Кои се Анонимус?

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=99110&kategorija=6
еве и едно видео..

е сега многу луѓе велат дека најавувањето на анонимус дека ке го изгасат интернетот за кратко како знак на протест е лажно и дека голем број на видеата шо се појавуваат на фејсбук или твитер се лажни.. Јас велам дека сите се лажни и сите се вистински зашто токму тоа е идејата со анонимус. Секој до нас е анонимус, вашиот соученици, вашиот професор, вашиот поштар или оној шо го чисти ѓубрето на улица. Секој од нас е анонимус. и Јас сум анонимус и вие сте анонимус, затоа е невозможно да се открие кое видео е лажно или пак кое е вистинско. Причината поради која не можат да се пронајдат вистинските членови на анонимус е тоа што тие се една многу голема мрежа и предност им претставува што голем број од нив меѓу себе и не се познаваат. Не функционираат централно, секој функционира за себе , па така ако некој биде фатен, мрежата се оградува од него и врши притисок да се пушти ама сепак продолжува да функционира како ништо да не било. Затоа е невозможно да се фатат анонимус....
Дали вие ја поддржувате борбата на анонимус и дали би се вклучиле во некоја таква операција на анонимус.?
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Па за да го хакнат и избришат фб сум за

Јас не сум за. :D Не седам на ФБ како мрднат, но некогаш имам потреба да комуницирам со пријателите преку ФБ. Сега во Англија почнаа покани за на суд преку ФБ да испраќаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: CofD

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Деца од 4то одделение. Толку се силеа Фејсбук дека ќе го хакнат, и се убија од хакнување.
за хакнувањето на фејсбук е рано... на 28 февруари мислам треба д се деси ,, ако се деис..
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
за хакнувањето на фејсбук е рано... на 28 февруари мислам треба д се деси ,, ако се деис..

Па нели требаше и претходно да го хакнат? Јануари негде или пред Нова Година. И ништо не се деси. Остај какви анонимус, аматери се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Помирете се нема ништо да се случи.. FaceBook имаат вработени хакери кој им ја чуваат мрежата. :D
Нека провалат Пентагон, ако не..
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Па нели ФБ бараа пред некое време хакери да се вработат кај нив. Сите хакери се собрани на едно место, Фејсбук.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Досега анонимус колку шо знам немаат успеано да хакнат некој од серверите од некоја поголема организација со цел да одземат документи шо не се за јавноста.. Тоа го правеше Викиликс до пред некое време... Анонимус имаат друг начин на работа. тие ги напаѓаат нивните веб страни преку таканречени DDos напади.. тие ги руша твеб страните преку фиктивни веб посетители кои извршуваат илјадници или милиони акции на странат и бидејки северот не можи да го издржи тоа, паѓа.. така анонимус ги рушат страните.. а голем удел имаме и ние во тоа самите.. со секое кликање на видео ил исодржина објавена на јутјуб или твитер со самото кликање испраќаме нови милион фиктивни посетители на некоја вебс транаи помагаме во рушењето без да знаеме...
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Досега анонимус колку шо знам немаат успеано да хакнат некој од серверите од некоја поголема организација со цел да одземат документи шо не се за јавноста.. Тоа го правеше Викиликс до пред некое време... Анонимус имаат друг начин на работа. тие ги напаѓаат нивните веб страни преку таканречени DDos напади.. тие ги руша твеб страните преку фиктивни веб посетители кои извршуваат илјадници или милиони акции на странат и бидејки северот не можи да го издржи тоа, паѓа.. така анонимус ги рушат страните.. а голем удел имаме и ние во тоа самите.. со секое кликање на видео ил исодржина објавена на јутјуб или твитер со самото кликање испраќаме нови милион фиктивни посетители на некоја вебс транаи помагаме во рушењето без да знаеме...

Мислиш да ги пренасочуваат? А за да го направат тоа веќе треба да имаат упаднато во севрерот, а тоа не е мала работа.