Лошење при патување

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
И при едно нагло закочување на возилото чечкалицата или чкорчето ќе ти залетне право во грлото, не заебавај најди си друг метод овој не ти е баш сигурен.
Сигурен е 103,2% што би рекол Амди Бајрам, смеата на страна сигурен е јас со само 7години го правев тоа нема проблем ни по нагло коцење ни по нешто слично :)
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Како мала ми се лошеше, ништо не ми помагаше ни апче ни ништо. Сега немам гајле, немам никакви проблеми, дури ни при долготрајно патување, додека како мала ми се лошеше и од 10 мин возење.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Единствено што имам забележано што дефинитивно помага е стискање на пулсот кај раката. Користам и од оние стегачи, а понекогаш и кога тие не помагаат, рачно стискање. Но, и тоа е само привремено решение.

Еве за што станува збор:

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Девојка ми има проблем со патување, 30 минути во кола и веќе не може да спречи повраќање. Се обиде со тие стегачи за пулсот ама не помогнаа. Единствено што и помага е драмамин или отворен прозор во колата.

Јас од друга страна можам да поминам 30 часа во кола или автобус и нема да повратам, ама 5 минути читање книга и ми станува лошо.

Малку се понадевав дека ќе најдам некое чаре во линкот што го постираше ама ме утепа авторот: there is no cure.

Во ред е, полоши работи се случуваат на море...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Зависи и од горивото, неам нешто проблем, единствено комбинација на долга изложеност на горештини/смрдеа на дизел може да ме фати главоболка. Кај бензинците не е толку страшно а најдобро е на плин во секој случај.
Не се имам возено во возило на етанол или електрично возило, тоа би било нешто...
(трамваи и метроа не се рачунаат):p