1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Македонските (онлајн) медиуми - дното на новинарството?

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од Electra, 9 септември 2014.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,922
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  И тука си во право. Но еве као човек од струката (чинам преведувач беше) кажи ми го ова: Дали откако ќе се преведе текстот од преведувачот оди директно на печатење/монитор, или прво низ низа неколку филтери да се додаде/отфрли нешто?
   
  На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.
 2. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,655
  Допаѓања:
  3,859
  Пол:
  Машки
  Oва е многу важна вест. Ве молам од сега натаму да ги информирате медиумите ако одите со наочари за сунце све видиш сунце не видиш у ВЦ за да го објават.

  [​IMG]
   
 3. Electra

  Electra Неонка Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,016
  Допаѓања:
  6,643
  Ова се тие вести!
  Нормално, преземена од некој српски портал. Сосема небитна т.н. вест и за самите Срби, не пак за нас, ама ете, ни пошло со наркомани, иако мене повеќе ми личеше ко за друго да биле дојдени и не видов фиксање, бар онолку колку што подгледнував. :biggrin Ќути па сва среќа во црно не беа.
  Ужасна слика: Малолетничка се дрогира на гробишта во Србија (видео)
  „Зависничката која е снимена од случаен минувач, по консумирањето наркотици на гробиштата изврши и нужда, а зад себе ги оставиле и искористените шприцеви и игли.“ :D:D:D
  Е, камо иглите и лајното да ги снимил за доказ?! На овој човек не може да му се верува!
  И он од грмушки што снима, не е битно. Тој е само случаен минувач кому му се уарнило да снима гол, малолетен (како процениле одма колку години е?) газ.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 4. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,365
  Допаѓања:
  4,942
  Пол:
  Машки
  Доколку се работи за книга мислам дека прво оди кај лектор, а прашање е колку квалитетни македонисти и лектори имаме. Читам пред некое време дека имало дотолку лоши што речиси целосно го менувале она што што е преведено, а знаеме дека преведено од веќе преведено е лош превод. :(
   
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,612
  Допаѓања:
  5,152
  Случаен минувач кој лута по гробишта :zelen Којзнае и дали се гробишта, мене како некоја ливада ми делува...
  Очекувам нов наслов на рандом портал `Црна Ружа вреба на гробљима!` со `исповест` од уредникот на порталот невешто замаскирана како исповед на екс-член на сектата...
   
  На Electra му/ѝ се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,252
  Допаѓања:
  9,035
  Се гледа таму на десната страна на почеток на видеото нешто налик на надгробна плоча.
  Нека тоа, оваа не носеше црно и не носеше мартинки. Страшно, насилниците почнале да се инфилтрираат меѓу навивачите.
   
  На Electra и Outrider им се допаѓа ова.
 7. Outrider

  Outrider A Witty Cat Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,612
  Допаѓања:
  5,152
  ШОКАНТНО!

  МЛАДА ЖЕНА СКВЕРНАВИ ГРОБИШТА !!!

  [​IMG]

  Типична претставничка на развратните западни влијанија кои го подриваат темелот на домољубието и верата.
  Нашиот дописник од местото на настанот ексклузивно открива дека дотичната сеуште неидентификувана особа од женски пол заборавила мп-3 плеер и слушалки на местото на злосторот. Истите ќе бидат употребени како истражен материјал а неофицијално дознаваме дека на плеерот имало песни од лицето Џексон М. и други сеуште неидентификувани сторители. dokogavaka?
   
 8. Electra

  Electra Неонка Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,016
  Допаѓања:
  6,643
  Аа, остај, имаше еден што неќеше лицето да му се види за да не го препознаат демек од сектата. :biggrin Збореше како влечеле стапчиња, и чие ќе било најкратко, морал да се самоубие. :giggle
  Сега што побарав, сите едно исто копирале од збор до збор. Способност бар за импровизација - нула.
  Ама затоа ова...:biggrin:biggrin:biggrin:biggrin:biggrin (љољ, истата развратничка...како може на две места истовремено да е? каква е оваа завера?! :eek)
  Ќе треба нова тема: Медиумите и сектите
   
 9. Outrider

  Outrider A Witty Cat Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,612
  Допаѓања:
  5,152
  :patos:patos:patos
  на линкот шо си го ставила ја има истата слика шо ја постирав погоре:patos
  моментот кога новинар и идиот станува синоним :zelen

  SVE O SEKTI CRNA RUŽA: Umaču pogačice u životinjsku krv i jedu na grobljima

  http://www.telegraf.rs/vesti/beogra...ce-u-zivotinjsku-krv-i-jedu-na-grobljima-foto

  :rofl
   
  Последна промена: 17 септември 2014
  На existence и Electra им се допаѓа ова.
 10. Selene

  Selene Модератор Член на администрација

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  717
  Допаѓања:
  1,864
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со повеќето постови тука.
  Меѓутоа, за да еден весник или нет портал објавува такви статии, треба истите да бидат читани. Глупавоќата владее со светов, затоа Кардашијаница има милиончиња. Затоа што црвениот тепих каде таа гази е гледан и читан од милиони луѓе. Клипови од старлети од типот на Мими ОРО кршат рекорди. Затоа шоу од типот на Naked & Afraid се емитува на discovery, а сите знаеме каква телевизија беше таа.
  Народот да не чита и гледа такви работи, нема порталите/вестите/весниците да ги полнат џебовите од тоа. Живееме во такво општество, каде глупавоќата владее, па ѕвезди како Кардашијан се опарија.
  Да читаа сите за ИСИС, да читаа за Украинската ситуација, за еболата и вакви работи немаше Цеца да жари и пали по Македонските весници.
  Sex & stupidity sell. That's it.
   
  На JaMi, Electra, existence и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: