Која е смислата на животот?

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
.
тврдо си на ушите
крајната цел е да ОПСТАНЕ ВРСТАТА , тоа за сите реални
а за љубители на бајки, крајната цел е нешто у твоја смисла
ама мислам дека во оваа тема не се барат бајки (бајките секогаш биле нонсенс)
(happy)
Ohhh, here it again. :eek
Јака муда да опстанела врстата. Загрозен вид сме па целта да ни е само да се париме и само да се париме? Колку врсти на планетава се изумрени па никому ништо, животот тече даље ... Wrong answer, buddy. ;)
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Опстанокот.
Во сржта на секое живо битие, сакале или нејќеле главната поента е толку едноставна, да опстанеш.

А, мојата смисла?
Да не бидам билка што ќе вирее низ тој опстанок, туку да го заковам сопствениот печат на тлото од кое ќе изникнам.
Или на нашки...да го живеам животот и да создавам работи кои ме исполнуваат, кои ме прават среќна, задоволна и спокојна....и своја!
На било каков начин.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
се извинувам што се мешам аман нема смисла веке,ја уништувате темата со препукувања,престанете и почитувајте го тугото мислење како што си имате свое:eekAstrostoper и Мортидо
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: balerina

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
да продолжам
секој од нас се појави тука на оваа планета без своја желба
и е осуден да се бори за својот опстанок, но некој погрешно ја свати мислата, НЕ Е СМИСЛАТА БОРБА ЗА ОПСТАНОК на единката
него за ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ВРСТАТА, НАША, ЧОВЕЧКА, има голема разлика тука
ама како шо реков, тоа е смислата на животот на сите живи сустества на оваа планета

се сеќавам на филмот за мравките кои мигрираат од едно место кон друго, преку голема река и прават голем мост од сопстените тела, многумина гинат но имаат смисла - да опстане нивната врста
ние не сме многу поразлични од нив, само што ние знаеме да се забавуваме во нашето живеење
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and kones

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
да продолжам
секој од нас се појави тука на оваа планета без своја желба
и е осуден да се бори за својот опстанок, но некој погрешно ја свати мислата, НЕ Е СМИСЛАТА БОРБА ЗА ОПСТАНОК на единката
него за ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ВРСТАТА, НАША, ЧОВЕЧКА, има голема разлика тука
ама како шо реков, тоа е смислата на животот на сите живи сустества на оваа планета

се сеќавам на филмот за мравките кои мигрираат од едно место кон друго, преку голема река и прават голем мост од сопстените тела, многумина гинат но имаат смисла - да опстане нивната врста
ние не сме многу поразлични од нив, само што ние знаеме да се забавуваме во нашето живеење
Друже, те читам од некни и глеам ептен си запнал со ова ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ВРСТАТА. Ако целта на животот беше продолжување на врстата знаеш досега какви ќе бевме? Како глувци бе пријателе. За 2 месеци живот ќе бевме спремни за репродукција. Поривот за продолжување на врстата го има кај секоја жива единка, дури и кај амебата и парамециумот, а замисли тие не се ни парат затоа што се едноклеточни. Тој порив е еден од примарните друже, а не е тоа смисла на животот. Не можеш да кажеш дека нашата цел е репродукција, затоа што ако беше така досега секое женско кое си го видел би требало барем да пробаш да го оплодиш и целиот наш живот би поминувал во барање плодна единка за да ја расплодиш. Така ли живееш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Мортидо

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
Се слагам со Астростопер, само што очајно се обидуваме да ја замаскираме таа брутална вистина со бајки. И токму таа маска не ни дава можност да одговориме со полна објективност.

Една од бајките што за мене е прифатлива е потрага по среќа и сведување на мизеријата на минимум.
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Она што ме прави среќна.


555490_10150635098193235_193615878234_9244071_2077260094_n.jpg
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Два метра под земја идеме сите,за ПОНАТАКА никој не знае,бар не се вратил некој да каже како е.
Јас сеуште не ја гледам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and kiko

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
Смислата на животот- да бидам покрај оние кои ми се најмили секогаш кога им требам, да помагам не е битно на кого, да дадам насмевка. Покрај сите бури што ги носи животот да останам присебна и силна. И на крајот од се да ги видам моите деца како се поуспешни од мене а внуците пресреќни си трчкаат околу мене. Дури не ја видам оваа слика во мојот живот не може ништо да ме сопри. (muscle)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci