1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како да изберете име за вашето дете?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 21 февруари 2012.

1. MoonFairy

MoonFairy Староседелец

Зачленет на:
    28 септември 2012
    Мислења:
    1,275
    Допаѓања:
    1,896
    Ги заборави Митре, Цвета, Спаса, Ѓурѓа итн. :)
    А интересно е што листата на “црковни“ имиња од година на година се’ повеќе се шири...и тие се во тек со збиднувањата па се модернизираат...

2. Outrider

Outrider A Witty Cat
    Член на администрација

Зачленет на:
    23 мај 2013
    Мислења:
    4,725
    Допаѓања:
    5,266
    Може и на Џесика ќе и дојде ред да влезе во листа на православни имиња, према св.Џесика Преподобна од Њу Џерси...
    Митре not sure, како деминутивна форма да, но оригиналот е......грчки.:kafe

На parvati и MoonFairy им се допаѓа ова.
  3. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,878
    Ферди ми е курвинско име, Алексис ми еротско и проокативно : P А почнале и имиња од кучиња да дааф на деца, тој е тој кд пубертетлие праиф деца,средњу не завршиле а деца имаф, Арон га крстиле бе : )

На Метаморф и $3Я3|\||)&p&†Y им се допаѓа ова.
  4. Lena

Lena Poétesse

Зачленет на:
    12 октомври 2012
    Мислења:
    4,151
    Допаѓања:
    7,677
    Михаил,Горјан,Софија,Мила,
    Констанца
    (иако Михаил ми е најубаво од имињава за машко,а за женско Софија)

5. МалиСашко

МалиСашко Истакнат Член

Зачленет на:
    12 јануари 2014
    Мислења:
    466
    Допаѓања:
    347
    Нема врска, но сакам да биде... Сите си имаме по некој филм.
    Многу убаво машко име ми е Владимир, моќно ми звучи... арно ама нема убава кратенка... Влатко ми е некако излитено...(нека не се лутат Влатковците одма...)

6. ~Anna~

~Anna~ Нов член

Зачленет на:
    31 јануари 2014
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    mene mi se dopaga Verica i masko ime Neznam ne sum razmislila za masko ime a i nesum mnogu mlada(brokenheart)

7. missswety

missswety Нов член

Зачленет на:
    1 април 2015
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Мразам децата да се крстат по дедото и бабата. Но мојот сопруг многу сака ако биде машко да биде по татко му Јордан што некако ми се свиѓа,ама ако е женско нема шанси по мајка му бидејќи се вика Надица ама затоа па ќе ја крстам Николија !

8. Метаморф

Метаморф Истакнат Член

Зачленет на:
    5 декември 2014
    Мислења:
    300
    Допаѓања:
    336
    Нели ти е Николија лигаво и претерано малце?Подобро крсти ја Николина барем има врска и поубаво е.
    Инаку многу мразам од овие новите МОДЕРНИ имиња кога ќе стават на бебе,на женските посебно (не сакам да именувам) и кога ќе ја замислиш на 18 години пред очи ти испаѓа слика од оро*пија или коктел некој.Тоа точно дека секој си има свој вкус и право да ги крсти децата како што сака ама што е претерано претерано е.Или па машко име Лука...30% од кучињата така се викаат,да ти речат дојди на Лука му е први роденден,не знаеш дали кило коски од касапница да земиш или шпикозни да купиш.Боже мили...

На Aleksis му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Outrider

Outrider A Witty Cat
    Член на администрација

Зачленет на:
    23 мај 2013
    Мислења:
    4,725
    Допаѓања:
    5,266
    Ако е машко Гого ако не е, Луција. И не само тоа туку и занает ќе ги дадам да учат. Гого ќе биде стилист а Луција - старлета.

На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Давор

Давор Староседелец

Зачленет на:
    10 ноември 2012
    Мислења:
    1,300
    Допаѓања:
    2,081
    Батали, не се замарај. Ева е преубаво име.
    Повеќе сакам кратки и квалитетни имиња отколку оние обичните Адријана, Леонтина, Фросина и после сите различно ги викаат. Остај тоа има доста глупи скратеници (пример од Александра - Ане, Виолета - Вита?)

Женски имиња кои ми се допаѓаат: Мади, Ники
    Машки: Ектор, Лука, Лео (Лука и Лео ги сакав ама сеа некако ми се многу чести на секој чекор ги има)

Нема шанси да дозволам кумот како сака или старомодни имиња како што гледам сега се почесто Стојка, Мирка, Анѓел и слични...

Сподели: