Кој кого создаде?

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Си вртиш како сакаш.
Никој не те присили. Од мрaвка слон направи.
Ова е твоја дефиниција за верба? Хмм ок. Која е допирната точка со верба во Бога и : мрзеливост, наивност и слабост?
Како ги поврза сите овие карактеристики да се = на верба во Бога?
Два пати ти објаснувам, да не ме разбереш пак обратно. :nerd
Te разбрав како што имаш напишано. Да читам мисли не знам, така да не знам што си мислела.
Мрзеливоста, наивноста, слабоста ама баш никаде не реков дека се еднакви на верувањето во богови. Значи читај убаво. Реков дека верувањето (во било што, па и во богови) е за тие луѓе (ако се луѓе) со споменатите карактеристики.
 

Ladybug

Нов член
19 ноември 2017
23
12
3
Мрзеливоста, наивноста, слабоста ама баш никаде не реков дека се еднакви на верувањето во богови. Значи читај убаво. Реков дека верувањето (во било што, па и во богови) е за тие луѓе (ако се луѓе) со споменатите карактеристики.
Та едно исто нели? За кој кого создаде зборуваме, тука се подразбира дали ние Бог или Тој нас. Темата е религија.
Двосмислени ни е јазикот, не сум јас крива.
Ок, твое мислење е, нема тука што. :sreken
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Та едно исто нели? За кој кого создаде зборуваме, тука се подразбира дали ние Бог или Тој нас. Темата е религија.
Двосмислени ни е јазикот, не сум јас крива.
Ок, твое мислење е, нема тука што. :sreken
А кој дел не ти е јасен?
Религијата е опиум за народот.
Едно е религија а сосем шеснаесто се богови за оној кој разбира. Прво биле боговите подоцна религиите.
Бидејќи за ниеден бог нема доказ за негово постоење, значи секоја престава за било кој бог (па и овој јудео-христијанско-исламскиов) е производ на човечка фантазија. Следствено се знае кој кого создал. Значи човекот ги “создаде“ боговите, а не обратно.
 

Dorina

Активен Член
20 октомври 2017
93
71
28
50
А кој дел не ти е јасен?
Религијата е опиум за народот.
Едно е религија а сосем шеснаесто се богови за оној кој разбира. Прво биле боговите подоцна религиите.
Бидејќи за ниеден бог нема доказ за негово постоење, значи секоја престава за било кој бог (па и овој јудео-христијанско-исламскиов) е производ на човечка фантазија. Следствено се знае кој кого создал. Значи човекот ги “создаде“ боговите, а не обратно.

Super,se slozuvam deka e taka.No,dali toa znaci deka sam go kreiras sopstveniot svet i ako e toa taka kazi mi kako? :kafe
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
А кој дел не ти е јасен?
Религијата е опиум за народот.
Едно е религија а сосем шеснаесто се богови за оној кој разбира. Прво биле боговите подоцна религиите.
Бидејќи за ниеден бог нема доказ за негово постоење, значи секоја престава за било кој бог (па и овој јудео-христијанско-исламскиов) е производ на човечка фантазија. Следствено се знае кој кого создал. Значи човекот ги “создаде“ боговите, а не обратно.
Чекај, чекај...а кој го создаде човекот, животните, растенијата!?
А, да не заборавам, не ти важи веќе она мислење дека религијата била опиум...помина одамна дејството, резистентни станаа луѓето на верата, само од обичаите се уште не сме искорениле се, ама полека, полека, технологијава и вештачката интелигенција ќе ги истуркаат во неповрат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ladybug

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Чекај, чекај...а кој го создаде човекот, животните, растенијата!?
А, да не заборавам, не ти важи веќе она мислење дека религијата била опиум...помина одамна дејството, резистентни станаа луѓето на верата, само од обичаите се уште не сме искорениле се, ама полека, полека, технологијава и вештачката интелигенција ќе ги истуркаат во неповрат.
Ти знаеш кој ги создаде луѓето? Па дај не биди пеер, откриј ни ја таа вечна мистерија. Јас ете не знам. А за животни, растенија, планети...... не станува збор.
Велиш резидентни биле луѓето. Камо да е, ама за жал не е така. Барем кај нас е мнооооогу далеку тоа. Засега е факт дека луѓето ги создадоа боговите.

besplatno velis? :),, intereseno i ne znaev deka moze so pari da se kupi :kafe
Не се плаќа се' со пари. А се' се плаќа на овој или на оној начин.
 
Последна промена: