Марихуана - да или не?

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Дали сте за легализација на марихуаната во државава наша?
Јас сум за легализација, и сакам да се легализира ганџата, иако тоа е многу малку возможно пошо владава глуми конзервативна ..
Ганџата е едно многу чудно и убо растение шо е дадено до господ за луѓето да го користат без да имаат било какви последици. Ако само погледенте статистика колку луѓе годишно умираат од ганџа во светот ке се зачудите зашто тој број е 0 !! да да точно е е грешка , 0 луѓе годишно умираат од користење на ганџа, од две причини, прво зашто со ганџа е тешко да се предозираш, речиси и невозможно и второ затоа што марихуаната не предизвикува било каква зависнот. Стапкат на мртви од алкохол и цигари е многу поголема од таа на марихуаната но сепак тие се легални. Оние филмови кои што ги гледате по телевизии како живото е мојот филм се чиста лага ( тука зборам за марихуаната). Медицински е докажано и голем број научници сметаат иако некои од нив сеуште се плашат да зборуваат јавно , дека маслото од канабис сатива лечи рак..Има еден куп пример но ке ви спомнам само еден каде таткото го излечил синот ( три годишен) со масло од марихуана од тумор на мозокот.

Јас сум за легализација зашто знам дека марихуаната не е штетна и ви зборвам од прва рака, имам пробано пред неколку години, и сеуште користам од време на време, па фала богу ништо не мие жив и здрав сум...
многу истражувања во последно време го потврдуваат ова...


ваше мислење за или против? и ваши искуства сте користеле, би пробале или не...?

JaMi @
Везилка

морав да го дознаам вашето мислење за ова...
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
значи мразам кога морам да пишувам вакви ептен кратки постови ама зошто бе пријателе?

и знам дека после моето признавање некои ке го променат нивниот однос со мене ама мие гајле го почитувам ваше мислење
 

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
значи мразам кога морам да пишувам вакви ептен кратки постови ама зошто бе пријателе?

и знам дека после моето признавање некои ке го променат нивниот однос со мене ама мие гајле го почитувам ваше мислење
па така бе брат едноставно не ме влече тоа зелено чудо
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
па така бе брат едноставно не ме влече тоа зелено чудо
не е работат за влечење, и мене не ме влечеше, пробав зашто сум љубопитен по карактер ми се допадна зашто е онака една убава релаксација, се осеќаш одморе, мозокот тие лабав , се тие интересно, се рамно и полно шо се вика, е сега проблем е шо си вечно гладен, ке се убиеш од јадење и пак ке си гладен..
 

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
не е работат за влечење, и мене не ме влечеше, пробав зашто сум љубопитен по карактер ми се допадна зашто е онака една убава релаксација, се осеќаш одморе, мозокот тие лабав , се тие интересно, се рамно и полно шо се вика, е сега проблем е шо си вечно гладен, ке се убиеш од јадење и пак ке си гладен..
се обидуваш да ме навлечеш хахаха Ч)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
се обидуваш да ме навлечеш хахаха Ч)
хаххах да озбилно така звучев ама не мислам дека сето тоа е по избор на човекот. Јас мислам дека треба даим се даде избор на луѓето и да одберат шо сакаат да бидат а не да бидат диригирани од општеството...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee, JaMi and parvati

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
хаххах да озбилно така звучев ама не мислам дека сето тоа е по избор на човекот. Јас мислам дека треба даим се даде избор на луѓето и да одберат шо сакаат да бидат а не да бидат диригирани од општеството...
да така е секој за себе,али сум против легализација на марихуана зошто ке настане општ хаос Ч)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

marjan

Истакнат Член
13 февруари 2012
489
657
93
Bitol, Bitola, Macedonia
еееееееее одамна беше тоа пред 7 -8год. али како и се друго секое чудо за 3 дана.од радозналост малку од улав памет,ради друство пробав :eek едно 5-6 месеци скоро секој ден али еден ден ми светна :franticво глава дека сето е само глупост и лазење на самиот себе.од тогас па наваму немам пробано нити пак планирам во иднина и затоа велам едно НЕ
 

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Да се легализира. Предностите се огромни, прво Македонија односно Скопје ќе стане Амстердам на Балканот, туристи колку сакаш, МВР ќе се замара поише со трговијата на тешки и опасни дроги. Ама тоа што збориме ние е едно, а на други како им одговара е друго, пола влада пуши трева и не им е гајле дали е легална исто им се фаќа, пред некој ден глеав клипче едно мислам Романски некој министер пред парламент си пафкаше џоинт и им кажуваше на сите колку е добра тревата и дека треба да се легализира. Користа од канабисот е огромна, мислам погледајте некој документарец и видете, марихуаната само во последните 70-на години е нелегална а наназад се користела 10 000 години, и сега исто, штом досега човештвото не престанало да ја користи нема никад, а нема ни човек што нема пробано