1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Масла за коса

Дискусија во форумот 'Коса' започната од MademoiselleD, 24 октомври 2013.

1. Electra

Electra Неонка Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,010
    Допаѓања:
    6,621
    Имам чичково и ореово, ама поретко ги користам. Не се воопшто скапи, ги има и во локалкни аптеки, како и во супермаркети, па дури и во Космо имам сретнато.
    Од Фитофарм/Галафарм се моите чинам, така нешто, од 60 до 80 денари се движат некаде цените, а квалитетот им е одличен за таа цена.
    Не е препорачливо повеќе од еднаш неделно да се користат зашто сепак се масла. Јас еднаш на 10ина дена ставам, чичковото е одлично за овој период пошто е против опаѓање на косата и зајакнување на влакното, а ореовото е за сува и изгорена коса.
    Како и да е, по малку ставајте, а овие помрсните како кокосово и чичково не ги размачкувајте по цела коса, зашто и после 3-4 темелни миења, пак ќе се укрутува и мрси косата (been there, грдо е), па мака ќе си имате со чешлање.

На MademoiselleD му/ѝ се допаѓа ова.
  2. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,632
    Допаѓања:
    13,873
    У аптеку га купила, сто пеес денара : )
    Oна вика дека е маска, ја викам масло, а мислу дека е исти к : )

3. MademoiselleD

MademoiselleD Полноправен Член

Зачленет на:
    21 октомври 2013
    Мислења:
    46
    Допаѓања:
    48

Ај баш ќе го побарам деновиве. Фала иначе :) ;)

4. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,632
    Допаѓања:
    13,873
    Ништо иначе : ) Еве сликна га да га видиш какфо е
    photo0495.jpg

5. MademoiselleD

MademoiselleD Полноправен Член

Зачленет на:
    21 октомври 2013
    Мислења:
    46
    Допаѓања:
    48
    А

Ааа на Genera билооо... Ги знам овие ама секад сум мислела дека се за нигде :unsure Баш ќе го пробам откако ќе го потрошам кокосовово масло. А иначе да, маска е ова, не е масло :) Нема везе, фала во секој случај :D

На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
  6. emzzy

emzzy Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    1,368
    Допаѓања:
    1,870
    Јас користам бадемово масло, многу брзо ми ја мрси косата ама влакното го прави помеко..

7. katence

katence Нов член

Зачленет на:
    5 ноември 2013
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0

Бадемово масло е исто така корисно за подобрување на раст на косата. Најдобро е да го нанесете маслото на вашата коса и да го оставите да отстои во вечерните часови. Измијте го наредното утро.

8. Ѕвездичка

Ѕвездичка Истакнат Член

Зачленет на:
    21 март 2016
    Мислења:
    1,003
    Допаѓања:
    866
    Што мислите за маслото кое сега прави бум- аргановото. Не сум го користела лично. Знам дека еднаш на фризер после фарбање ми стави фризерката и не можев да престанам да си ја галам косата. Дава сјај и мекост и преубаво мириса.
    Да го потрошам кокосовото и арганово си купувам дефинитивно. Исто така може да се користи за лице и не е комедогено како кокосовото.:zelen(star)

Сподели: