Каде за Велигден?

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Велигден или Ден на Воскресението Христово е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година н.е. Тоа се случило на третиот ден по неговата смрт, сметајќи го и денот на смртта т.е. првиот ден недела после Велики петок.
Православните христијани на тој ден се поздравуваат со поздравот „Христос воскресе“ на што се одговара „Навистина воскресе“.

Дали си имате испланирано некаде да одите за Велигден?
Дали ќе биде тоа патување во странство или ќе седите дома?

Како го поминувате вие Велигден?
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Kај мене во семејството важи она :Кај и да си за велигден и божиќ дома да си...Па така што заа овие 2 празника сме целото семејство домаа....А утре дента по роднини пријателии :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto and Ludaca

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Вечерта си одам на црква, си кружам околу црквата. Утрото на гости кај баба (она што вика да ја полазам, среќа да имало во куќата) и кај некои други роднини. Или пак на нас некои гости ни дојдат.
За Божиќ и Велигден дома. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
дада, цркфа, на гости а у јајца, тај салата сс јајца, ракиичка ајт, не е битно куде си битно сс јајца и другари да си лоллл :D
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Обично пред Соборна, правам друштво и трпеливо чекам да дојде полноќ за да можам да си го изедам јајцето и да си купа џиновски хамбургер, бидејќи на Партизанска на секој чекор прават таа вечер. :gladen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav