Крштевање на деца

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Значи апсурд до апсурд ти е постов.... Си признаваш дека ве стрижат, ама неможело да се смени?! Зошто? Затоа што ,,така останало"?! Ај објасни ми зошто било подобро крштевање како бебе?! Страшно ме интересира!
А мене ме интересира зошто ти се нервираш и не правиш мутави ако одобровуваме крштевање!?
Незнам дали ти твоето дете си го крштевал, ама и да не е така, никој христијанин нема да ти се налути.
Крштевањето претставува, нели така велат, чистење на бебето од наследените гревови и по некоја логика барем за мене е подобро отколку возрасен човек со куп ново сторени гревови да оди да се крштева.
Отворив тема за хуманост и црква, но ете гледаш колку е таа интересна тема, нема никој а сите знаеме како функционира црквата и дека никој не се обидува нешто да смени.
Баш мене ме интересира ти што мислиш дека би можело да се сопре тоа стрижење, на кој начин?
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Имам против ако детето носи некое грдо име кое го карактеризира неговото македонско потекло, со цел да се величи неговиот предок.
Не знам за вас ама јас да се викам на пример Слободанка или Стојна веднаш ќе се прекрстам, зошто со такво име сигурно трауми ќе имам цел живот. Какво име ќе се избере зависи многу од родителот. Тие религиозните со припрости сфаќања обично избираат некои лошо-смешни. :zelen(star)
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Чистење на бебето од наследни гревови...
Како има грев нешто што е штотуку пристигнато на планетава?
Не сум саркастична, стварно ме интересира што грев може да носи бебе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Abraxas

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Чистење на бебето од наследни гревови...
Како има грев нешто што е штотуку пристигнато на планетава?
Не сум саркастична, стварно ме интересира што грев може да носи бебе.

Па ако била мајка му промискуитетна најверојатно на таков грев мисли зошто вика наследно од мајката :).
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
А мене ме интересира зошто ти се нервираш и не правиш мутави ако одобровуваме крштевање!?
Незнам дали ти твоето дете си го крштевал, ама и да не е така, никој христијанин нема да ти се налути.
Крштевањето претставува, нели така велат, чистење на бебето од наследените гревови и по некоја логика барем за мене е подобро отколку возрасен човек со куп ново сторени гревови да оди да се крштева.
Отворив тема за хуманост и црква, но ете гледаш колку е таа интересна тема, нема никој а сите знаеме како функционира црквата и дека никој не се обидува нешто да смени.
Баш мене ме интересира ти што мислиш дека би можело да се сопре тоа стрижење, на кој начин?
Извини....ама ептен ти е глуп постов! Ептен! Како може бебе штотуку родено да има гревови?!
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Па што е виновно бебето за постапките на мајката?
Јас разбирам од кај доаѓаат овие размислувања, баба ми ги има. Ама нели е попаметно ние младиве генерации да се трудиме кон искоренувања на вакви закоравени мислења?
Вистина веруваш дека бебе што уште не знае главата исправена да си ја држи е виновно за било каков акт на неговите родители?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, Saladin and Abraxas

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Па што е виновно бебето за постапките на мајката?
Јас разбирам од кај доаѓаат овие размислувања, баба ми ги има. Ама нели е попаметно ние младиве генерации да се трудиме кон искоренувања на вакви закоравени мислења?
Вистина веруваш дека бебе што уште не знае главата исправена да си ја држи е виновно за било каков акт на неговите родители?
Чиста манипулација со лекоумни и наивни луѓе. Играат на картатата на страв и љубов што секој родител ја има кон детето. Преку глупоста за ,,наследен грев" ја активираат грижата да не му се случи нешто на детето и тоа после го кешираат - 50 евра крштевка. А овчичките сами си се тераат, си го прифаќаат ,,стрижењето" како традиција која мора да се прави и нели, стереотипот што ќе кажат луѓето ако не го крстам детето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Моите деца не се крстени и како мајка сум неверојатно ногу горда на тоа!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Па што е виновно бебето за постапките на мајката?
Јас разбирам од кај доаѓаат овие размислувања, баба ми ги има. Ама нели е попаметно ние младиве генерации да се трудиме кон искоренувања на вакви закоравени мислења?
Вистина веруваш дека бебе што уште не знае главата исправена да си ја држи е виновно за било каков акт на неговите родители?
Црквите на Велигден се полни со млади луѓе и искрено да ти кажам дека не ми се верува дека тие млади луѓе или па било кој ќе се обиде да почне со искоренување на мислења за кои ти велиш дека се закоравени.
Темата е за крштевање, јас сум ја отворила и мислам дека има негде низ темиве и за тоа тебе што те интересира.