Кучиња

мимис

Староседелец
12 октомври 2013
29
17
1,003
jpg.frgh.jpgDSC00003.jpg

Чувате ли некое куче?
Која раса е и како се вика?
Која е ваша најомилена раса на кучиња?
Дали се согласувате со убивањето на кучињата?
Јас чував две кучиња до пред некое време, едното беше лабрадорче а другото беше мешанче.
Може да прикачите слики од вашите кучиња?
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
еееее ставив слика од куче со човечка глава .. пошо иам такво дома .. и инубовски ми го тргна :place:place:place:place

Сака да плачам паааааааа :place:place:place:place
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Обожавам кучиња. (inlove) Порано имавме самојед но го продадовме,за жал и сеуште ми е мака. Се викаше Ники и многу ми недостига :place Инаку обожавам секакви кучиња а особено вакви.

thumb.jpg
images
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: мимис and Тој

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Не, не чувам.
Нема куче, нема раса.
Омилена раса кучиња? Самојад.
Нема куче, нема слика.
Нема таква раса.
Инаку,не чувам,ама би сакал еден ден да чувам,во сегашните услови би одело малку потешко,просторот е премал,а јас би сакал да чувам маламут или евентуално хаски,кучиња што реално треба да имаат поголем простор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: мимис

Јаболче

Полноправен Член
8 октомври 2013
30
23
8
38
Мојот животен сон - кога ќе имам многу пари, да ги вдомам сите животни кои денес за жал шетаат по улици. Особено кучињата. Имам неколку улични вдомено, во двор ми се - си се сакаме <3
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Отвори ја прикачената датотека 18072
Отвори ја прикачената датотека 18071

Датумот на сликата не го гледајте :)
Енџи моја најубава :) Териер...
Многу е убава.



Еве го и мојот Бени,мешавина белгиско/германски овчар,
нажалост морав на возраст од 14 години(што е многу за куче)да го заспијам..
1380367_597568970304124_852144937_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and Аркантос

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Мојот животен сон - кога ќе имам многу пари, да ги вдомам сите животни кои денес за жал шетаат по улици. Особено кучињата. Имам неколку улични вдомено, во двор ми се - си се сакаме <3

Мојот сон исто така. Може да се здружиме, нели заедно сме посилни :)
Јас како што можам да се приврзам за куче мислам дека не можам за човек. Моите мака мачат со мене затоа што постојано носам кучиња дома, ми е грев да ги оставам на улица. Сум чувала многу кучиња досега. Кој сум ги дала кај тетки/чичковци/вујни/братучеди, кој за жал умреле затоа што ми ги отруле моите луди соседи. И не знам ни сама колку само солзи сум пролеала за нив.
Немам омилена раса. Ги сакам сите подеднакво, без разлика дали се „џукели“ како што некои ги нарекуваат или расни. Не можам да ги двојам. Тоа ти е исто како сега да прашаш некој „Абе тебе која раса на луѓе ти е омилена“?
Дури тие најзабаталените, најзагрозените кучиња знаат повеќе да сакаат и да ценат од оние на кои им е пружено се’. Многу ми е жал за кучињата-скитници на кои уште коските останале на нив и секогаш кога сум во можност се обидувам да ги нахранам колку-толку. Ми се случува да го дадам целиот сендвич што сум си го купила само за кога ќе отидам дома да не мислам на кучето што се мотало околу мене додека сум јадела.
Не можат да не бидат мили кога ќе те погледнат со тие очи :)
Инаку моментално чувам женка, мелез е - ни сама не знам од што. Ја најдов ова лето, оставена покрај автопат прегладнета. Мислам дека имам оставено нејзина слика негде по форумов, ама ете пак.
Say Hello to Luna :)
7983_389986971107911_2076254406_n.jpg
Ова е слика од тие денови кога ја зедов, сега не сака да се слика :)
И за крај еве една мисла за кучињата, извадок од филм:
"A dog has no use for fancy cars, big homes, or designer clothes. A water logged stick will do just fine. A dog doesn't care if you're rich or poor, clever or dull, smart or dumb. Give him your heart and he'll give you his. How many people can you say that about? How many people can make you feel rare and pure and special? How many people can make you feel extraordinary?"
 

мимис

Староседелец
12 октомври 2013
29
17
1,003
Јас едното го вдомив од страна на фб. (Спас за бездомните животни или така нешто). И јас како Angiie секогаш вдомувам кучиња. Секогаш моите соседи им ставаат отров и тие умираат.Секогаш ми е мн жал.Сега не чувам куче ама сакам да вдомам некое. Откако ми умре последното куче јас си реков дека нема повеќе да чувам затоа што неможам да гледам како умираат.Но сега неможам да издржам без некое куче и морам да вдомам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Јаболче and Caci