1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како би било ако првите луѓе не погрешеа

Дискусија во форумот 'Религија' започната од diva orhideja, 4 февруари 2015.

1. diva orhideja

diva orhideja Член со 30 казнени поени

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    Ако сака некој малку да филозофира,но навистина интересно е кога би се запрашале како би било радозналата Ева да не го гризнеше јаболкото?Каков би бил животот без гревови,без страдања,сите ќе уживавме во рајот?Да било така не би требало Бог да го ствара пеколот!?Библијата вели дека Бог го створил човекот како совршено суштество,но нели треба да бидеме безгрешни за да бидеме совршени?Зошто Бог ни ја дал слободната воља ако знаел дека можеме да ја употребиме како сакаме и да станеме несовршени?

На corki, Pica pica и -•Lil Lamb•- им се допаѓа ова.
  2. BlackTulip

BlackTulip Староседелец

Зачленет на:
    15 март 2013
    Мислења:
    628
    Допаѓања:
    789
    Ако Адам и Ева не погрешеле, вероватно немало да постои ништо после тоа. Оти Ева гризнала од јаболкото, се видела гола, го видела Адам гол и натаму... упси.

На corki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. diva orhideja

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    И натаму што? Аха, мислела дека е контрацепција па ја залапала:patos

4. -•Lil Lamb•-

-•Lil Lamb•- Баниран

Зачленет на:
    27 февруари 2012
    Мислења:
    74
    Допаѓања:
    48
    - Прекрасна тема. Е, ама да не го гризнеше, Ева мајмунката е крива за се,подпадна под влијанието на сатаната! На Господ му било еден ден досадно, па си рекол да ги створи Адам и Ева. Почнал да створува свет со луѓе за да види каков ќе биде. За жал сатаната вмешал тука прсти,па ја натерал Ева да ја гризне јаболката. Јас се прашувам во врска со Адам и Ева дали Господ знаел што ќе се случи потоа и дозволил или па појма си немал?
    Во секој случај, како и да е, се си мислам дека не ставил и става во ептен големо искушение. Стварно,која му е целта на Господ?
    Зошто? Зошто имал потреба од нас луѓето лоши да бидеме и несовршени, кога сме можеле совршени да испаднеме, он нели е семоќен, зошто не го променил тоа, да направел Ева некако да не го гризне тоа јаболко? :gladen

Можеби пак си велам, така требало да биде, не можеше да функционира така све совршено.

#4 -•Lil Lamb•-, 4 февруари 2015
    Последна промена од модератор: 4 февруари 2015
    На corki и diva orhideja им се допаѓа ова.
  5. diva orhideja

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    Ако многу размислуваме ќе излезе дека и Бог не е совршен а поради таа Евка си трпиме маки сега ние цел живот.Можеби па и во рај да живееме ќе ни здосади?

6. -•Lil Lamb•-

-•Lil Lamb•- Баниран

Зачленет на:
    27 февруари 2012
    Мислења:
    74
    Допаѓања:
    48
    Јас почнав сега некако да ја мразам Ева, значи се што ми се случува,случува поради неа. Сега размислив подлабоко,док ја читав темата пошто јас сум многу умна личност. Во рај да ни здосади, не верувам. Таму можеби има многу убави погледи и природи, просто да се заслепиме од на рајот убавината,викаат така. Којзнае.

7. BlackTulip

BlackTulip Староседелец

Зачленет на:
    15 март 2013
    Мислења:
    628
    Допаѓања:
    789
    Ништо, жива досада :D
    Но, поентата на светот не е да има совршенство, без грев, без задоволства.

8. Altaïr

Altaïr Shinigami

Зачленет на:
    23 јули 2012
    Мислења:
    5,752
    Допаѓања:
    2,574
    Силувачи нема во рајот, нема да ти е интересно.

А за темава немам коментар. Првите луѓе биле јаки момци, јаделе живо месо. Значи ништо не погрешиле.

9. Pica pica

Pica pica Староседелец

Зачленет на:
    2 јуни 2013
    Мислења:
    1,559
    Допаѓања:
    2,090
    Што мислиш,на која возраст била Ева кога го гризнала јаболкото,според описот во битие?

10. diva orhideja

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    Навистина не сум сретнала ни слушнала за таков податок,кажи молимте,несакам да мислам.

Сподели: