Личен дневник

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
anbvxg.jpg

Каков нож добив ... тоа е чудо, мислев дека речиси се' имам видено во животов (а имам видено и повеќе од доволно), но сум згрешила.
Секогаш постои изненадување и „драмска претстава“ од луѓе од кои што најмалце сум очекувала дека ќе ми го заријат ножот во грбот ... и тогаш се будиш од сонот кој што траел предолго време, ги отвараш очите широко, и сфаќаш тек тогаш кои ти се навистина блиски луѓе кои што вредат, а кои се фејк персони.

Али една најважна работа заборавија сите фејк персони, дека јас апсолутно никогаш не се откажувам и одам секогаш до крај.
Секој мој пад во животот, ме направил се' поцврста и поцврста особа, затоа што апсолутно секогаш сум станувала после секој мој пад ... за да дојдам сега до ова ниво на кое што сум.
Овој пат, после овој пад, нема назад, само напред.
Се' што е труло и фејк исфрлив од животот мој, маските паднаа, нема веќе лаги и скриени позадини ... сега се' е чисто и кристално јасно.

И ќе се вратам, многу посилна од било кога во животов мој ... ова сега е само затишје пред бура што ќе следува тек допрва, моментално акумулирам енергија, сите фејк песони ќе ги оддувам како ураган кој што беснее и чисти се' пред себе.

 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Утрово ме разбудија спомени за ноќите кога ти пишував стихови. Ми недостасуваат понекогаш.Тој танц на зборови се најубавото нешто што досега ми протекло низ срцево и на некој начин јас те љубев преку нив. Не можам да го преболам, станав заљубеник во тој непребол иако сега сето тоа има поинакво значење, но знам дека живееш во мене и секогаш ќе живееш, посигурен никогаш не сум бил за да го тврдам тоа. Смешно е, но мило, така одненадеж знам да погледнам во небото и да го прашам дали си добро и да го замолам да ти намигне од мене, да те потсети кога ти е потребно, едноставно сакам да си среќна и насмеана и тоа ми е повеќе од доволно. Конечно сфатив дека не си моја фантазија, само се приближивме премногу блиску за да се промашиме во овој живот. Ако некогаш се сретнеме сакам само да те допрам, да видам дали ќе се претвориш во светлина.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Bolka vo krstot, bolka vo ocite, bolka vo racete , bolka vo glavata, bolka bo dushata. Se prashuvam za koja bolka da se molam za da iscezne? Razmisluvam kade najmnogu boli, koja spobudalecki e netrpliva...dushata koga boli teloto se raspagja, ko na okovi rascereceno ne se oseka.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Beauty&Beast and Achernar

Tantara

Староседелец
31 октомври 2013
456
694
1,103
Ништо посебно не се случува, а сепак се чувствувам убаво. И врне дожд и октомври е...есен е, а јас се чувствувам прекрасно :) Се смеам, убаво ми е, топло ми е во душата... :kafe ммм...да потрае!
Ај,
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and BadBoy007

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Се е така очајно на овој валкан балкан,
во кој станавме сеништа и сенки, самите на себе и оваа состојба нема да трае кратко, луѓето се уморни од животот, се помалку зборуваат и живеат, повеќе сонуваат што е достојно за почит и проѕирен мит, што би го римувал со мир, да наликува на стих, од кој не се трезни, за навек, за уште една ноќ ефтина во градот Скопје, што некогаш беше, се што денес не е.
 

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
wjyi2q.jpg

Каква долга вечер беше ова ... полека се одмотува клопчето, башка и дознав многу новости :kafe
Всушност смешно ми е веќе :giggle

10fz7lt.jpg

True story :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Achernar

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Секогаш, ама баш секогаш кога навидум нештата се на добар пат, кога мислиш дека работите се средиле и дека си близу до посакуваниот мир... секогаш некој ке успее толку длабоко да те повреди и ке те извади од колосек и секогаш... тоа го добиваш од најблиските, од оние на кои најмногу си им верувал, од оние кои најмногу си ги сакал, од оние за коишто си се борел со цела сила.
Овој удар незнам дали можам да го издржам, а верувај сум издржала многу јаки удари од животот, ама ова не...
Толку многу ме боли во душата што веке не ми се живее. Мрско ми е што го вдишувам секој нов здив, не сум волна да направам ништо повеке, немам волја за ниту едно движење, за ништо, за ништо, за ништо...
Незнам дали некогаш повторно ке си дозволам да се радувам и незнам дали повторно некому ке верувам и не знам дали од овој момент па натака ке се однесувам исто кон луѓето.
Сите ке ве замразам, сите. Секое човечко суштество од овој момент ми е непријател и никогаш повеке нема да ве пуштам во мојот живот. Никого!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
@malo не биди моја копија од изминатиов мој период на форумов, деновиве нешто разбрав ... запамти го ова :)
Ова воедно и јас да си кажам за денешниов ден :kafe

2n0sopv.jpg


24d0qpy.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BadBoy007

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Ама боли... колку и да барам некоја смисла во сето тоа... боли и не поминува.
Можеби за прв пат во животот се чувствувам неспособна да простам и неспособна да ги пуштам нештата да бидат такви какви што се и незнам што да правам, незнам како да се одмаздувам а имам голема потреба да одмазда...
Имам потреба да уништам нешто и се плашам дека на крај само ке се унштам себе.
Посакувам да бев посилна и попаметна, да бев поладна и да умеев да вратам на ист начин.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Beauty&Beast