1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Камери за набљудување на сообраќајот...

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 8 март 2012.

 1. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Што мислите за нив? Дали се потребни во нашата Држава низ сите градови и автопати?:)
   
  На Hexasto и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Потребни се иако сега за сега тие што се поставени не се во функција..
   
  На Bum-Bum, Hexasto и Maks им се допаѓа ова.
 3. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Потребни се и тоа итно..ова сообраќајнава култура е на рекордно ниско ниво више не се издржува..
   
  На Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Мислам дека тие камери се поставени само за увид на сообраќајки и слично.Тие не се радари за мерење на брзина.Бар така знам :D
  А тие камери што ги ставија мислам дека работат.
   
  На Bum-Bum и Maks им се допаѓа ова.
 5. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Тие камери се поставуваат за увид на сообраќајки, недозволено поминување на црвено светло и секаков друг прекршок што може да се забележи на нив:)
   
 6. ipopovski

  ipopovski Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,738
  Допаѓања:
  2,348
  Ве советуваме од денес повеќе да внимавате како возите во главниот град! Од денес работат безбедносните сообраќајни камери во Скопје!

  Дневник пренесува дека од денес, 7ми Мај 2012-та година работат сообраќајните камери во главниот град. Поставени се над 100 камери на главните локации и сообраќајници во градот, и преку нив ќе бидат снимани несовесните возачи и казните ќе им бидат испраќани директно на домашната адреса.
  Според надлежните има камери кои се фиксни, но има и камери кои снимаат и 360 степени, но и камери кои можат да снимат до најситни детали. Ќе се ловат сообраќајните прекршоци – поминувањата на црвено, непропуштањето пешаци, непрописното престројување, итн. Казните со доказниот материјал ќе бидат испраќани на домашната адреса на престапниците.

  [​IMG]

  Но покрај казните, се најавува дека со камерите ќе се следи протокот на сообраќај во главниот град и дека со нивна помош ќе се оптимизираат зелените бранови низ градот со цел полесно минување низ центарот и намалување на сообраќајните гужви. Според експертите, времето потребно за стигнување од една до друга локација во градот би можело да се намали за една четвртина, а со тоа да се намали и потрошеното гориво.
  Според законот, снимените материјали ќе се чуваат до шест месеци, а потоа ќе бидат уништени, освен оние материјали кои се користат како доказ во кривична или прекршочна постапка.
   
  На VULKAN-PEPEL, Maks и JaMi им се допаѓа ова.
 7. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,986
  сега ке возиме без таблици и со фантомки на глава ... па да видам каде и на кого ке му ги пракаат казните (bandit)
   
  На Maks, JaMi, КрисТина К. и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,101
  Ова е од една страна убава работа, значително ќе се намалат сообраќајните несреќи, несовесното возење и.т.н.. но од друга и баш не е, се нарушува едно од основните човекови права, правото на слобода... баш за оваа тема зборувавме и со професорот и тој ни рече дека пред 20-тина години го имало истото и во Германија, и таму настанал хаос од тоа... кога им ги праќале дома дома снимките, а тоа било скриено од домашните, настанувале кавги, а најчести биле разводите, за ако се фатени во колата со друг/а маж/жена... и откога го виделе незадоволството на граѓаните ги извадиле камерите, а притоа за нив потрошиле многу голема сума за пари... така да можно е и тоа да биде кај нас... можеби и не треба да се праќаат тие снимки дома, можеби тогаш ќе е подобро и нема да се доведе и Македонија до истата ситуација како што било и во Германија...
   
 9. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,986
  нема сликите да се пракаат на домашна адреса ... само казната и поканата за суд - сликите ке бидат како доказ, доколку некој се прави паметен (не бев јас!!! ааа не не, јас не поминав на црвено - јас само на плаво возам) :ladno
  така да, Цаци слободно швалерисувај се ... никој нема да дознае (bandit)
   
  На Caci и Sugar им се допаѓа ова.
 10. Alix

  Alix Полноправен Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  44
  сега ќе ми биде страв да го отворам поштенското сандаче(bandit)
   
  На 4FUN му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: