Какао

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Еден од моите омилени топли напитоци, уште од мала пијам, порано пиев со дедо ми. Пијам како во сите годишни времиња, но во зима највеќем па со цимет, мераци.

Какаото е здрав напиток и потекнува од топлиот Мексикански залив, па до Бразил и Шри Ланка какаото вирее во топлите прашуми до 20 сантиметри, а на плантажите кај што е кроено дури и до 6 метри.
Какаото е богато со есенцијални витамини, минерали и антиоксиданси. Содржи големи количини железо затоа се препорачува да го внесуваат луѓето кои се анемични. Какаото содржи железо дури повеќе од спанаќот и покрај за лечење на анемичноста, помага и при намалување на крвниот притисок. Исто така помага да не дојде до згрутчување во крвта

Пиете ли какао?
На кој налин го приготвувате?
Додавате ли нешто?

Јас го подговувам ко турско кафе и потоа додавам цимет, а понекогаш и млеко. Понекогаш чекам прво да зврие водата па додавам полна лажичка какао и шеќер.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Секој ден пијам какао...Тоа ми е како рутина... Го пијам со вода...Од краш фирмата,друго не признавам :)

рачунај по 10 пакетчина земама од тинекс исклучиво краш секој ден пијам по едно 3 чаши какао :kafe то ми е ко лезет најголемо задоволство :pusi
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Нејку каве пијана су какао :D
И мене од Краш ми е врр, дефинитивно. Пошто слабо пијам кафе, сега во последно многу пијам какао дури по 3 пати во денот :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
28
Обавезно пиеам какао, богами ако нема кафе се потрошило оти во кука кај мене шесторица сме и сите локаме кафиња и тоа секој разлчно кој по 4 по 5 на ден .. какаото го пиам обавезно со млекце . го пијам коа ке се олади после едно 10 минути зпшто страсно го очекувам кајмакот :D А го приготвувам вака - ставам ѓезве со млеко го чекам да се загрее потоа ставам две лажичиња какао и две лажичиња шекер и го чекам дур не се дигне птоа го сипам во омилената шоља што ми е за кафе и го пиам..
 

mountian

Полноправен Член
30 јануари 2013
56
29
18
Каокакао
Еден од најдобрите топли пијалаци секогаш го пијам со млеко и многу шеќер.
Маите се знае дека први почнале да го користат и правеле чоколадо и топло чоколадо од него.
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Целата зима си ја поминувам со какаото :D.Дека не пијам кафе,какаото ми е намбр 1.Понекогаш го пијам со млеко или пак му додавам цимет.Моментално имам дома од SwisslionAgroplod.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Јас пијам какао ама не многу често..порано и јас го правев како турско кафе ама не ми беше убаво па сега ќе земам во шољата какао и шеќер и една лажичка вода и од тоа правам кашеста смеса а на огин топлам вода и млеко пола пола и кога убаво ке се стопли го ставам во какаото и го мешам и додавам малку рум...Многу е убаво :gladen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN, street_chic and Selma