Испукани усни

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Сувите усни можат да бидат резултат на повеќе фактори.
Јас од ко знам за себе имам суви усни. Не лабело, гроздова маст.. Повеќе рани ми се прават кога се мачкам. Ми крварат усните, ми пукаат тоа е болка неподнослива. Згора на тоа не можам да ја поднесам кожата и ја лупам, а боли.
Фактори:

  • Дехидратација.
  • Сонце.
  • Ветер.
  • Недостаток на витамини и минерали.
  • Постојано лижење на усните.
  • Козметика.
  • Дишење на уста.
  • Пушење.
  • Зачинета храна.
  • Лекови.
Дали некој знае некое решение, ќе превземам секаква мерка само да се спасам. Последниов месец нон стоп сум со крвави усни.

Ако некој имал ваков или сличен проблем нека пише.
Фала многу (wave)
 
Последна промена:

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Само павловиќева маст, ништо друго. Стави си пред спиење пообилно количество, наредниот ден ќе ти биде мека устата. Пробај и со мед, ама чудно ми е малку зошто после тоа осеќам дека е сува устата и и ставам лабело, така да павловиќева маст, а тие лушпите нешно можеш да ги отсраниш со нежно округло движење на четката за заби или со мед и шеќер :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Ете ме потсети едно време ставав и мед ама ме печеше и престанав. Гроздова маст користам ама мислам дека јас морам да сум нон стоп намачкана за да не ми пукаат. А не можам да го поднесам вкусот, како да имам некоја обвивка околу јазокот и непцата пошто нели се случува од тоа и да навлезе во устата при самото зборување..
Еден од фактрите е постојаното лижење на усните, а мислам дека најголем фактор е тоа што дишам на уста. Јас не можам на нос да дишам, ми се чини ќе се задавам така не можам да земам доволно кислород.. (worried)
Едит: а па ако земам со четка за заби .. Би останала без кожа, ќе има само крвави грозни рани.. (:|
 
Последна промена:

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
А да пробаш со едно лабело мелем се вика, мислам го има и по аптеки и во тинекс, тоа за преку ден, а пред спиење ако не можеш павловиќева ставај си маст од невен :)
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
И такво ќе купам. Ќе пробам.
Еве сега се мачкам со гроздова маст, надворешните делови омекнуваат а од внатре ме гребе тврда кожа за лупење и не можам да поднесам, лупам.
Ја не знам што кожа ќе беше оваа на устава, како 1000000 слоеви да има на неа :D :/
 
Последна промена:

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Масло од кокос за меки усни неутрален здив и бакнежи со егзотичен вкус.:rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133

Првото мајка ми го има купено не знам од кога ама не сум знаела дека е за усни.. Ќе видам до кога има рок на траење и ќе пробам одма. :)
А второто сигурно го има во аптека..
Фала :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Првото мајка ми го има купено не знам од кога ама не сум знаела дека е за усни.. Ќе видам до кога има рок на траење и ќе пробам одма. :)
А второто сигурно го има во аптека..
Фала :)

Првото е општо за кожа, не е конретно за усни само. Ја регенерира кожата, помага за сува, испукана кожа, за рани, исекотини, изгореници, за бубуљици, акни, флеки,... Се што е поврзано со кожа. Башка, чини околу 50 денари само.