Луцидно сонување

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Луциден сон е секој сон во кој човекот е свесен дека сонува. Поимот го создал Фредерик (Вилм) ван Ајден (1860-1932), холандски психијатар и писател. Во луцидниот сон, сонувачите може да поседуваат способност за применување некој степен на контрола врз нивното учество во сонот или можат да управуваат со нивните имагинативни искуства во сонот. Луцидните соништа можат да бидат реалистични и јасни. Докажано е дека кај луцидните сонувачи постои висока фрекфенција на бета-1 бранова должина (16-19Hz) поради тоа што постои зголемена активност во париеталниот лобус правејќи го луцидното сонување свесен процес. Луцидниот сон може да започне на два начина. Луцидниот сон предизвикан од сон (dream-initiated lucid dream-DILD) започнува како нормалне сон и оној што сонува на крај заклучува дека е сон, додека пак луцидниот сон предизвикан од будност (wake-initiated lucid dream-WILD) се случува кога сонувачот од нормална будна состојба преминува во сон без видливо исклучување на свеста. Луцидното сонување е научно истражување и неговото постоење е добро утврдено.

1798438_700b.jpg
 

Alix

Полноправен Член
18 февруари 2012
28
44
13
и мене ми се има случено. најинтересно е кога ќе заклучиш дека сонуваш и почнуваш да го контролираш дејството како што ти сакаш :sleep
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: мимис and Hexasto

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
уффф едн пут ми се деси мноо јако овој еј!!!!
у средношколски днови, имаше мерак на едну младу професорку ептен, БОМБА бре ееееееееееј
и устфари снува сс полузатфорени очи уморан после школу, станују од клупу куде што седеше, иду накуде катедру и..........
......и пред цел клас сексање сс професорку бре!!!! ја га контролирам сн нема могуќе еј, колко ми е било само најубаво лелеееее
 

The puss in boots

Староседелец
27 февруари 2012
221
147
1,043
27
Охрид
3340430_700b_v1.jpg



:rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Најдобар луциден сон имав пред скоро една година, кога доживеав сообраќајна несреќа и имав потрес на мозок.Не сум сигурен, но мислам дека сестрата ми даде некое појако средство за смирување, можно да е морфиум но навистина не се сеќавам.
Битно, сонот, ситуациите во сонот, самата приказна, дејствие ме излуди.Мислев дека сум иссонувал цел живот и тоа се сеќавам дека бев особа која се бори против криминал.И добро памтам дека мноогу долго сум спиел :D Се разбудив жива вода испотен од акцијата во тој сон и сеуште несвесен што беше реалност што сон.
 

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
Дали некогаш сте имале „Луцидни сни„ ?!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Eva