Крзно - да или не?

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Денес актуелни теми како "Носење крзно" кај луѓето поттикнуваат се поголем интерес во однос на ова прашање. Активистите за права на животни постојано напаѓаат познати дизајнери и славни личности кои користат крзно за креирање и носење на облека.
Кај луѓето ширум светот постојат две спротивни страни, кои имаат цврсти аргументи, во однос на ова прашање.
  • Дали вие сметате дека носење крзно е привилегија или потреба?
  • Дали вие сте подржувачи на носење крзно или не сте во состојба да замислите како е да се дере животно за нечија привилегија? Можеби сте од оние луѓе кои попрво сочуствуваат со луѓето што живеат на тешко достапни места, вечно под мраз и крзното им претставува потреба на -20 степени?

*Темава е во Домашни миленици зошто нема подфорум "Општо за животни".
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
26
Не,не и не!
Крзното било докажување за луксуз само во времето на бивша Југославија.
Огромен противник сум,и не гледам никаква човечка потреба во носење смртни остатоци од животинче на себе.
Основна биолошка потреба е да се јаде месо за да се опстане во живот. Но хир е да сакаш да го носеш крзното на себе.
 

ema09

Истакнат Член
18 февруари 2012
226
411
63
Имитација на крзно зошто да не .. ама крзно од животно НЕ ! во никој случај ... тоа е исто како на некој човек да му ја дерат кожата за да си направат облека ... сепак животните се суштества .. со чувства ..и тоа поголеми од оние човечките !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natalididi and Bum-Bum

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Не,не и не!
Крзното било докажување за луксуз само во времето на бивша Југославија.
Огромен противник сум,и не гледам никаква човечка потреба во носење смртни остатоци од животинче на себе.
Основна биолошка потреба е да се јаде месо за да се опстане во живот. Но хир е да сакаш да го носеш крзното на себе.

Мислиш дека на луѓето во планински села каде температури се движат до минус 30 степени им е луксуз?
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Мразам крзно и никогаш не би носела. Ниту имитација ниту од некое животинче...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Гледав едно клипче како ги дерат животните за крзно (кучиња, лисици и ракуни) и тоа на живо и никогаш во животот не би сакал да го гледам тоа пак уфф колку сум гневен би ги дерел тие луѓе и би напраил фудбалски топки од нив :mad::mad:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Caci and Serenity

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
26
Мислиш дека на луѓето во планински села каде температури се движат до минус 30 степени им е луксуз?


...aктивистите за права на животни постојано напаѓаат познати дизајнери и славни личности...

Извини ако грешам,ама се обратив на оние,кои и покрај сите средства за одржување топлина сепак се одлучуваат на грозоморно отстранување на крзно од животните.
Додека пак,да сум јас на местото на тие од планинските села,би се подзамислил пред да го направам ова:
1075612930_dea617b0c1.jpg




Можеби сликава е грозоморна и морбидна,ама тоа е суровата реалност,плесната у фаца на сите оние арогантни идиоти кои се китат со крзно. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Извини ако грешам,ама се обратив на оние,кои и покрај сите средства за одржување топлина сепак се одлучуваат на грозоморно отстранување на крзно од животните.
Додека пак,да сум јас на местото на тие од планинските села,би се подзамислил пред да го направам ова:
1075612930_dea617b0c1.jpg




Можеби сликава е грозоморна и морбидна,ама тоа е суровата реалност,плесната у фаца на сите оние арогантни идиоти кои се китат со крзно. :)


kolyma_fisherman_zyranka-500x375.jpg


Кажи им на минус 20 да носат вештачко крзно. Или може во Моска - Русија кога пијат масовно вотка да не замрзнат како многуте пронајдени во снег.

За останато се слагам. Хир, односно дерење нечие крзно само поради причина "да се биде виден" e жалосно.
Потребено е ваквото однесување да се сведе на минимум и животни да не се убиваат за желба која не е продуктивна.
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
НЕ!!!
Луксузз нека докажуваат со злата и дијаманти, не со дерење на животни!!
Тотално неоправдано уништување на невини суштества!
Хир на богатите, не потреба, не привилегија. Хир, збеснатост....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten