кој датум го славиме како ден на жената, мајката како и да е.. На 8ми март демек масоните приредиле некоја си забава и како жртва ја донеле главата ја Св Јован и као славеле за неговата смрт..
И добро ако Исус велат дека бил масон, како може масонте да го убиле.. (facepalm)
И новинариве немет усул со марихуаната.. "Ало македонции намалете бе малце со тоа марихуаната" хехее :)
И да сакаш да вервиш новинариве ти стварет смешна слика и .. Нигде, ништо
Бтв не врне кај нас :)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Не може никој и ништо да ме убеди дека масоните се невини и прават добри дела.
Кој знае какви нечесни работи прават. Кој знае дали мислат на последиците..? Или последиците се кај нив веч скроени. Ја неќам да помислам..
Ти што мислиш, би се впуштил ли таков работник- масон да каже барем пола од вистината за масонеријата? Никој (освен тие во редовите) не може ни да претпоставува што се тамо збива.
Можеме само ние "новинарите" да кажеме во една статија дека Исус бил масон, а во наредната дека од масоните бил убиен..
Можеме и да кажене дека Питагора бил масон зош? Зош бил влезен во теоремата негова и вил чуден тип.
Оф мори мајко.. Читај само и смеј се
За човек што го интересира вистината, итакако може да се убеди, нормално доколку нема други намери со кои сака намерно да нанесе штета на нечиј углед и достоинство.
Еве на пример да го земеме наводново писмо на Пајк (кутрите ни името не му го погодиле во статијата, Пике го напишале). Ако го прочита текстот што го постирав, ќе видеше зошто истото неможе да биде вистина. Во времето за кога се тврди дека е напишано, воопшто не постоеле термините што се спомнуваат во него. Нацизам, Ционизам, Комунизам и слично, се поими што почнале да се употребуваат после смртта на Пајк.
Тоа е исто како некој да тврди дека постои писмо од 1950-та каде некој пишува дека гледал на youtube снимка од лансирање спејс шатл, снимена со ајфон. Но многу малку луѓе се трудат да размислат и да побараат дали глупостите што ги прочитале се точни, па така си создаваат лажни стереотипи дека масоните се нешто зло и опасно.

Инаку незнам дали си знаела, Јане Сандански, Даме Груев, Михајло Пипун, Константин Станишев, Христо Ботев, Александар Протогер, Кирил Прличев, Димитар Влахов, Симеон Редев.... Интелектуалците без кои револуционерната структура на Македонија не би постоела, биле масони. Луѓе кои се залагале за слобода, рамноправност, независност. Луѓе врз чии идеали денес се темели општеството во кое живееш.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Па ете тоа и ти зборувам јас бе човек, се е некако нереално напишано..
И да сакаш не можеш да поверуваш, а дека може некој да ме натера да верувам во нешто што не сакам, не може.. Не може да влијае никој на мене.
Инаку за мссоните што ги наведе знам дека биле. Има 2-3ца вевчанци кои биле и се сомневам дека уште 2-3ца се :)
А дека знае некој какво влијание вршат масоните. Ам никој освен нив не знае.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
2-3ца Вевцанци масони,или само они знаат како функционираат масоните,а и ти ? (wave)(worried)
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Па Кондо Пешин, Михајло Пупин.. Тие се Вевчански масони. За денешниве неќам да коментирам, не сакам од мене да излезе муабет некаков, едноставно се случува да прокоментираме со доверливо друштво за нив :) ништо страшно.
А што јас, не разбрав?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Па ете тоа и ти зборувам јас бе човек, се е некако нереално напишано..
И да сакаш не можеш да поверуваш, а дека може некој да ме натера да верувам во нешто што не сакам, не може.. Не може да влијае никој на мене.
Инаку за мссоните што ги наведе знам дека биле. Има 2-3ца вевчанци кои биле и се сомневам дека уште 2-3ца се :)
А дека знае некој какво влијание вршат масоните. Ам никој освен нив не знае.
Таблоиди и портали од калибарот на курир, сигурно не се начин ни да се информираш, ни да дознаеш нешто валидно.
Како и за се останато, така и за оваа тематика, потребно е да се истражува, да се има познавања од различни области и да се биде скептичен.
Многу "камења" треба да отстраниш додека да допреш до "дијамантите".
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
ХАхха да бе јас сум едина жена таму и намерно пишам се и сешто за да ви измешам памет и да не не откриете.. Хахха аман бебрат :D
Не е мојава фамилија толку богата и влијателна за да биде дел од масонеријата, а и Фала Богу што не е :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Марина Абрамовиќ секогаш била ексцентрик, но е преактуелна деновиве откако излегоа некакви видеа на кои наводно е таа (навистина не се гледа) и млади момци кои уринираат на нејзиното лице. Видеото циркулира по Твитер, но нема да го ставам од очигледни причини (во секој случај, видеото постои и кој и да е на него е небитно пошто таа... хм „уметност“ не ја сфаќам и мислам дека е време да си ги замијам очите со света вода).
Со тоа + уште некои контроверзни работи што ги има направено во кариерата, ја сместуваат во сатанисти/масонска ложа/што и да постои друго. Башка што изгледа доста помладо за свои години (74-5 имала!), па веднаш следи логиката дека се храни со адренохром.
Искрено, за неа првпат слушнав во една епизода од Сексот и Градот, беше тоа кога седше со денови без да јаде и пие, ама освен слични 2-3 проекти, не знам многу повеќе од ова што го напишав.
Секако, тука е и сликава што предизвика лавина коментари и претпоставки.
1635617772125.png
Секако, таа ова го негира и се нарекува себеси спиритуалист, ама дефинитивно ми е личност што ќе ја истражам повеќе за да видам што сè има направено.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider