Македонска музика

marjan

Истакнат Член
13 февруари 2012
489
657
93
Bitol, Bitola, Macedonia
Влатко Лозаноски е исто така добар, не знам дали некој го спомна.
А од останатите, Тоше Проески, Каролина, Калиопи, Нокаут, Ареа, Суперхикс, Тавитијанови, последниот албум им е многу, многу добар.. обожавам да ги слушам македонските евергрини, посебно "Сонце за три светови", "Признавам", "Скитник"..
А, овие ДНК, Тамара и останата компанија во никој случај ни ги слушам, ни ќе ги слушам.
ист вкус кога станува збор за мак.музика + елена ристеска топ е :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Glorry

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Македонска музика за мене не постои, освен од оваа старава гарда што се, Суперхикс, Владо Јанески, Леб и Сол, Ареа, Каролина. Останатите за мене не се пеачи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мила К. and Selma

Зумбула

Истакнат Член
20 февруари 2012
56
54
318
Кога ќе се спомне Македонска музика, ме асоцира првенствено на Меморија. О зошто ли, зошто?
Па Леб и сол, Архангел, Анастасија, Фолтин...


Денешново кукумјавење по микрофони и жаргонско зборување укажува на паднат стандард на македонската музика. Квалитетот денес се брои на прсти.
Мењам 13 песни на Денис Х за 1 на Меморија, ајмо тука народееее!!!
 

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
416
707
1,103
Дали се сеќавате на оваа музика? Зошто дозволивме да замине во заборав?

Дали ова сега што се брти на македонската музичка сцена е поквалитетно и подобро?

А посебно ова

Ваши мислења, ставови за македонската музика ...
 

The_melnicanecot

Истакнат Член
16 февруари 2012
237
392
363
37
Скопје
Има квалитетни пејачи и автори кај нас, но нажалост пазарот е мал аа пиратеријате развиена премногу. На Пејачите им останува да пеат по кафичи, клубови и да бараат различни тезги.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Има квалитетни пејачи и автори кај нас, но нажалост пазарот е мал аа пиратеријате развиена премногу. На Пејачите им останува да пеат по кафичи, клубови и да бараат различни тезги.
сакаша д акажиш дека пиратеријата ја уништи добрата мак музика ? мак музика беше уништена поради оние кеш кеш и м афијаши ослаи срања.. шо му го зедоја лебот на овие а не пиратеријата. пиратеријата му е еден вид на реклама.. ама за тоа праевме муабет на друга тема
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
греота за идниве генрации со пеачи како адријана кеш сузана и незз кои таму греота жално
стварно греота,ко прво ова не се пејачки ова се ... И ова ако е музика јас сум магаре.:banghead
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ScoobyDoo and cece17