Македонски урбани легенди

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
само некоја телвизија да ми дај камера и цела техничка опрема од микрохони камери и све друго јас се нафаќам да шетам по вакви места...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mila Kunis, Selma and Caci

The-Prince

Нов член
19 февруари 2012
1
4
3
38
Jankovec, Resen, Macedonia
Во Ресен има две куќи(има и други) за кои што се зборува дека се опседнати...
Првата куќа е на патот за Битола во близина на Агроплод, куќата порано била затвор и од мачење умреле многу затвореници...подоцна бил затворот урнат и на негово место била изградена куќата, но сопствениците по кратко време се иселиле затоа што слушале гласови и крикови за помош...подоцна и други сопственици се иселиле поради истата причина, пред две-три години куќата ја урнаа и изградија нова но замислете истата сега ја користат како магацин за јаболка и никогаш не се вселија во истата поради засега за нас непознати причини.

Исто така има куќа скоро секој ден поминувам покрај неја на местото викано ѓупски рид (населба во Ресен) која е огромна и грандиозна градба абила само кратко време населена поради тоа што била направена врз муслимански гробишта и сопствениците биле сведоци на паранормални активности, движење на маси. кршење на чаши столовите се поместувале...мислам дека можам да набавам некоја слика од надвор од куќата...
 

BoBo

Нов член
19 февруари 2012
1
2
3
38
Легендата е добро позната за Маврово....Се верува дека дамата во бело е всушност невеста која била убиена, а се појавува на патот помеѓу Леуново и Никифорово...ама само легенда е, лично јас немам ништо видено...како и да е долги години кампував покрај Мавровското езеро и језиво е....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno and Hip.Hop_MKD

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
само некоја телвизија да ми дај камера и цела техничка опрема од микрохони камери и све друго јас се нафаќам да шетам по вакви места...
Еве и јас би дошла:sram
ај за некој ден можи ке ви пратам некоја слика од куќата во битола...
Ми има раскажувано еден колега за куќава.Со душа чекам да ставиш слики:trepka
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
само некоја телвизија да ми дај камера и цела техничка опрема од микрохони камери и све друго јас се нафаќам да шетам по вакви места... за оваа зборуваме, ама ако дојдеш со нас, ќе мора да ме научиш да зборувам кумановски, бидејќи немам појма и неможам да те разберам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati