1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Класична музика

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Saladin, 17 февруари 2012.

1. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,988
    Допаѓања:
    9,616
    .... или кој како ја дефинира. Некои ја викаат озбилна, други - музика допадлива за секого.
    Колку сте запознаени со неа? Дали ги посетувате често концертите на филхармонијата? Омилен композитор, дело, епоха?

2. Jackal

Jackal Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    2,031
    Допаѓања:
    2,640
    Не слушам пошо м ие онака ептен озбилно музикаат ( а јас иако имам 18 сум дете од 5 години во душата) и сакам нешто по весело... еднаш ама само еднаш ми се деси пред некое време да слушам моцарт и да уживам ама тогаш бев дрво пијан... па можи зато..:)

3. Selma

Selma Ingenious

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    4,375
    Допаѓања:
    7,070
    Многу ретко слушам, пред некоја година кога посетував часови по пијани свирев само некои сонати од Моцарт, Бетовен и други.
    Еден професор по музичко кажа на еден час класичаната/озбилната музика е за постари луѓе. :)

На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,988
    Допаѓања:
    9,616
    Интересно... Токму Бетовен и Моцарт се воведот на класичната музика, со нив се упознава човек во оваа сфера.
    Исто можеби и барокот (Бах, Хендл) затоа што е премногу математички и има едноставен ритам.

На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,988
    Допаѓања:
    9,616
    Еве едно мало освежување - неколку песни за оние кои допрва влегуваат во овој тип на музика.

На Bibi@ и cakar_ulav им се допаѓа ова.
  6. cakar_ulav

cakar_ulav Староседелец

Зачленет на:
    20 февруари 2012
    Мислења:
    1,566
    Допаѓања:
    1,926
    нешто шо ти развива и слух и мозок и се :)
    калсичната музика не е само мозика туку и уметност што мораш да се пронајдеш за да ја слушаш

На Bibi@ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. street_chic

street_chic Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    1,433
    Допаѓања:
    3,665

и омилената

На Bibi@ и cakar_ulav им се допаѓа ова.
  8. Selma

Selma Ingenious

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    4,375
    Допаѓања:
    7,070

А омилена

На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cakar_ulav

cakar_ulav Староседелец

Зачленет на:
    20 февруари 2012
    Мислења:
    1,566
    Допаѓања:
    1,926
    немора да значи
    класичната музика влујае многу на размислувањето и слухот за музика :)

На Bibi@, Saladin и Selma им се допаѓа ова.
  10. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,098
    Па јас за Бах конкретно не би рекол дека е едноставен ритмички. Слушни му ги сонатите за чело, менуетите за четворораки клавир, слушни ги кантатите кои ги направил. Јас не би рекол дека се со едноставен ритам. Баш поради тоа што е барок изобилува со ситни детали и чести ритмички промени.
    Бетовен му бил ученик на Моцарт ама многу кратко време. Заедно со Бах, Игор Стравински и Дмитри Шостакович ми се омилените композитори. Ама од сите нив Бетовен е најмрачен и некако успевал секогаш да долови мрачни моменти. На пример, Moonlight sonata (ама вториот став посебно) или пак втор став од 5-та симфонија Andante con moto, втор став од 9та симфонија Molto vivace poco presto (мојот омилен став).
    Моцарт и не ми е нешто посебно освен „Свадбата на Фигаро“, Ein mädchen oder weibchen (од магичната флејта) и уште по некоја суита или соната. Премногу ми е весел за да можам да го слушам активно.

Сподели: