1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ислам

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Kisserboy, 24 октомври 2012.

 1. opinion-fm

  opinion-fm Нов член

  Зачленет на:
  24 јули 2014
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Islamot vo Balkanot e donesen pred da dojdat turcite a prav Islam imalo samo za vreme na Prorokot(s.a.v.s) i ke ima pred da dojde krajot, odnosno vrakjanjeto na Isa/Isus. Sekoj ima svoja perspektiva a najdobrata ne ja znaeme nie, nase e da se fakjame za nesto dobro i da se drzime za toa po sekoja cena, ubivanjeto sekakvo sustestvo e zabraneto ako nema jak razlog za toa... tie sto ubivaat imaat druga perspektiva za toa (nivno pravo, sekoj poedinacno ke odgovara) no nemojte da gi generalizirate rabotite. "Nema planina bez vuk, ali ne vredi da zapalis celu planinu za ednoga"- stara albanska izreka :D poz sogradjani
   
 2. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,020
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Машки
  Не е точно, турците го имаат донесено исламот на балканот.
   
 3. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Машки
  во првиот дел колку ни било убаво под турско сведочи еден бугарски филм
  се вика време на Разделби о два дела е

  и втора част

  гледај ги двата дела па ќе правиме муабет

  А за Арапите така било во срредниот век во западна европа се уништувале сите антички библиотеки со книги

  мене ме упати да одам во Христијанство :D , ај бе забегани вахабити читај си го тоа куранот за себе не трујај го форумов со лаги

  абе тие видеа не ги правам јас или ти
  тие доаѓаат од Блиски исток, авганистан таму убиваат жени мислиманки , единствени земји каде колку толку се еднавки жените зборам за исламски земји се турција, порано иран сега не, Сирија и Либија во времето на Гадафи
  Жената во исламот има подредена Улога и тоа е јасно наведено уште од првата страна на куранот

  Тие од поредокот ве тераат на секои 100 години да се тепате крваво макара колку и да се множете
  велиш убиства тоа нема во исламот нема бесење око за око во иран, самоубиства нема ли ?? Исти се мори пријателке луѓето иста крв , исти интелект само различна вера, и различно толкување од верските лидери (овде мислам и на двете главни религии во свет ).
  Евретите ниту ни се пријатели ниту непријатели
  борбата нивна е за доминација на блиски исток и градба на соломоновиот храм на местот каде сега има Џамија
  тоа е нивната цел и доминација

  кој ти рече тоа прво во самото влегување во џамија одвоена си од мажот значи не си еднаква со него , и не си на исто рамниште со него пред божјиот храм друго мажот твој може да има и друга жена што значи , и не си му толку битна и почитувана, трето кој ти вика дека христијанката не е почитувана во семејствотот тоа ти е тотален булшит.
  четврто зошто биле расформирани Јаничарите во 19 век ??
  колку Јаничари Везири се кренале против Султнаот, колку од нив се Вратиле пак на сВојата Религија ??
  Ѓорѓија Кастриот се вратил повторно на католицизмот тој факт го изостави
  Тенденциозна ти реториката очекуав од Вас мислиманите да бидете Реални !!!
  А не Пристрасни и друго Форумов не е Медреса .
  Добро е да ги кажете кои се учењата на Исламот,
  Ама не и да правете компарација со други Религии за на крај да го наПРавите Исламот
  Uber Religon :D
  Каде чуда на Мухамед за почеток ??
  Направил ли тој нешто ??
  како ја добил визијата за да биде проповедник божји пратеник ???
  зошто го забранил свинското месо ?? виното ??

   
  Последна промена од модератор: 24 јули 2014
 4. Barba

  Barba Нов член

  Зачленет на:
  25 јули 2014
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  desert rose e donekade vo pravo, da islamot e koncept za mir, NO problemot e vo tolkuvanjeto! e sea poslednive 7-8 veka islamot se identifikuva so nasilstvo i ubivanja... toa e poradi sunitite (zosto ke se navratam poposle)
  dodeka kaj Shiitite nasilstvoto skoro da e isceznato "za onie koi neznaat islamot e podelen na poveke delovi no glavni granki se suni i shiiti - ili sunitsko tolkuvanje na kuranot i shiitsko)
  kaj shiitite nema "djihad" - opsto poznatoa kako sveta vojna, kaj shiitite e dozvoleno ako eden musliman se najde vo mesto kade sto nema nitu edna dzamija moze da vleze vo crkva i da izvrshi obred t.e. se pomoli... neznam kolku znaete no mnogu shiiti od iran odat na adjilak vo maaloula, gradce vo sirija mesto vo koe seuste se zboruva na jazikot na koj sto zboruval Isus Hristos (aramejski) i toa tamu shiitite odat na adjilak vo hristijanskite manastiri....
  e sea da se vratam vo kratki crti za sunitite odnosno za nivnoto ucenje, kako sto site znaeme deka djihad postoi ama toj postoi samo kaj sunitite, a dobien e od dvizenjata salafi i vahabi... odnosno vo sredniot vek se pojavuva ucitel koj propoveda vahabizam vo saudiska arabija i od togas kukata na saudi go prifaka nego i do den denesen kukata na saudi e na tronot i oni go neguvaat vahabizmot i salafizmot odnosno radikalnoto ucenje vo islamot... ako nekogas dojde do promena na tronot vo saudiska arabija i dojde vladetel so drugo islamsko ucenje situacijata na globalno nivo ke se smeni, ke prekinat vojnite predizvikani od djihadistite bidejki ke ja prekine direknata finansiska pomosh....
  inace interesno nesto za islamot veruvam mnogu luge ne go znaele, vo islamot ima granka ili dvizenje koj se vika DRUZE, sledbenici na toa dvizenje najveke se naseleni vo izrael i vo juzniot del na sirija, vo ucenjeto na islamot na dvizenjeto DRUZE ima 10 znacajni licnosti koi oni gi pocituvaat megu koj e i Aleksandar Makedonski :))))
   
 5. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,916
  Допаѓања:
  9,588
  Пол:
  Машки
  Искрено до вториот болд прочитав а монатаму не ни можев прво затоа што е латиница, второ затоа што дотука веќе видов два погрешни заклучока.
  Како бе тоа кај шиитите е искоренето насилството? Кажи ми го примерот со Иран по 70тите или поточно кога Ајатола стапува на власт?
   
 6. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Машки
  http://tocka.com.mk/1/132784/uzasno...eni-da-podlegnat-na-kastracija-na-genitaliite
  Екстремистите бараат строго почитување на шеријатскиот закон - помеѓу останатото и телесното осакатување на жените!
  Исламската милитантна организација ИСИЛ (Исламска држава Ирак и Левант) наредила сите девојки и жени кои живеат на територијата на нивниот калифат да се подлегнат на осакатување на половите органи, пренесува Daily Mail апелирајќи до работниците на ОН.

  [​IMG]
  ИСИЛ сака да ги присели жителите строго да го почитуваат најекстремниот шеријат, кој, помеѓу останатото, подразбира и "обрежување на жените" - односно сечење на клиторисот за да се осигураат дека жените нема да чувствуваат никакво сексуално задоволство.

  [​IMG]
  ОН изразиле длабока загриженост бидејќи од сите страни пристигнуваат вести дека ИСИЛ ги присилува жените на осакатување.

  "Имаме информации дека било наредено сите жени и девојки до 49 години да бидат осакатени", вели Жаклин Бедкок, координатор на ОН во Ирак.

  "Ова се новости во Ирак, особено во таа област и предизвика голема загриженост па мора да се донесе став околу ова", вели таа.

  [​IMG]
   
 7. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Машки
  Religion of peace and tolerance :D

  children terorist !!!
   
 8. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,198
  Допаѓања:
  1,742
  На сите муслимани сакам да им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам и да им посакам срека и здравје и молитви за мир во целиот свет!
   
  На Ѕид на плачот и corki им се допаѓа ова.
 9. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,818
  Mesec Ramazana pochinje!
   

Сподели: