Какво кафе пиете?

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Сум пишал пред 3 години нес...
Боже колку целосно ми се сменил вкусот бар според овој т.н. ќеф.
Нес сега скоро и да не го можам освен во одредени кафулиња што знам дека го праат солидно. Се свртев целосно на турското кафе со еден дебел слој кајмак или летно време макијато. Дома често зимам зрна, ги мелам крупно и после ги ставам во онакво сребрено мока чајниче за да напраам концентрат доволен да пробуди пола комшилук. По кафулиња зависи од местата, но прво тестирам на еспресо. Пошо најчесто ако тоа е за никаде, све е за никаде.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and violetmoon

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Сум пишал пред 3 години нес...
Боже колку целосно ми се сменил вкусот бар според овој т.н. ќеф.
Нес сега скоро и да не го можам освен во одредени кафулиња што знам дека го праат солидно. Се свртев целосно на турското кафе со еден дебел слој кајмак или летно време макијато. Дома често зимам зрна, ги мелам крупно и после ги ставам во онакво сребрено мока чајниче за да напраам концентрат доволен да пробуди пола комшилук. По кафулиња зависи од местата, но прво тестирам на еспресо. Пошо најчесто ако тоа е за никаде, све е за никаде.

Еј ама убава идејава за κафе во зρна.. Κе пρобам κаκо е ;)
Исто се сложувам и за еκпρесото истото го пρавам и јас :D
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Еј ама убава идејава за κафе во зρна.. Κе пρобам κаκо е ;)
Исто се сложувам и за еκпρесото истото го пρавам и јас :D
Обично кафулињава шаблонот им е еспресо па после додаваат млека, шлагој и разни други врагој... Зависно од порачка. Затоа зависи од првото.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Обично кафулињава шаблонот им е еспресо па после додаваат млека, шлагој и разни други врагој... Зависно од порачка. Затоа зависи од првото.
Мн јасно . Логично :) аκо тоа легне аκо не е ,,κисело,, после и со сите дρ додатоци κе е убаво ;)
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Јас пошто живеам од кафе, пијам скоро секакво, освен капучино...тоа не го ни сметам за кафе...повеќе ми иди како течен десерт...
Инаку најчесто си пијам турско или нес, тие две најмногу ми прават ќеф...
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Пошто турското ми е незаменливо,утрото обавезно го започнувам со такво,доста јако,исто толку благо и со мнооогу кајмак.Уште едно попладне или приквечер пијам,а помеѓу може некое нес или макијато.
 

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
Какво и да било не ми смета. Најчесто пијам нес и турско без шеќер или еспресо исто така без шеќер :).
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Целата иронија е што несот во нашите кафулиња се смета за најскапо кафе додека во остатокот на белиот свет е еден ако не и единствен најевтин кафе-пијалок.