Која туристичка агенција нуди најдобри услуги?

star

Нов член
30 јуни 2012
2
2
3
48
Никако не уплакајте со агенција ПЕТ . Само што се вратив од закинтос таму може да се истера убав одмор плажата е убава морето плитко за деца поволно но градот е доста бучен навечер и зависи во кој дел сте сместени.
Но да се вратам на агенцијата која покрај непрофесионалноста мува не ја лази за туристите не прати на пат 800 км со крс автобус во кој седишта не се пуштаат а неработи клима па кога проработи не се гасеше па моравме со салотејп да ја лепиме за да издржиме. не однесоа таму во 9 -10 сабајле а соби после два. ни фоаје ни сенка ни кај да остаиш куфер на сонце на 40 степени.Имаше и деца во групата беше ужас кога почнавме да се караме водичот на групата мртов ладен (кој нели веке си беше сместен и уживаше ) ни рече читајте договор нема смештај пред два а кога луѓето почнаа силно да протестираат ни вика па ја ли ве викнав сами си дојдовте.
Да не кажувам дека вработените не се во состојба ни една едина информација да ви дадат пред тргање ги прашав дали во вилата има пешкири рекоа не ... уставри мислам ама незнам ама..... ги замолив да прашаат и да ми кажат .
три пати после тоа одев и пак исто незнам не прашав мислам дека има ама нема....и на крај рекоа сигурно нема акога стигнавме таму имаше.
На враќање за да не се буни новата група решија нас да не исфрлат порано од собите 2 часа .
Ја викнавме водичката и и рековме сега вие читајте договор ама таа фино си се клјафтеше и као вети дека ќе среди но сабајлето шок ко партали не исфрлија во 8 часот а на договорот пишува 10 кога ја викнавме госпожата да ја прашаме што направила абе глеа у облаци и превртува очи и као епа добро бе не се инаетете.
Дојдоа автобусите и за се што имавме никој не не ни сослуша мртви ладни само ни кажаа имате рок од 8 дена да се жалите.
Епа ако сакате да одите со агенција која ви вика сами си дојдовте не ве викнавме и одморот го завршуваат со гајле ми е иди жалисе слободно уплаќајте у агенција“ ПЕТ“ - ужас и непрофсионалност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: monikater123

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Никако не уплакајте со агенција ПЕТ . Само што се вратив од закинтос таму може да се истера убав одмор плажата е убава морето плитко за деца поволно но градот е доста бучен навечер и зависи во кој дел сте сместени.
Но да се вратам на агенцијата која покрај непрофесионалноста мува не ја лази за туристите не прати на пат 800 км со крс автобус во кој седишта не се пуштаат а неработи клима па кога проработи не се гасеше па моравме со салотејп да ја лепиме за да издржиме. не однесоа таму во 9 -10 сабајле а соби после два. ни фоаје ни сенка ни кај да остаиш куфер на сонце на 40 степени.Имаше и деца во групата беше ужас кога почнавме да се караме водичот на групата мртов ладен (кој нели веке си беше сместен и уживаше ) ни рече читајте договор нема смештај пред два а кога луѓето почнаа силно да протестираат ни вика па ја ли ве викнав сами си дојдовте.
Да не кажувам дека вработените не се во состојба ни една едина информација да ви дадат пред тргање ги прашав дали во вилата има пешкири рекоа не ... уставри мислам ама незнам ама..... ги замолив да прашаат и да ми кажат .
три пати после тоа одев и пак исто незнам не прашав мислам дека има ама нема....и на крај рекоа сигурно нема акога стигнавме таму имаше.
На враќање за да не се буни новата група решија нас да не исфрлат порано од собите 2 часа .
Ја викнавме водичката и и рековме сега вие читајте договор ама таа фино си се клјафтеше и као вети дека ќе среди но сабајлето шок ко партали не исфрлија во 8 часот а на договорот пишува 10 кога ја викнавме госпожата да ја прашаме што направила абе глеа у облаци и превртува очи и као епа добро бе не се инаетете.
Дојдоа автобусите и за се што имавме никој не не ни сослуша мртви ладни само ни кажаа имате рок од 8 дена да се жалите.
Епа ако сакате да одите со агенција која ви вика сами си дојдовте не ве викнавме и одморот го завршуваат со гајле ми е иди жалисе слободно уплаќајте у агенција“ ПЕТ“ - ужас и непрофсионалност.

Па за ова можеш комотно да ги тужиш. И како тоа немало слободна соба до 2???? Ич не ми е јасно ова. Собите, значи во скоро цела Европа се напуштаат до 12 часот на пладне. Тоа е со закон. А за водичите ништо чудно, во секоја агенција се такви како летки. Добрите водичи заминуваат во странство. Затоа овде секакви водичи талкаат низ Македонија.
 

star

Нов член
30 јуни 2012
2
2
3
48
Па за ова можеш комотно да ги тужиш. И како тоа немало слободна соба до 2???? Ич не ми е јасно ова. Собите, значи во скоро цела Европа се напуштаат до 12 часот на пладне. Тоа е со закон. А за водичите ништо чудно, во секоја агенција се такви како летки. Добрите водичи заминуваат во странство. Затоа овде секакви водичи талкаат низ Македонија.
EEE тоа е ...предходните гости ги бркаат во 9 часот (пази нас заради таа причина не избркаа у 8) и до 2 саат газдарицата со вкупно 2 чистачки ја чисти вилата .... и нашиве од агенцијата наместо да реагираат кај газдарицата да си вработи уште чистачки или друго решение макар и да веќе исчистените ги додели на оние со деца уште нас ни се дереа дека сме сметале во работата сме им ометале на вкупно двете чистачки во работењето .... а тие внатре во вилата ние надвор ко идиоти на улица на сонце.На крај краишта што не нпосеа у 10 саат ако до 2 немаат капацитет да не сместат.... на тие прашања немаа одговор ниту па се трудеа да не слушнат си тераа своето и на секое прашање ни викаа ... жалете се!!!!! или па читајте договор во 2 сместување и стварно така пишува у 2 ама да имаш условио кај да чекаш столче WC, сенка ние ништо улица и сонце.?????? и пак исто жалисе????
А за назад пишува у 10 излагање од соба а тие у 8 не избркаа им викам кој не чита договор сеа ???? и си молчат си тераат кога ќе почневме да викаме пак истото имате право на жалба и толку.
Епа сеа видете дали Би оделе со таква агенција ????
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
EEE тоа е ...предходните гости ги бркаат во 9 часот (пази нас заради таа причина не избркаа у 8) и до 2 саат газдарицата со вкупно 2 чистачки ја чисти вилата .... и нашиве од агенцијата наместо да реагираат кај газдарицата да си вработи уште чистачки или друго решение макар и да веќе исчистените ги додели на оние со деца уште нас ни се дереа дека сме сметале во работата сме им ометале на вкупно двете чистачки во работењето .... а тие внатре во вилата ние надвор ко идиоти на улица на сонце.На крај краишта што не нпосеа у 10 саат ако до 2 немаат капацитет да не сместат.... на тие прашања немаа одговор ниту па се трудеа да не слушнат си тераа своето и на секое прашање ни викаа ... жалете се!!!!! или па читајте договор во 2 сместување и стварно така пишува у 2 ама да имаш условио кај да чекаш столче WC, сенка ние ништо улица и сонце.?????? и пак исто жалисе????
А за назад пишува у 10 излагање од соба а тие у 8 не избркаа им викам кој не чита договор сеа ???? и си молчат си тераат кога ќе почневме да викаме пак истото имате право на жалба и толку.
Епа сеа видете дали Би оделе со таква агенција ????

Дај боже на мене така да ми направат. Па да видат што ќе се случи.
 

monikater123

Нов член
7 јули 2012
2
2
3
51
Никако не уплакајте со агенција ПЕТ . Само што се вратив од закинтос таму може да се истера убав одмор плажата е убава морето плитко за деца поволно но градот е доста бучен навечер и зависи во кој дел сте сместени.
Но да се вратам на агенцијата која покрај непрофесионалноста мува не ја лази за туристите не прати на пат 800 км со крс автобус во кој седишта не се пуштаат а неработи клима па кога проработи не се гасеше па моравме со салотејп да ја лепиме за да издржиме. не однесоа таму во 9 -10 сабајле а соби после два. ни фоаје ни сенка ни кај да остаиш куфер на сонце на 40 степени.Имаше и деца во групата беше ужас кога почнавме да се караме водичот на групата мртов ладен (кој нели веке си беше сместен и уживаше ) ни рече читајте договор нема смештај пред два а кога луѓето почнаа силно да протестираат ни вика па ја ли ве викнав сами си дојдовте.
Да не кажувам дека вработените не се во состојба ни една едина информација да ви дадат пред тргање ги прашав дали во вилата има пешкири рекоа не ... уставри мислам ама незнам ама..... ги замолив да прашаат и да ми кажат .
три пати после тоа одев и пак исто незнам не прашав мислам дека има ама нема....и на крај рекоа сигурно нема акога стигнавме таму имаше.
На враќање за да не се буни новата група решија нас да не исфрлат порано од собите 2 часа .
Ја викнавме водичката и и рековме сега вие читајте договор ама таа фино си се клјафтеше и као вети дека ќе среди но сабајлето шок ко партали не исфрлија во 8 часот а на договорот пишува 10 кога ја викнавме госпожата да ја прашаме што направила абе глеа у облаци и превртува очи и као епа добро бе не се инаетете.
Дојдоа автобусите и за се што имавме никој не не ни сослуша мртви ладни само ни кажаа имате рок од 8 дена да се жалите.
Епа ако сакате да одите со агенција која ви вика сами си дојдовте не ве викнавме и одморот го завршуваат со гајле ми е иди жалисе слободно уплаќајте у агенција“ ПЕТ“ - ужас и непрофсионалност.
НИКАКО СО ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА ПЕТ, Се согласувам. Нас 4-ца не зезнаа ни го одложија патувањето. ни беа земени денови од работа избројани. За се не известија во 5 до 12. Никаква опција и компензација не ни понудија. Отпосле дознав дека и на други така им прават. Некогаш и еден ден порано да тргнеш. Ако знае некој нека ми каже изкуство, каде да ги пријавам?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Јас незнам стварно зошто народов патува со туристички агенции кога сите до една се катастрофа и преварантски.
 

monikater123

Нов член
7 јули 2012
2
2
3
51
НЕМОЈТЕ ДА ПАТУВАТЕ СО ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА ПЕТ. НЕПИСМЕНИ, НЕПРОФЕСИОНАЛНИ И КРАЈНО БЕЗОБРАЗНИ!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
ИЗМАМЕНИ ТУРИСТИ ОСТАНАА БЕЗ СВОИТЕ АРАНЖМАНИ

Група прилепчани кои деновиве требало да заминат на летување за Грција и Шпанија, во изјави за Телма тврдат дека се измамени и бараат туристичката агенција „Виаџо“ од Прилеп, веднаш да им ги врати уплатените пари,...

prilep_turisti_izm12.jpg

Фото: Моника Талеска
Група прилепчани кои деновиве требало да заминат на летување за Грција и Шпанија, во изјави за Телма тврдат дека се измамени и бараат туристичката агенција „Виаџо“ од Прилеп, веднаш да им ги врати уплатените пари, на некои 500, а на други и по 3.500 евра за аранжман. Измамата ја откриле откако друга група туристи пред два дена не можелa да се качi во авион за Палма де Мајорка, бидејќи им била побарана доплата за авио билетите. А, оние кои што извршиле доплата на лице место, се соочиле со друг проблем кога стигнале во Шпанија. Велат дека уплатиле комплетна сума за аранжманите, а од хотелиерите биле предупредени, дека резервациите се за речиси двојно помалку денови:
„Никому не се јавила, таа само пари збираше и некои што ја притискаа, од едниот зема пари, на другиот му дава, ако пак од другиот зема пари, на третиот му дава. И на крајот кога не можеше повеќе, ни да зема, ни да дава, се откри измамата.“
„Цело време велат дека е уплатено, а таму во кол центарот велат дека не се уплатени пари, последната сума од 1700 евра, што требаше да се уплати“.
Дел од граѓаните, вознемирени од непријатните искуства на туристите кои тргнале за Палма де Мајорка, провериле и откриле дека во хотелите не се извршени уплати, дека немаат резервирани соби, иако туристичката агенција им ги наплатила сумите во кеш, со каса прими.
„Вчера разбравме дека ние немаме никаква резервација во хотелот, значи сами според збиднувањата што беа во Шпанија, ние проверивме во хотелот, нема уплата, нема резервација, нема ништо, ќе заминевме со мало дете од година дена и ќе останевме на улица во Грција“, вели Дарко Глигороски.
prilep_tur_ag12.jpg

Кога овие луѓе се обратиле до агенцијата за да им се вратат парите, добиле одговор дека во моментов тоа не е можно. Револтирани тие случајот го пријавиле во полицијата.
„Бидејќи станува збор за измама, класичен тип на измама, надлежните органи треба да си преземат сопствени мерки, се знае кои се мерките, кривична пријава, обвинителство, истрага, суд“, вели адвокатот Стеван Ацески, правен застапник на измамените туристи.
И додека оваа група граѓани, најавуваат и тужби за обештетување, сопственичката на агенцијата „Виаџо“,Јасмина Јорданоска тврди дека никој од туристите не е оштетен, ниту измамен. Проблемите, вели, настанале првин со интернационалната веб - страница buking.com за резервација на хотели, преку која никако не можеле да ги потврдат резерваците, а потоа со непредвиденото зголемувањена цената на авио билетите. За да се спречат проблемите со кои се соочила претходната група за Пајма де Мајорка, Јорданоска, одлучила на сите да им ги откаже резервациите, за што ги информирала пред тоа. И претходната група била целосно обештетена. А, како што тврди Јорданоска, во најкус можен рок и на оваа група граѓани ќе им бидат вратени уплатените пари до денар.
 

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Да ви опишам на кратко како поминавме во Истанбул преку туристичка агенција од Скопје
Како прво автобусот беше многу неудобен за пат од 10 часа, мене лично буквално цела нога ми е со модринки исто и на госпоѓата што беше со мене. По 10 часа пат сите очекувавме да стигнеме во хотелот да се одмориме барем саат време пред да продолжиме со другите активности, но секако не беше така, кога стигнавме во Истанбул водичот ни кажа дека ке одиме прво во хотелот и после 4 часа возење низ Истанбул се симнавме од автобустот некаде близу капали чаршија и ни беше кажено дека сме имале панорамски преглед на градот и дека ке продолжиме со посета на топкапи, плавата џамија и аја софија.... уморни, ненаспиени, гладни, укочени од долгиот и неудобен пат баш ни се погоди и убавото жешко сонце тргнавме по водичот што неможевме да го следиме од што му се брзаше, прво бевме во плавата џамија но неможевме да влеземе внатре бидејки имаше молитва по претходно чекање на улица саат време да стигне водичот од Истанбул за да може нашиот водич да преведува, откако не ја посетивме плвата џамија тргнавме накај топкапи сарај, кога стигнавме таму се разбира со трчање по водичот, ни објаснуваше едно пола саат после имавме слободно време пола саат значи не бевме во харемот, не ги видовме собите кај што беа изложени облеката на султаните и накитот... после имавме пола саат да се одмориме малку и да јадеме нешто набрзина за да не ни избега водичот... кога тргнавме накај аја софија без да не преброи тргнавме до автобусот кога тогаш некои луге од групата му кажаа дека фалат две жени, па отиде да ги бара уште саат време додека ние го чекавме во автобусот во кој беше неподносливо жешко... откако ги најде госпоѓите имаше пола саат расправија со него па тргнавме најпосле во аја софија исто така беше се набрзинка гледање, сликање итн... и тргнавме после накај хотелот конечно за да стигнеме до таму незнам уште колку се возевме но знам дека стигнавме во 21 часот, право влеговме во собите без да ни го каже распоредот за утре например во колку да се чекаме и каде ке одиме... без разлика тогаш најбитно беше дека стигнавме до хотелот. Следниот ден прво отидовме во аксарај се беше убаво но не не однесе во харемот, потоа отидовме на брод да ги гледаме куките од "турските серии" без никакво објаснување за старите градби! после тргнавме накај хотелот после возење 3 часа ни остана само пола саат да се спремеме за вечерата што ја откажавме после бидејки бевме премногу изморени, следниот ден бевме во куката на али риза саат ипол, два саати во капали чаршија и по цел ден молење не однесе во џамијата на Сулејман и гробовите на султан Сулејман и Хурем после бевме во трговскиот центар и си тргнавме назад.
Ова за мене беше малтретирање, а не шетање ако вака треба да изгледа постета на било кое место преку туристичка агенција тогаш нема да се повтори уште еднаш...никаква организација, се што беше пишено во програмата не беше реализирано кога стигнавме.. никаков редослед немаше и водичот беше неискусен!!!

Извини ама од се што кажа ми се гледа како да немала агенцијата никаква врска туку превозот и водичот (П.С. Тој водич за да стане искусен мора да помине време како неискусен за да се уклопи во шемата)... А програмата не била реализирана зошто закаснил превозот... 100% по пат сте имале застој и се изместила цела програма...