Кој е најромантичниот град во светот?

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Париз, Венеција, Виена, Дубровник…Постојат многу убави градови…а сепак одлуката околу тоа кој од нив е најромантичен…Ви ја препуштаме Вам!
Светот е полн со романтични дестинации- од викторијанските гостилници во Сан Франциско, до симпатичните куќички за чај во Kyotо. Париз веќе долги години е синоним за најромантичен град во светот меѓутоа понудата е голема. Едноставно, постојат многу градови кои романтиката би ја разбудиле кај секого…
Буенос Аирес
buenoarires-610x405.jpg
Квалитетите во врска со тоа дали еден град ќе го сметаме за романтичен или не, се сепак субјективни. За некои луѓе најромантичен на светот е Буенос Аирес, поради страсното танго и романтичните ресторани.
Дубровник
dubrovnik.jpg
За други- Будимпешта, поради богатата историја видлива на секој агол. Некои би се одлучиле за мароканскиот град Фес, поради големата мистериозност и необични мириси и вкусови, а други за ладната, но волшебна- Прага. За некои пак совршен би бил Дубровник , поради прекрасните тврдини и тиркизната морска боја….
praga.jpg
Прага
Кјото
Лисабон
Париз
Венеција
Монтреал
Рим
И каде би ја одвеле вашата сакан/а?
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Би го однесла во некое селце низ Македонијава, на пример Стење или Вевчани.
А тој нека ме носи Париз, Венеција..или кај сака :p
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Според мене нема најромантичен град на светот, во кој и да си, ако си заљубен по дифолд ја будиш својата романтична страна... секако опкружувањето има улога за се тоа да изгледа по волшебно, но градот не е пресуден за романтиката кај луѓето.
А ако веќе треба да бирам, би го избрала Мадрид.. или Прага... или градски парк - Скопје нели хахха : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed and 048

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Прво што ми паѓа на памет е Париз. Па Венеција. Но мислам дека само така ми се причинува, односно, гледам премногу филмови. :giggle Иначе, мислам слично како Марија. Во кој град и да си, ќе ти биде најромантичен, доколку си со саканиот/саканата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
ма што ги ј***ш градои по европу бе : ) дај да си гласамо туј за наши а у куде е курафте романтика најјака ? : )
...и ја гласам за Куманоо, сс два гласа готоо крај, тепамо : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
ма што ги ј***ш градои по европу бе : ) дај да си гласамо туј за наши а у куде е курафте романтика најјака ? : )
...и ја гласам за Куманоо, сс два гласа готоо крај, тепамо : )
Сга за сга ПАРИЗ води пошто и мој глас се брои... :)