Која е најдобра паста за заби?

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
користам
acp-122b_1z.jpg

а после миењето со паста за заби ги мијам со Тут мус ,паста за заштита на забите од појава на флеки од храна и од недоволен калциум
4811790-i1.jpg
 

Теофанија

Полноправен Член
19 февруари 2012
55
23
8
Мислам дека секоја пат различна паста користам, не е до мене, не ја купувам јас. :giggle И не сум забележала некоја разлика, така да, сеедно е, важно е редовно да ги миеш, да ти останат здрави. Иначе, многу храна и цигарите влијаат за бојата на забите.
П.С. Зошто забарите препорауваат пасти (каква и да е), кога заработуваат од расипани заби? (think)

Затоа што пастите ги расипуваат забите. Поточно, забите се расипуваат од пасти кои што содржат флуор. Состојка која што ја имаме и во водата за пиење, заедно со хлор. Има пасти кои што не содржат флуор. Лимонот и јаболкото ги белеат, а не ги бојат забите.
 

iskra

Староседелец
21 октомври 2011
204
300
1,063
Хмммм...најдобра паста за заби, чинам е онаа што редовно и правилно се употребува.
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Од пет мои години па до сега користам
colgate_toothpaste.jpg

И не ја менувам...односно менувам само различни видови Колгејт , морам да ја пофалам и Колгејт прополис за осетливи непца ...
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Затоа што пастите ги расипуваат забите. Поточно, забите се расипуваат од пасти кои што содржат флуор. Состојка која што ја имаме и во водата за пиење, заедно со хлор. Има пасти кои што не содржат флуор. Лимонот и јаболкото ги белеат, а не ги бојат забите.
Е ова е најголема глупост.
Прво, флуорот од пастата дефинитивно не ги оштетува забите. Глеѓта на забите е изградена од супстанца наречена хидроксиапатит. Во реакција со флуорот се создава флуороапатит кој има неколку пати посилна решетка од претходниот. Флуор може да наштети само ако се внесува во големи количини. Се јавуваат прво точки, а потоа црни флеки на забите.
Првпат слушам дека лимон белее заби. Знаеш што прави неговата киселина, а и други, на забите? Ги нагризува. Се создаваат микропорозности кои потоа се предилекциони места за кариес.
И она народното верување дека јаболкото ги чисти забите како четка... Е тоа, не е точно. Можеби гланца малку и отстранува нешто површно, ама како четката што може да навлезе во поткопани места, ништо не може.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
работам со заби,и сите стоматолози со кои сум работела ја препорачуваат елмекс за навечер а аронал за наутро..
листернин е за плакнење на забите и воопшто устата,а исто треба да се чистат забите и со конец за чистење ба заби...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TARA

milebt

Нов член
13 јануари 2013
6
0
1
32
Lacalut e многу добра паста за заби..L. activ треба да се користи доколку имате проблеми со гингивата ( непцата )
L.white не ги белее забите, само ја одржава белината на забите, l.flora е добра за цела усна шуплина и лош здив, а L. sensitive за осетливи заби
 

milebt

Нов член
13 јануари 2013
6
0
1
32
Јас си користам Лакалут (таа со тревките) и сум доста задоволен од неа. А Колгејтот го сменив од дамна зошто катастрофа беше. Зиродент се онака добри и има уште некои на кои не ми текнува.

Вие која паста за заби ја користите, и споделете икуства со истата или со некоја друга?

Отвори ја прикачената датотека 9541

За тие што користат Лакалут, исто така можат во аптека да си земат и четка за заби Лакалут. Има три варијанти, Мека, медиум и тврда варијанта. Сум користел мека варијанта и добра се покажа четката. Не се многу скапи 150-200 денари се.
Lacalut e многу добра паста за заби..L. activ треба да се користи доколку имате проблеми со гингивата ( непцата )
L.white не ги белее забите, само ја одржава белината на забите, l.flora е добра за цела усна шуплина и лош здив, а L. sensitive за осетливи заби. LACALUT четките не ги препорачувам, а пастата е стварно топ :)