1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како да направите веб страна (vol. 1)

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од важна, 6 март 2012.

1. важна

важна Истакнат Член

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    552
    Допаѓања:
    694
    Според мене најдобра платформа за блогирање и веб страни е wordpress
    која важи за една од најкористените веб платформи. Тоа е така затоа што админ панелот е едноставен и лесен за користење, а вордпрес е потполно бесплатен (освен поубавите темплејти, но подобро е сами да си дизајнирате темплејт). Овде можете да го симнете на македонски јазик.

За да креирате своја веб страна треба да имате хостинг и домен. Можете да користите бесплатни и платени. Најдобар бесплатен хостинг според мене е host1free, а најдобар домен tk

Потоа само ќе го аплоадирате вордпрес на хостингот и ќе ги поврзете нејмсерверите на доменот со хостингот. Внимавајте, бесплатниот домен тк нема нејмсервери, тој е повеќе како пренасочувач. Ако се одлучите за бесплатен домен, прво ставете го својот сајт на некој бесплатен домен со нејмсервери, а потоа пренасочете го со тк.

Тоа е се. Ако ви е потребна дополнителна помош, обратете ми се овде. :)

На Trajche, 3pi0 и Aristokrat им се допаѓа ова.
  2. 990Freak

990Freak Староседелец

Зачленет на:
    12 март 2012
    Мислења:
    1,274
    Допаѓања:
    1,909
    Може еден предлог? Да се отвори тема туторијали, и сите теми од типот на оваа да бидат ставени таму ?

3. Trajche

Trajche Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    1,541
    Допаѓања:
    2,552
    Почнав завчера со ова нешто, зошто ми треба веб страна, па како за почетник добро ми оди не е многу тешко, само сака гуглање и трпение да имаш, и секако слободно време и се совладува се, моментално ми е инсталирана во компјутерот, а кога ќе биде скрос готова ќе ја приикачам на платен хостинг и домен.

4. Armagoddamn

Armagoddamn Истакнат Член

Зачленет на:
    28 октомври 2015
    Мислења:
    162
    Допаѓања:
    33
    webly ili Wix најдобри се

5. КоњчетоЅвончо

КоњчетоЅвончо Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,108
    Допаѓања:
    2,161
    Знае некој да прави мени на wordpress или па да знае добар туторијал оти ја пукнав веќе што не пробав, што не најдов и никако не сака :/

Сподели: