Клонирање

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Прво кажи ми што е вештачко? Вештачки се браните кои ги направил човекот? Дали тие материјали од кои е направена браната се природни? Дали човекот е во природата?
Вештачко е клонирањето? Дали клонирањето се случува во природата? Дали во лабораториите има нешто што не е од природата? Дали човекот е од природата?

Ти што мислиш за сето тоа?Зошто ти ми рече дека ке докажеш...Јас не реков дека ке докажувам нели? Немам одено по лаборатории за да знам што се се крие таму...Но ме заинтересира тоа тврдење дека можеш да докажеш...Да го прескокнеме овој дел со прашањата...Јас не сум стручна баш по таа наука но ме интересира тоа што ке го докажеш..
Зошто сметаш дека не е вештачко?Забрането е клонирањето на луѓе нели?Или излегол нов закон за кој јас не знам.
Објасни ми целосно,ако не те мрзи :D
Слушај,јас се водам по тоа дека доколку било природно ке било дозволено со закон...Ако е природно,еве јас прва ке сакам од овде да ми се направи клон..
Што мислиш зошто доколку некој еве да речеме направил клон и не излезе во јавноста со цврсти докази...Се плаши зошто знае дека не е нормално...Ти што мислиш дали постои нешто што не е од природата?
И за крај...Не знам дали си ја гледал серијата клон кога докторот н аправи клон ама се плашеше да признае бидејки сите кего осудат зошто не било нормално.
Чекам на тебе :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ти што мислиш за сето тоа?Зошто ти ми рече дека ке докажеш...Јас не реков дека ке докажувам нели? Немам одено по лаборатории за да знам што се се крие таму...Но ме заинтересира тоа тврдење дека можеш да докажеш...Да го прескокнеме овој дел со прашањата...Јас не сум стручна баш по таа наука но ме интересира тоа што ке го докажеш..
Зошто сметаш дека не е вештачко?Забрането е клонирањето на луѓе нели?Или излегол нов закон за кој јас не знам.
Објасни ми целосно,ако не те мрзи :D
Слушај,јас се водам по тоа дека доколку било природно ке било дозволено со закон...Ако е природно,еве јас прва ке сакам од овде да ми се направи клон..
Што мислиш зошто доколку некој еве да речеме направил клон и не излезе во јавноста со цврсти докази...Се плаши зошто знае дека не е нормално...Ти што мислиш дали постои нешто што не е од природата?
И за крај...Не знам дали си ја гледал серијата клон кога докторот н аправи клон ама се плашеше да признае бидејки сите кего осудат зошто не било нормално.
Чекам на тебе :)
За болдираново си во голема заблуда. Со закон не е дозволено убивање, но погледни околу тебе ќе видиш дека убиствата се природна работа. Животните убиваат за храна и доминација, луѓето за нешто повеќе причини. За вештачко обично се смета се` што е направено од човекот, што е тотален апсурд.

Еве јас ќе ти одговорам, не постои ништо вештачко. Сите материјали од браната се изградени од елементи кои ги наоѓаме на земјата. И дабарот гради брана па не е вештачка само затоа што ја изградил дабар? Лабораториите исто така. Се` што е таму е од елементи кои се наоѓаат во природата.

Патем, јас не зборам за човечки клонови туку клонирање храна или пак органи. Друга работа која ја мешаш е „морал“. Не е морално. А дали е нормално или не тоа зависи каде го правиш клонот. Ако им го презентираш на група генетичари за нив ќе биде нормален напредок, на обичен човеќ ќе му биде ненормална работа.

Уште една работа. Хипотетички земаме дека од тебе направиле клон и го поправиле процесот на пребрзо стареење кај клоновите, т.е. ти имаш перфектен клон. Клонот го носат да расте некаде во друга средина, не близу до тебе. По 20 години се сретнувате. Што мислиш, дали ќе биде ист ко тебе пред 20 години? Јас тврдам дека можеби нема ни да го препознаеш дека е клон.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Да,не е забрането но затоа за тоа дело се оди во затвор нели? :)
Јас зборував за човечки клонови...
А зошто не би го препознала?Јас мислам дека ке биде ист.
Што не значи дека е така...
Но тогаш еве зошто не се клонира храна или сепак до сега се клонирала.
И за клонирано животно освен Доли не знам друг пример,ако знаеш...
Сакам да го кажеш...Ме интересираат тие работи..
И фала на објаснувањето...
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
А го прочита делот кај што пишува дека „...новата единка е перфектен клон на мајката“? Зошто да не го проучиме тој процес и да можеме да го примениме? Па и лабораторијата е природа. Всушност се` е природно и не постои вештачко, можам и да докажам.
Убаво го прочитав и тој дел...да
Лабараторијата е природа....?????
Јас како дипломиран лаборант не би се сложила баш....
Ако можеш да докажеш докажи...баш ме заинтригира (а сигурна сум дека не сум единствена)