Колку сме чесни?

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Еднаш со баба ми бевме на гробишта, доаѓаше некој голем празник, па баба ми сакаше да зачисти нема везе сакам да кажам немаше никој, бевме само ние и една комшивка на баба ми со нас. Баба ми и комшивкава заминаа да наполнат вода, а јас седнав на клупата карши еден непознат гроб. На клупата имаше кесе со клучеви, пари и мобилен. Пари некаде околу 700-800. Да беше друго место ќе си ги земев парите и мобилниот навистина ете не сум толку чесна :( ама дека гробишта ме фати некој немир и го зедов мобилниот и свртив на првиот број што го видов. Ми се јави некоја жена, и објаснив каде ги најдов работите и рече бр е на некоја нејзина пријателка, да чекам кај што сум ќе го пратела син и. Фала ти многу, Бог нека те благослави бла бла и ок си чекам јас.
Доаѓаат баба ми и им кажувам и реакцијата на комшивкава: Абе мое е тоа, леле отиде кредитот :rofl
Тука чесноста ми се исплати, замисли што ќе беше да си ги ставев во џеб работите. Ништо ќе одеа за душа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Altaïr

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
За еден новчарник како не едино би ми било криво за здравствената електронска книшка оти додека извадиш друга има душата да ти излезе, a недај боже и да се разболеш у меѓувреме.


Не дека е битен паричникот туку мислат дека е битен и од едната и од другата страна, а уствари меѓусебно се искористуваат. Така да во оваа ситуација чесноста е научна фантастика
Види, можда и ја би пишал дека ич нема да ми е гајле ако у новчаникот имало 50+ еура .. чак и 200 денари .. али 100% сум сигурен дека да се и 100 денари изгубени ке се вратиш и 5 пати ке го заобиколиш местото кај што мислиш дека си го изгубила ... (освен ако не е автобус ... авион ?) ...Daz reality
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Види, можда и ја би пишал дека ич нема да ми е гајле ако у новчаникот имало 50+ еура .. чак и 200 денари .. али 100% сум сигурен дека да се и 100 денари изгубени ке се вратиш и 5 пати ке го заобиколиш местото кај што мислиш дека си го изгубила ... (освен ако не е автобус ... авион ?) ...Daz reality
колку пати сум трошела пари на тотални глупости што никогаш не ми требале во животот па не сум ги жалела дури и си викав што ми требаше ова подобро да ги изгубев парите.
Ти реков за што едино би жалела, а за 100 денари да се враќам на местото и да барам нешто што знам дека нема да го најдам не, мрза сум :) плус не носам повеќе од 500 денари со мене, а ги имам преболено во случај да ги изгубам
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
колку пати сум трошела пари на тотални глупости што никогаш не ми требале во животот па не сум ги жалела дури и си викав што ми требаше ова подобро да ги изгубев парите.
Ти реков за што едино би жалела, а за 100 денари да се враќам на местото и да барам нешто што знам дека нема да го најдам не, мрза сум :) плус не носам повеќе од 500 денари со мене, а ги имам преболено во случај да ги изгубам
Што демек сеа многу си богата па за 500 денари ќе се правиш? Океј, ако татко ти е милионер расфрлај ги ти парите по улиците.
Јас мислам да изгубам толку пари на смртна постела ќе легнам бре :( попрво би ги испил у кафана бар знам сум ги потрошил за мое задоволство...
Него друго ми беше муабетот. Пред некоја недела седевме со другари у кафич и наеднаш на едниот другар му свртеа на мобилен кај сте, ај со нас за Битола и ние еј ајде супер се, брзо плативме и се стрчавме кон местото каде што требаше да не земат. Не стигнавме ни до крај на улицата кога едно девојче вика ли вика, се вртиме а таа го носи мобилниот на другар ми, кој во брзање го заборавил на масата. Девојчето целото задишано трчаше по нас, да е некој друг можеби ќе го оставеше така да си седи. Дури и ни се извини што не натерала да подзастанеме, му го врати мобилниот и си разменија броеви па другар ми и вети дека некој ден ќе седниме (читај седнат) на кафе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: belabelina

belabelina

Истакнат Член
6 ноември 2014
94
25
318
36
Oхрид
Муaбртoв и е сo чoшинa aмa вaкa aмa тaкa, не се врaкaлa зa стo денaри епa некoј ке се врати и јaс нaјдoв јaкнa сo пaсoш сo пaри не ни видoв декa имaлo пaри пa нaјдoв брoј и му се јaвив нa човекот. А тoј не му ни текнaлo декa јa зaбoрaвил кaј мене нa работа мислел декa му е вo кoлa. Е девoјкo додека ти дaвaт oд дoмa и мoбилниoт дa гo зaбoрaвиш немa дa се врaтиш
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Што демек сеа многу си богата па за 500 денари ќе се правиш? Океј, ако татко ти е милионер расфрлај ги ти парите по улиците.
Јас мислам да изгубам толку пари на смртна постела ќе легнам бре :( попрво би ги испил у кафана бар знам сум ги потрошил за мое задоволство...
Него друго ми беше муабетот. Пред некоја недела седевме со другари у кафич и наеднаш на едниот другар му свртеа на мобилен кај сте, ај со нас за Битола и ние еј ајде супер се, брзо плативме и се стрчавме кон местото каде што требаше да не земат. Не стигнавме ни до крај на улицата кога едно девојче вика ли вика, се вртиме а таа го носи мобилниот на другар ми, кој во брзање го заборавил на масата. Девојчето целото задишано трчаше по нас, да е некој друг можеби ќе го оставеше така да си седи. Дури и ни се извини што не натерала да подзастанеме, му го врати мобилниот и си разменија броеви па другар ми и вети дека некој ден ќе седниме (читај седнат) на кафе.
Камо среќа татко ми да беше милионер ама не е, тоа што не ми е жал за тие пари да ги изгубам не ме прави богата туку едноставно не сакам и тој чин да го земам при срце, пари се ебаго,лист хартија денес ги имаш утре не и обратно и за тоа ако почнам да се потресувам крајот не ќе можам да си го најдам. Ти ако за 500 денари легнуваш на смртна постела не сакам ни да замислам што ќе биде со тебе ако изгубиш 1000 денари.
За мобилен некој да изгуби нормално дека и ја исто ќе постапам ко девојчето или ќе го тргнам на страна и ќе чекам тој што го изгубил да се осети дека го изгубил и да дојде да си го земе иако да има многу што би си го собрале телефонот за нив ама не сме сите исти тоа е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Outrider

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja