Која е смислата на животот?

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Идеалот и совршенството не го барај во секој човек. За сите нас постои една до две личности кој што се совршени и идеални за нас а за другите можеби најлоши. Тоа е смислата на животот.
Не постои идеален човек
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
iDeposito сфаќам што сакаш да кажеш, но ако сметаш дека нештото е идеално за тебе, а за друг е сосема обична работа, тогаш тоа е еден вид на залажување. Затоа и го реков јас тоа - трагање, барање на идеали и совршенства.
 

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
330
523
693
London,UK
Смислата на животот е да живееш онака како што ти сакаш да ги живееш твоите соништа..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lora

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
повеќемина мислат дека смислата на животот е некое важно небесно послание
но морам да ве разочарам
СМИСЛАТА НА ЖИВОТОТ Е ЕДНОСТАВНА- ДА СЕ ПРОДОЛЖИ ВРСТАТА
како во целиот животински свет,.... но за ралика од нив, ние имаме таа можност да уз исполнување на смислата, можеме да си направиме да ни биде ПОЗАБАВНО
.
инаку би кажал, ама не верувам дека ќе ме сфатите отпрва
не е некоја смисла но е страшно важно-- НАЈВАЖНО Е ДА НЕ УМРЕТЕ САМИ, него окружени со многумина кои ги сакате и кои ве сакаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN and lady_blue

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Смислата на животот е да живееме и да се бориме за опстанок.
Да ги пребродуваме препреките што ни ги дава животот,а и да поуживаме колку можеме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
СМИСЛАТА НА ЖИВОТОТ Е ЕДНОСТАВНА- ДА СЕ ПРОДОЛЖИ ВРСТАТА
Мене некако ми нема смисла оваа смисла. Освен ако човештвото има некоја крајна цел кон која се стреми, ако еволуцијата се уште трае додека човекот не го достигне зенитот на својот психички и физички развој (повеќе првото). Ова ми тепа накај Будизам.
Инаку не знам кој ќар има Земјава и Космосот од нас за смислата на животот да биде продолжување на врстата. Баш напротив Земјава ќе биде во голем ќар ако го нема човекот; ја уништивме. Има еден интересен документарец After People во кој се збори каков би бил животот на Земјата доколку ги нема луѓето. Се ќе биде исто, животот ќе продолжи да тече само што нас ќе не нема. А и нема многу да и недостигаме на Планетава.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@