Книжарници

Која книжара ви е омилена?


  • Вкупно гласале
    20

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Кој книжари ви се омилени,и секако зошто?
Мојата омилена книжарница спаѓа во други. Омилена ми беше Египтска сонувалка т.е АЕА издавачка куќа. Многу ми е криво што ја затворија. Имаше книги по мој вкус и башка персоналот беа фантастични. Знаеа како да ти пренесат мислење за книгите. Штета што веќе ги нема.
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
кај нас има книжари за училишен и канцелариски матријал...ама книжари...као у скопјето шо има само за книги за читкање...немет...
па има така некој cosmo маркети или шо ти ја знам...па најчесто има книги од издавачките куќи "три" и "ѓурѓа"...јас купуам само од "три" , пошо од ѓурѓа све е :cenzura и така
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Кај нас баш и нема крижарница во која се продаваат само книги.
Ќе ја издвојам Просвета во Охрид, таму најчесто купувам книги и од сите таму имам најголем избор на дела кои ми се допаѓаат.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Икона, за англиска литература.
Табенакул за историски патепис, нешто постручно во областа на историографијата.
Или-или за добар превод, „хипстерска“ литература, нешто што отскокнува од секојдневието.
Три за лесна литература.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Вака прашање на брзинка:
Некој има поминато во „Антолог“? Каде точно се наоѓа, дали сите нивни изданија може да се најдат таму, дали имаат и од други издавачки куќи?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Вака прашање на брзинка:
Некој има поминато во „Антолог“? Каде точно се наоѓа, дали сите нивни изданија може да се најдат таму, дали имаат и од други издавачки куќи?
Шта ќеш, кога никој нема никаква информација, сам си го најдов одговорот. (добро де, малку @Redhead ми помогна)
Малце тешко се наоѓа пошто е книжарницата е буквално збутана во уличките измеѓу Орце Николов улицата, Рузвелтова и Партизанска, некаде на самиот крај на Дебар маало е. Работат исклучиво со нивни наслови, ги имаат сите, немаат изданија од други. Изгледа средено, големина сосема доволна за оноа што досега го имаат издадено, девојката малку се збуни при мојата појава, (случајно и` падна Емаус од полицата) па имав додатна причина да напраам муабет за книгите што ги имам читано, после се опушти малце... и така. Си ги зедов 18% Сиво (за подарок), Повторно дома од Анри Тури и Појадок кај Тифани од Капоти. Ја имаат и Америка од Кафка, но за тоа - друг пат.
 

cipiripi

Истакнат Член
4 август 2015
14
3
313
heaven
Гласав за Матица и Три.
Од Матица имам доста книги купувано, ме научиja што читам и што сакам. Знам некогаш преводот им е крш ама шта чеш.
Во Три имам еднаш или два пати влезено, ама ништо не сум купила. Другите ги немам посетено