Кој/а сум јас? (Самоанализа)

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас сум најголемиот ситничар, критичар и аналитичар што го познавам. Секоја ситница кај некого ја забележувам (не зборам за визуелни ситници, туку нешто што кажал, направил и сл.) за подоцна детално да анализирам. Обожавам да анализирам луѓе, обожавам физика, математика, анатомија, особено сакам да читам за хормони и нивни дејства...
Обично повеќето од луѓето со кои се дружам (а не се многу, стварно се на прсти да ги изброиш) имаат чуден вкус за музика, облекување, чудни сфаќања, обично поразлични од мнозинството и затоа ми се интересни и ги дружам. Сакам мрачни, морбидни, несекојдневни работи. Сакам музика која е тешка за сфаќање каде преовладуваат меланхолични мелодии, тешки сложени хармонии, прогресивни правци, експериментални бендови.
Сакам да гледам како некои луѓе се нервираат и се обидуваат да ми докажат нешто за кое не се во право, сакам да плескам во фаца и да ги гледам тие изливи на нервоза, гнев и омраза, неприфаќање на она што некој е навистина. Чуден човек сум јас. Уште почудно е детето во мене и неговата фантазија.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Кој сум јас? Јас сум пред се искрен човек , кој му треба многу љубов и пријателство. Јас сум една добра личност која порасна и начи премногу од народната мудрост која собирана од Цепенков ни ја пренесе дедо Колозов. Јас сум една наивна личност која премногу верува во луѓето и искрената безусловна љубов!
 

LazyMonday

Нов член
30 мај 2012
22
17
3
Возрасна особа со детска душа :D Особа која сака да ги засмејува луѓето, особа која потскокнува и игра додека оди од една во друга соба, особа која сонува со отворени очи за иднината...
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
ја сааааааам ваљда џандарљиво такфо дете, што никад нема букфално да порасне : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and 990Freak

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Неколку реченици.... за тоа кој сте




Имам 19 години, и се чувствувам изгубено.
Мојот живот се состои од книги, цртање и кафе. Барем моментално.
Ја имам таа среќа да го правам тоа што го сакам, и да не ми пречат долги ноќи без спиење, или жртвување на нешта кои порано сум ги обожавала.​
Наоѓам убавина во се и во секого и мали работи кои што повеќето луѓе не ги ни забележуваат можат да ме направат среќна, или да ми го расипат денот.​
Честопати сум тивка, повлечена и незаинтересирана за светот околу мене, и имам моменти кога сакам да сум подалеку од сите. Самодеструктивна сум. Сакам работи кои некој ден ќе ме уништат.​


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: AnGelgirl24 and Aquarius

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
АСЛ ПЛС... здрави јас сум кити...не кажувам колку години имам..:sreken
не сум глумица, како се понашам надвор од форум така и овде...
вечен оптимист, секогаш ја гледам посветлата страна на животот..
често живеам со мотото..Еднаш се живее.. и така полесно ми е да се опуштам..и да се забавувам:ninja ..
Ги сакам луѓето, сакам да се дружам и уживам во друштво на позитивни и насмеани фаци, не е битно кој е убав кој е грд, кој е успешен кој е неуспешен...Не сакам луѓе кои премногу ги анализираат другите и критикуваат..Крај на крај секој за себе си е, каков го дал господ таков....

и тоа :wavespin:*

и да не заборавам оваа песна ме потсеќа на темата...(sun)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Кој/а сум јас? - ова прашање вистински си го поставува личноста која или заболува од алцхајмерова болест, или дементно се однесува после толку пати присилното променување на карактерот. Остатокот (масата) се само его трипови.
Не е криминал да се прават од време на време. Додека не се преиде до опсесија - се постанува посесивен. Но искрено подобро е да се чуваат во себе и да се поставуваат на самиот себе. Самоанализата е за самиот себе, не за во јавност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Кој/а сум јас? - ова прашање вистински си го поставува личноста која или заболува од алцхајмерова болест, или дементно се однесува после толку пати присилното променување на карактерот. Остатокот (масата) се само его трипови.
Не е криминал да се прават од време на време. Додека не се преиде до опсесија - се постанува посесивен. Но искрено подобро е да се чуваат во себе и да се поставуваат на самиот себе. Самоанализата е за самиот себе, не за во јавност.

Епа еве јас ќе кажам накратко кој си ти, затоа што ја имам привилегијата да те знам неколку добри години. :)

Значи - Кој е тој - About him... :giggle

Доста необичен, чуден човек (под чуден не подразбирам нешто негативно, да се разбереме! :^)) кој дефинитивно нема да го сретнеш на секој чекор во Македонијава... Или можеби на никој чекор, не знам. :D
Прибран, коректен, одличен слушател (иако некои твојот кроток карактер можат да го сметаат за повлеченост и да ти го „земат“ за негативност) и љубител на пишаниот збор, но и на некои вредности кои во денешното секојдневие полека исчезнуваат. Само тоа можам да ти го сметам за некаква си маана, зашто како да трагаш по нешто што (можеби) не постои... Но надежта последна умира, така велат. А на твоето фантазирање и мечтаење му нема крај. :)
Исто така, „длабоките“ размислувања за љубовта ме имаат изненадено кај тебе, и секоја ти чест за нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky