Колку сме чесни?

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Камо среќа татко ми да беше милионер ама не е, тоа што не ми е жал за тие пари да ги изгубам не ме прави богата туку едноставно не сакам и тој чин да го земам при срце, пари се ебаго,лист хартија денес ги имаш утре не и обратно и за тоа ако почнам да се потресувам крајот не ќе можам да си го најдам. Ти ако за 500 денари легнуваш на смртна постела не сакам ни да замислам што ќе биде со тебе ако изгубиш 1000 денари.
За мобилен некој да изгуби нормално дека и ја исто ќе постапам ко девојчето или ќе го тргнам на страна и ќе чекам тој што го изгубил да се осети дека го изгубил и да дојде да си го земе иако да има многу што би си го собрале телефонот за нив ама не сме сите исти тоа е.
Па да, додека тато и мама ти плаќаат храна, смештај, школарина, џепарл'к .. гајле ке те е за 500 ден .. ама кога *НЕКОГАШ* ќе се осамостоиш и кога ке видиш дека за нешто (храна, украс, задоволство, изненадување) ќе ти фалат баш тие 500 денари .. е тогаш ке почнеш да цениш се што имаш, дури и најситното ..
But sum ppl grow up lately
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Па да, додека тато и мама ти плаќаат храна, смештај, школарина, џепарл'к .. гајле ке те е за 500 ден .. ама кога *НЕКОГАШ* ќе се осамостоиш и кога ке видиш дека за нешто (храна, украс, задоволство, изненадување) ќе ти фалат баш тие 500 денари .. е тогаш ке почнеш да цениш се што имаш, дури и најситното ..
But sum ppl grow up lately
не е убаво да судиш за нешто што не знаеш, да оставев на татко ми да ме школува нешколувана ќе останев но како и да е не сакам да зборувам за тоа пошто си е моја приватна работа. И верувај многу повеќе од тебе знам да ги ценам парите, а ако за тебе е неприфатливо тоа што не жалам за изгубеното па макар и пари да се тоа ТЕ МОЛАМ не ме ставај во исти кош со татините и мамини галеничиња пошто далеку сум ама баш далеку сум од нив!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
не е убаво да судиш за нешто што не знаеш, да оставев на татко ми да ме школува нешколувана ќе останев но како и да е не сакам да зборувам за тоа пошто си е моја приватна работа. И верувај многу повеќе од тебе знам да ги ценам парите, а ако за тебе е неприфатливо тоа што не жалам за изгубеното па макар и пари да се тоа ТЕ МОЛАМ не ме ставај во исти кош со татините и мамини галеничиња пошто далеку сум ама баш далеку сум од нив!
Уназад ??
 

SweetDreams

Нов член
21 ноември 2014
5
6
3
28
На денешниот свет мислам дека нема чесни луге... Ако некој има корист ке те пронајде и во темнината а кога ке им помогнеш тогаш не те препознаваат ни во светлината.Од лично искуство има многу луге кои се лижат/умилкуваат за кој временски период?Ха дури имаат корист но јас таквите луге ги означувам со 0 и ич не ме интересираат..
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Тешко е во денешно време да се најде некој кој е чесен. Секој гледа како да те зезне и тоа поштено. Ако не те цени, не мора да те сака и гледа...може слободно да исчезне од нечиј живот. Ова за приватниот живот.
А за се останато, секогаш ќе се најде некој кој ќе проба животот да ти го направи пекол. Дали во школо, работа...било каде. Не дека таа особа не те сака токлму тебе, туку ете да си го полни егото зошто си може.
Кога ќе земеме општо никој од нас не е чесен, затоа што сите ние барем еднаш во живот сме излажале некого, ако ништо друго.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Не си ти ич чесна односно си да внатре во домот како и јас како и сите други можеме да трепкаме со очињата,а тоа не е знак дека сме чесни е сега некој помалце некој повеќе,а чесен не постои тоа ! :svirka;)