1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Која е смислата на животот?

Дискусија во форумот 'Философија' започната од melpomena, 22 март 2012.

 1. Baknuvalka

  Baknuvalka Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,190
  Допаѓања:
  2,806
  Smisol na zivotot -da se bide dobar chovek, da se pravat dobrini, da se zivee chesno bez zavist i zloba, da si go izziveesh sopstvenoto jas na svoj unikaten nachin, chuvstvuvajki se udobno vo sopstvenata koza. Da se ostari i umre dostoinstveno i chovechki. Ne mi e gajle dali nekoj ke me spomenuva i kakvi spomeni ke ima.Bitno e jas da bidam najdobrata varijanta na sopstvenoto postoenje.
  Celite se menuvaat so godinite. Vo mladost kariera, obrazovanie, semejstvo, so stareenje mir i spokoj.
   
  На incognito и Iris* им се допаѓа ова.
 2. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  3,988
  Допаѓања:
  7,659
  Како може смислата на животот да биде после животот?
  Нема логика.
  Тоа не била тогаш нашата лична смисла туку начин на кој не доживеале другите.
  Кога сме деца, деца сме. Не бараме смисла на животот туку живееме во моментот,бараме бонбони
   
  На Baknuvalka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  347
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Така е, го живееме животот наоѓајќи ја неговата смисла во ситниците кои не опкружуваат, за на крај другите да одлучат дали нашиот живот имал смисла.
  И секако добиваме бомбони, ама секое дете барем еднаш помислило што ќе биде кога ќе порасне, гледа смисла во тоа да порасне и да биде нешто.
   
 4. incule

  incule Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  533
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Животот да го направиме подобар,ако има за кој да живееш животот има смисла,мојот живот има смисла,ја живеам за мојте и дека така требало,сум се родила за нешто,сите сме тука за нешто да направиме за нашата земја
   
 5. incognito

  incognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  1,949
  Допаѓања:
  3,081
  Нема ништо добро во смислата кога умот ја создава со притисната утопија, тажно е но искри со вистина, јас преферирам вино и кама во срцето, прободено во уште една пијана ноќ, збор повеќе од дождот за очиве уморни, славејќи ја муграта и новото сонце потребно, кое ги зацврстува коските на нозеве да го направат следниот чекор на мојот пат, еден и единствен кој ме разликува од другите, затоа што ниедна ѕвезда не трепери со истиот жар, затоа што не сакам никогаш повторно да заживеам во овој човек кој се роди мртов.
   
  Последна промена: 14 октомври 2017 во 22:06
 6. incule

  incule Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  533
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Да го направиме животот поубав и подобар
   

Сподели: