1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Луѓе без пријатели

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 15 март 2012.

1. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    A мене не ми е јасно зошто ако некој не го разбирате веднаш го осудувате дека е пореметен или не знам што? Сигурно има причина зошто некој не сака никакво друштво и не мора веднаш да му делите дијагнози. Сум сретнал луѓе кои немале пријатели или ги имале многу малку и баш тие луѓе ми оставиле подобар впечаток од некои „мудреци“. Барем мене нивната рационализација ми е многу поинтересна отколку на некоја секојдневна личност.

На Artist, Ditto+Maker, CofD и уште 10 други им се допаѓа ова.
  2. Elizabeth Bathory

Elizabeth Bathory Истакнат Член

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    352
    Допаѓања:
    405
    Познавам такви луѓе и нормални се вака како што ги гледам а можеби така се прават дека се ок а одвнатре скапуваат и се осамени |-(

На LMFAO му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JaMi

JaMi Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    6,458
    Допаѓања:
    14,373
    луѓе без пријатели не постојат,постојат само луѓе без вистински пријатели :)

На melpomena, TIGERWOMAN31SK и WomanInRed им се допаѓа ова.
  4. Coelho

Coelho Староседелец

Зачленет на:
    2 април 2012
    Мислења:
    286
    Допаѓања:
    493
    Не сум налетал на луѓе без воопшто пријатели. Впрочем се сомневам дека има луѓе кои немаат ни еден пријател, но и да има - сигурно има некоја причина за тоа.

Можеби личноста не сака да биде постојано околу луѓе, но можеби луѓе не сакаат да бидат околу некоја личност. Знаете.. Луѓето се добри за многу работи без да се трудат и без да вежбаат, и една од тие работи е осудувањето на други. Зошто, како, до/од кога, поради кој се такви? Па доколку не им се допадне корицата на книгата - не се ни трудат да погледнат повторно.

Да, во ред, има луѓе кои преферираат да бидат сами поголем дел од времето. Можеби имаат некој проблем, поминуваат низ нешто или им треба малку "me time". Немора да значи дека се осамени, тажни и дека липаат во својот дом - кој патем е растурен и мириса лошо бидејќи никој не им дошол на гости - што е генералното мислење на луѓето, а и мислење претставено на филмови. Влијание си е влијание.

Само да не ги заборавиме и тие кои живеат за некого да го натажат и осудат. Да му ја спуштат самодовербата на најниско ниво, да дојде до тоа самите тие да имаат лошо мислење за себе. Мислите лесно им е на нив да излезат и да социјализираат со некого?

Не се секогаш луѓето без пријатели осамени по свој избор, и не секогаш мора да има нешто со нив што не е во ред. Понекогаш се и резултат од полошиот вид на луѓе.

5. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    Зарем постојат и такви луге?Не верувам.

На LMFAO му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Јована

Јована Истакнат Член

Зачленет на:
    20 април 2012
    Мислења:
    144
    Допаѓања:
    311
    Како не им е досадно:^)бес приатели

7. Lady*

Lady* Староседелец

Зачленет на:
    1 април 2012
    Мислења:
    1,965
    Допаѓања:
    6,161
    Нема врска..познавам такви личности, значи едноставно сака да е сам и според него порационално да го искористи времето СДК не мора да се психички пореметени:)

8. Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    2,192
    Допаѓања:
    3,931
    Хах ја имав таа несреќа да ми се погодуваат се вакви.. :/;(

На 048 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Redhead

Redhead Bookworm

Зачленет на:
    23 февруари 2012
    Мислења:
    1,060
    Допаѓања:
    2,039
    На сите ни се погодувале такви пријатели. Нема човек што немал барем еден таков "пријател".

Потполно се согласувам.(nod)
    Има луѓе што имаат помал број на пријатели, ама па може тие се вистинските пријатели.
    Да не се повторувам со сите, дефинитивно е поважен квалитетот.

На Ludaca и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
  10. TIGERWOMAN31SK

TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

Зачленет на:
    3 јули 2012
    Мислења:
    822
    Допаѓања:
    699
    СУМ ИМАЛА ПРИЈАТЕЛИ НО МЕ НАПУШТИЛЕ ПОСЛЕДНИВЕ 3 ГОДИНИ ЕТЕ САМА СУМ,НЕЗНАМ ЗОШТО Е ЧУДНО.КОГА СИТЕ СЕ КОЈ ОД КОЈ ИДИОТИ ЛУЃЕТО.НЕКОГАШ САМ НА СЕБЕ СИ Е ЧОВЕК НАЈГОЛЕМ ДРУГАР ЗА ЖАЛ.

На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: