1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Колекционерство, стари пари, стари работи, антиквитети

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од ComputerService, 27 април 2013.

 1. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Здраво,

  Ајде и овде да се понудам и да побарам понуди.
  Значи доколку има некој стари пари, книжни - железни постари од 1930 година, слободно нека ги сликни нека ги извади ке се договориме за цена, исто така доколку некој сака да купи, слободно нека пиши ке се договориме!

  Исто така доколку некој има стари работи како на пример- сабји, кубури, интересни ножеви, сувенири, накити се постаро од 1930 година!

  Народни селски носии, и што уште не !

  Мислам темава, не би била никаков проблем да остани на форумот доколку дозволува политиката на форумот!
  Благодарам.
   
  На SEKULA100, Gemini, JaMi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,350
  Допаѓања:
  3,843
  Супер тема!
  Ме интересира дали некој има стомни, ама да не се тазе направени, да се постари. За цената ќе се договориме а број ќе им оставам во порака на тие што ќе се расположени да ми продадат.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Батка, има се наоѓаат и постари и многу стари.
  Тие што се многу стари- од античко време се многу скапи а исто така и во затвор се лежи.
  Иначе имам јас 3 стомни од 1902 година- али не ми се за подавање, така да ке видам јас, ако испадни нешто ке ти пишам порака.
   
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,350
  Допаѓања:
  3,843
  Знам дека се лежи, не барам толку стари, барам најстари до 1900... само затоа што е подобри за изглед од овие денешните што се прават.
  А за цена не се секирај, колку и да се, јас имам 7 од 1930 од поречките села, и уште неколку од 1950 од Радожда.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Финтата е во автентичниот изглет, но некои кој немаат таков вкус едноставно ке кажат, многу грда работа, ке ми ја грди собата.
   
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,350
  Допаѓања:
  3,843
  :) Знам, многупати сум „претрпел“ коментари од типот „при куќа во град правиш селски амбиент“ али секој со стилот би рекол јас. :) Сега ќе ти пратам во порака да видиш како изгледа.
   
 7. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Ајде, баш ме интересира !
   
 8. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Топ тема. Може тука да се дискутира и за аматерска реставрација.
  Антиката не ми е толку омилена како период, имам нешто присобрано 2-3 монетки во релативно лоша состојба.
  Повеќе се бавам со такореќи подводна археологија, не така професионално. Вадам керамика (порцелан) од 19ти и почеток на 20ти век, само фрагменти кои подоцна ги составувам (ако имам среќа). Имав накдено еднаш една тока со руски амблем/грб (оноа што денес го имаат Црногорците со орелот). Истотака и метален дел од пушка со шкрапало од 18ти/19 век. Од нумизматика малку повеќе ми се има насмеано среќата со еден сребреник од почеток на 20ти век со Цар Николај Романов и неколку ситни бакарни од австроунгарија од крај на 19ти век.
   
 9. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Интересно, имав јас некој сознанија за некој локации, но се колебав дали да одам или да не одам, но за жал Миленко свршил работа пред мене.
  Имено не знаев за што станува збор на локациите дали за злато или за некој други материјали.
  Сигурен сум дека имаше на едната локација злато !
   
 10. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,101
  татко ми има премногу вакви работи, тој ги собира, ќе го прашам ако има за продавање било што ќе го сликам и ќе ставам слики па ќе видите :)
   

Сподели: