Конектиранње на ДВД звучници на компјутер

Dejvid

Нов член
13 ноември 2013
7
0
1
33
Не знам дали темава е на место оти сум нов член но сепак ќе пишам овде.
Имав ДВД ЛЏ и ми изгоре. Ми остана 5.1 сараунд и не знам како да го поврзам на компјутер затоа што звучницие и вуферо се секој посебно и влечеа струја од ДВДто а плус тоа не се конектираа со Пинови туку со штипчина значи жичките од звучниците одеа во дивидито каде се стегаа со штипчина мислам разбирате за каков тип пишувам. Е сега пошто не можам да најдам двд што има исто таков начин на поврзување со звучницете , а и да најдам не знам дали дали добро ќе се согласува со звучниците... се чудам како можам да ги поврзам звучниците со компјтерот?
Иначе марката на двдто е ЛГ LH-T255 за да биди појасно за какви звучници станува збор! ФАЛА
 

Dejvid

Нов член
13 ноември 2013
7
0
1
33
Отвори ја прикачената датотека 18363 Отвори ја прикачената датотека 18362
Отвори ја прикачената датотека 18363 Отвори ја прикачената датотека 18362
Код:
http://www.hardwaresecrets.com/printpage/How-to-Connect-51-Speakers-to-Your-PC/268
Aquarius фала за информацијата ама друг е проблемо кај мене јас знам како ода каблите и кој кај треба само ме интересира дали можи да се најди друга централна единица која би ја поврзал со компјутеро а на која ќе можам да ги поврзам звучниците, како што предходно беше ДВД-компјутер-ДВД-звучници бидеќи звучниците струја промаа преку двд`то.
Еве и слики да знајш за што станува збор.WP_20131114_002[1].jpgWP_20131114_001[1].jpg
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Отвори ја прикачената датотека 18363 Отвори ја прикачената датотека 18362
Отвори ја прикачената датотека 18363 Отвори ја прикачената датотека 18362

Aquarius фала за информацијата ама друг е проблемо кај мене јас знам како ода каблите и кој кај треба само ме интересира дали можи да се најди друга централна единица која би ја поврзал со компјутеро а на која ќе можам да ги поврзам звучниците, како што предходно беше ДВД-компјутер-ДВД-звучници бидеќи звучниците струја промаа преку двд`то.
Еве и слики да знајш за што станува збор.


Го гледаш тоа AUX IN ?
Епа ќе си земиш ваков кабел
545r.png

И немаш мака. Звучките ќе ги ставиш таму кај шо треба да стојат :)
 

Dejvid

Нов член
13 ноември 2013
7
0
1
33
Го гледаш тоа AUX IN ?
Епа ќе си земиш ваков кабел
545r.png

И немаш мака. Звучките ќе ги ставиш таму кај шо треба да стојат :)
Другар јас ги имам сите елементи единствено немам дивиди оти е изгорено, а пошто не можам да најдам исто онакво двд прашувам дали постои друго нешто на кое би ги поврзал звучниците пр дали постои појачало со онакви приклучоци и сл...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Другар јас ги имам сите елементи единствено немам дивиди оти е изгорено, а пошто не можам да најдам исто онакво двд прашувам дали постои друго нешто на кое би ги поврзал звучниците пр дали постои појачало со онакви приклучоци и сл...
Да го ставиш цел сет во појачало ако имаш или има бафери на кои се закачуваат сите звучници па после само баферот со компјутер (ама така не добиваш 5.1). Друго решение ти е звучна картица со 6 влезови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dejvid and Aquarius

Dejvid

Нов член
13 ноември 2013
7
0
1
33
Да го ставиш цел сет во појачало ако имаш или има бафери на кои се закачуваат сите звучници па после само баферот со компјутер (ама така не добиваш 5.1). Друго решение ти е звучна картица со 6 влезови.
Имам звучна со 6 влезови да ми објасниш како би можело звучниците дирекно во незе? Оти ми е чудно како ќе влеча струја звучниците.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Имам звучна со 6 влезови да ми објасниш како би можело звучниците дирекно во незе? Оти ми е чудно како ќе влеча струја звучниците.

Имаш право, ќе немаат напојување а и сега еве гледам мора да идат првин во појачало па од таму во компјутер зашто тие се пасивни звучници (немаат вградено засилувачи). Директно во звучна нема да можеш.