Како донесувате одлуки?

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Самиот наслов си кажува се.
Ако има слична тема нека спојуваат модераторите.

Секојдневно се наоѓаме во ситуација да донесуваме одлуки кои понатаму влијаат на нашиот живот.
Колку една одлука може да ве поколеба?
Некој потешко, некој полесно донесува одлуки.
Има луѓе кој секојдневно се приморани да донесуваат одлуки кои што ќе влијаат на други (на пример на работно место).
Дали лесно донесувате одлуки или пак ви е потребно време?

Мене лично на работа ми се случувало да морам да донесам одлука во моментот и сум немала време да размислам дали е исправна или не.
Одлука која што подоцна можела да се одрази на моето работење и на работењето на другите.
Сум се водела по инстинкт.
Фала богу досега не ми се одразила негативно, ама пак никогаш не се знае.
Затоа секогаш сум стоела позади тоа што ќе го направам или кажам.

Колку вие сте сигурни во вашите одлуки?
Дали ги зимате во обзир надворешните влијанија?
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Па зависи, некогаш ги донесувам брзо, некад тешко и споро. Зависи за што се работи. А некогаш и ич не се мислам, знам дека е така и многу брзо одлучувам.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
СЕКОГАШ различно ама у принцип сакам време да имам да размислам,да чујам друго мисленје,да се распрашам наоколу и да си донесам одлука,не паѓам под влијанија
 

Teddy Picker

Староседелец
15 јуни 2012
155
162
643
Фоф компирето
Повеќето ги донесувам на своја глава и трпам само последици од типот на родителите: ма ти реков; немој да речеш дека не те предупредив... Без разлика дали последиците се добри или лоши секогаш задни коментари се овие нивниве. Понекогаш се осмелувам да донесам одлука на „жешка“ глава, коа сум прилично изнервиран ама таквите подоцна ми враќаат по грбот. Но, главно како и другите не потпаѓам под туѓо влијание ама секогаш го слушам другото мислење бидејќи тоа може да биде мал поттик кој ме предупредува дека некогаш и јас грешам
 

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
Темава е за во Психологија

Постојат повеќе карактери(стилови), импулсивен, објективен, рационален, пасивен... јас сум од сите по малку и секогаш различно, понекогаш анализирам и ми треба точна проценка на последицата, понекогаш имулсивно па што биде биде, некогаш по интуиција и тн..
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Ако имам време да размислам за одлуката (речено ми е "Размисли") тогаш малку ќе ја разгледам ситуацијата пред да дадам конечен одговор. Истотака, доколку одлуката е голема, тогаш ќе размислам малку.

Но најчесто се случува (и преферирам) да донесам одлуки инстинктивно, спонтано.
 

Vendetta

Староседелец
6 јули 2012
56
45
1,018
from infinity and beyond
Најчесто размислувам за да донесам одлука, но ако нешто многу сакам може да реагирам и инстинктивно
 

Snow

Староседелец
29 април 2012
677
440
1,073
Марс
Мислам 15 минути и шо ми дое у главата споам го и донесам одлука :rofl

Го прашувам советникот што да правам коа не ми функционира мозокот (sun)
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Скоро секогаш одлуките ги донесувам брзо... не се мислам многу многу кога донесувам одлуки, за некои подоцна се каам некогаш не... но и да се каам, брзо поминува тоа :giggle