Лилит, Адам и Ева

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Ниту барам ниту ќе бидам изеден ниту пак умот ми е препрека кон спознанието.
Полека со предрасудите во врска со Хептаграм :)
Знам дека ти е убаво така да веруваш дека е, но верувањето не води кон спознание. Знаењето, разбирањето и праксата води кон Мудрост или Хокма ;) Местото на... знаеш кој нели? ВИДИ НА НЕТ!
Премногу ќе се одалечиме од темата ако продолжиме да комуницираме во ваков стил,затоа ќе оставиме времето да покаже што ќе биде.

п.с.Веќе си изеден,кој си по ред? бебе,дете,момче,тинејџер,....сега е Хепта,а уште малку ќе дојде старецот и :svirka

Духовно гледање? Ха, мене ме лажеш сега или си даваш некаквко значење на себе си, самиот? :)
Да сокриеш нешто и ќе беше добра кабалистичка формула? Бреј, што ли ќе биде следно. Едвај чекам, за човек кој што брише и не чита еврејска литература и не запознаен со еврејскиот мистицизам ќе гради кабалистички формули а не ги знае ни оние што веќе се заковани со еони за човекот?
Духовно гледање е многу едноставно,само треба да ја испразниш главата од културни,религиски,национални предрасуди.
Но тоа е друга тема.


Може да го плеткаш јазикот колку сакаш се додека 480 не е променет во нешто безвредно и далечно - се е ок.
Може да бидеш кој сакаш за себе си и да си даваш важност - се додека не покажеш знаење за еврејските пракси и езотерија - не можам да ти го сметам зборувањето за ЛИлит, ева и марија за валидно. Ќе биде уште едно од многуте нови толкувања кои немаат валидна и практична примена. Куп сказни за преплашување јадни души...

Лилит ќе ти го откине најмилото еден ден ако не ја најдеш пропорцијата на нејзината форма и практична примена!
Тоа е клетвата, а успехот... е ќе мора да успееш за да знаеш! ЗА Лилит се знае само лошото бидејќи многу поголем е бројот на оние што ништо не направиле во врска со нејзината формула, ами се врзале само за Марија како последната форма на божественото од старо-еонските пракси!
За новиот еон рекоа: Марија да биде распната на тркала! Други пак ја величат до врвот, до самото божествено, на местото на Бина, Разбирање!

Биди ми поздравен, не мислам дека сме на иста фреквенција за да се надополниме. Некое друго време и просто, ќе биде - нели? :)
Без разлика што имаме различни гледишта во врска за Лилит,не значи дека не требаше да се сретнеме и да ги споделиме еден со друг.
Останува секој на своето ти да читаш - дополнуваш,а јас веќе испразнив.:zelen
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ја знам приказнава, Лилит во многу верувања се смета за'' лошата'' страна на жената. Мене едно прашање ме интересира,на Адам му ја дале Ева а на Лилит маж камо?? .)

Па нели е лошата. Ако е доволно лоша ќе ги раздели Адам и Ева и ќе направи Ева да пати.
 

Arhangel Uril

Нов член
10 декември 2013
18
5
3
32
Skopje
Adam= +
Lilith= -
Znaci Adam e Bog, Lilith e Gjavolot. Jas iskreno ja sakam bilokoja zena, i taa bi me zasakala ako go pucuvstuva toa. Sekogas kje ima vecna bitka megju dobroto i zloto vo toa sum povekje od siguren, no edno e najbitno.. Mazot i Zenata i da se rugaat i tepaat na ulici, garant kje se sakaat i spijat zaedno ;)

Lilith

“I dissolve the
illusion of
the illusion
I am your ancient energies
your erotic knowing
and your sensual truth”

-Toa sto go pisha se zborovite na Pekolot najiskreno, toa mozam i da go dokazam. Zborovi na tishinata... i iskreno jas povekje bi sakal da imam Lilith do mene zena, negoli Eva, iako donekade taa ja upropastila rabotata.. so jabolceto :) Inace da se razbereme Adam e najcistoto nesto sto poestoelo vo sekoja kniga za teologija, adam e najjakiot mlad bog, odnosno dete na Bog.. i Lilith nisto ne mu mozela, bidejki Bog ne sto kje ja rasprsne Lilith, tuku najjaka energija e sto postoi.. Samo Lilith bila mnogu svoeglava, mnogu egoisticno se postavila kon Adam. Mene iskreno ne mi preci toa. No mi preci kako nemozela da se usoglasi so Adam da gi cuvaat zaedno, nemora ona sama, decata sto bi i gi napravil Adam. Lilith= Najstrashniot demon zena, dete mlado no e zenka. Ima pojaka od nea normalno, Babalon nejzinata majka.. Vaka e spored mene :D
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
:nahЦц
Лоша математика!
Адам = ти (во пубертет-маж)
Лилит = време
;)
Ако не се одвоиш од својата "мајка" (времето),
нема да се соединиш со новото(време-жена,невина во кое никој не влегол)
и од истиот да бидеш првороден,создавајќи се самиот себе.


п.с.Едни тука постојано викаат новиот Еон,новиот Еон еве го тука е,а никако да влезат во него,
уште на рака носат белег(саат) од својата "мајка".:zelen
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
:nahЦц
Лоша математика!
Адам = ти (во пубертет-маж)
Лилит = време
;)
Ако не се одвоиш од својата "мајка" (времето),
нема да се соединиш со новото(време-жена,невина во кое никој не влегол)
и од истиот да бидеш првороден,создавајќи се самиот себе.


п.с.Едни тука постојано викаат новиот Еон,новиот Еон еве го тука е,а никако да влезат во него,
уште на рака носат белег(саат) од својата "мајка".:zelen
Времето е нуспроизвод на создавањето, на перцепцијата, на искуството а не "мајка" која создава или раѓа. Да го сметаш времето за создател, е исто како да ја сметаш сенката за дух кој те следи и од кој треба да се ослободиш.

Лилит најчесто се поврзува со стиховите во Битие 1:27, каде се вели:
27 Бог го создаде човекот во Својот лик, Тој го создаде во Божјиот лик; ги создаде машко и женско.

Дури подоцна во Битие 2 се спомнува создавањето на Ева:

21 Тогаш Господ, Бог, му нанесе длабок сон на човекот та тој заспа, и му извади едно од неговите ребра, а местото го исполни со месо.
22 Од реброто што го зеде од човекот Господ, Бог, обликува жена и ја доведе при човекот.


Што се однесува до Адам, според еврејскиот мистицизам, тој е на некој начин еквивалент на колективното несвесно за кое зборува Јунг, колективен Ум или Душа, од која доаѓаат и во која се враќаат сите човечки "души". Кабалистичкиот назив е Adam Kadmon и кореспондира со Кетер на дрвото на животот.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Времето е нуспроизвод на создавањето, на перцепцијата, на искуството а не "мајка" која создава или раѓа. Да го сметаш времето за создател, е исто како да ја сметаш сенката за дух кој те следи и од кој треба да се ослободиш.

Лилит најчесто се поврзува со стиховите во Битие 1:27, каде се вели:
27 Бог го создаде човекот во Својот лик, Тој го создаде во Божјиот лик; ги создаде машко и женско.

Дури подоцна во Битие 2 се спомнува создавањето на Ева:

21 Тогаш Господ, Бог, му нанесе длабок сон на човекот та тој заспа, и му извади едно од неговите ребра, а местото го исполни со месо.
22 Од реброто што го зеде од човекот Господ, Бог, обликува жена и ја доведе при човекот.


Што се однесува до Адам, според еврејскиот мистицизам, тој е на некој начин еквивалент на колективното несвесно за кое зборува Јунг, колективен Ум или Душа, од која доаѓаат и во која се враќаат сите човечки "души". Кабалистичкиот назив е Adam Kadmon и кореспондира со Кетер на дрвото на животот.

Abraxas,седумте периоди на создавање на светот преставени во седум дена,преставува разложување на самата креација-бог.
Сето тоа се содржи во периодите на постоење на самиот човек,бидејќи макро космосот е содржан во микро космосот и сите негови промени во текот на животот е токму тоа создавање.
Времето не е нуспроизвод туку е дел од создавањето и неизбежно е да постои кога се разложува вечноста преставена во седум делови кој се присутни и во самиот човек,но бидејќи не ги живее сите периоди истовремено времето ја превзема улогата на "мајка" ,приврзувајќи се човекот кон неа и едно по едно ги расте и ги јаде,(бебето го нема го изеде исто и момчето и тинејџерот,а со време и овој сега што постои ќе го изеде кога ќе дојде старецот),таа ги раѓа и ги јаде,велам ги раѓа бидејќи кога ќе дојде време ќе се роди старецот,сега неможеш да бидеш.:kafe

Тоа што велиш машко и женско,се атрибути на несвесна креација,на пример децата го имаат тој феномен каде поделеноста по пол им е диктирана од возразните,но самите тие не се свесни за тоа.

Вториот дел од цитатот,е оној период кога стануваш свесен за себе и својот пол,па се создава спротивност извадена од самиот себе губејќи го децкиот лик,станувајќи маж односно женско,дел кон кој постојано ќе тежнееш да се соединиш,што не било случај предходно.

Ако не си во можност да се осознаеш себеси со сите периоди од своето постоење,ќе луташ со мислите од моменталната состојба од периодот во кој живееш,а тоа не е целосно и ти недостасува многу.

Лилит е ништо-нула во споредба со тоа ако ги оживееш сите делови.:gjavol

п.с.Остај тоа книгите како е според кабала,мистицизам и што уште не,све е во тебе.;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena