Интимна (исповедна) проза

martin4etoooo

Нов член
12 април 2012
21
17
3
28
Твојата убавина
...Започнувам да пишивам и те гледам тебе и твојата убавина.Во тие очи гледам една река која извира на убавините твои,а кога ќе те доближам со сликата ја гледам твојата сенка скриена одвнатре а сакаш да ја покажеш секому.Со твоите очи ги крадеш очите на секого.Да те запознав подобро можеби малку подоцна но знај секое запознавање подоцна можеби е подпбро.Таа твоја елеганција,харизма,насмевка,добрина никој ги нема.На овој свет сите сме различни,никој не е ист,но имаме едно заедничко сите ние а тоа е:СРЦЕТО. Сакаме со срцето и губиме со срцето.Пред мене повторно стои твојата слика и ја гледам и започнувам веќе еднаш да пишувам...
Тие студени ветрови дуваа насекаде,се ќе однесеа...
Стоејќи да другата страна од улицата ја свтрев својата глава кон дрвотот а таму стоеше ти.Твојата црна коса блескаше со посебен сјај,твоите очи добија една прекрасна боја.Стоев и ја гледав твојата убавина,од страна се воодушевував на твојата убавина.Си велев:``Невозможно е,па таа е скриеното богаство на светот,само таа ја има прекрасната убавина,ја пронајдов!``
Се доближив до тебе и ти се насмеа,белите бисери тови ги видов подредени еден до друг.За миг си помислив дека сонувам.Само во тебе ја имаше искрената врска која можеше да се роди од срце.Ти беше мојот скриен ангел кој го барав со денови...години а сега конечно те најдов.
Се одалечив од тебе но со себе ја понесов твојата убавина и твојата прекрасна насмевка.Сега повеќе не се плашам да кажам што чувствувам и сигурна сум дека конечно мојјот сон ќе се исполни.
Ти благодарам ангеле мој што се појави во мојот живот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Ne e za tebe tuku ova e eden tekst koj mi e dolgo vreme vo kompijuter :)
добредојде мартинчето со многу оооо :)
ова твое дело ми се допаѓа и ќе го префлам во темата Раскази, ако?
а муабетчево со непобедливиот ќе ви го подизбришам :)