Интернет тролови

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Мене искрено ме интересира која е дефиницијата за трол според вас, форумџии?
Не, озбилно...листам вака по темиве, и оп, овој бил трол, оној бил трол, зборот се користи само без врска. Сме чуле дека трол е нешто лошо, па ај, секој втор е трол. Секој (претежно нов) член по форумиве што ни е непознат и делува изгубено или има некој поостар/саркастичен пристап, веднаш е трол.
А ние па демек ги „чистиме“ давајќи им цвеќе, нели, ко миротворци.
На Мајка Богородица ѝ се допаѓа ова.
трол....ама со склопкиве е доста добар трол и не би се закачал со него :mstickle:zelen
mqdefault.jpg
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Мене искрено ме интересира која е дефиницијата за трол според вас, форумџии?
Не, озбилно...листам вака по темиве, и оп, овој бил трол, оној бил трол, зборот се користи само без врска. Сме чуле дека трол е нешто лошо, па ај, секој втор е трол. Секој (претежно нов) член по форумиве што ни е непознат и делува изгубено или има некој поостар/саркастичен пристап, веднаш е трол.
А ние па демек ги „чистиме“ давајќи им цвеќе, нели, ко миротворци.
На Мајка Богородица ѝ се допаѓа ова.

пффф...без веза ги обвинуваат луѓето... http://forum.crnobelo.com/members/коста.2881/
они на него трол...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мојата перцепција вели дека поимот „Трол“ и сите изведенки од него како „тролање“, „тролнат“ и сл. се многу погрешно разбрани од причина што во секој дом има интернет. Не е бре компјутер за секој камо ли па интернет, ама ај. Ако на времето тролање беше некој да убедува 20 луѓе дека е дојденец од иднината и да биде тоа интересно кога некој „паметен captain obvious“ ќе дојде да му мудрува дека он трескал глупости и да си ги покажува знаењата од квантна физика и да докажува дека е тоа невозможно, па до тролање од типот на пишување еден ист одговор од 200 души или пак некој побарал да ја фотошопираат другарка му и следи тролање со фотошопирање на се` што не е другарка му и сл. денес под „трол“ се подразбира личност што ве извадила од контакт затоа што ви се сконтрала на некоја тема, ви пишале со малу сарказам и одма тој е убер хејтер и тежок трол, некое 13 годишно дете пишало латиница и е одма трол. Тоа ти е, модерни времиња - модерни сфаќања.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не е секој како тој Џон Титор шо пишувал дека доаѓа од времето на Џон Конор од терминатор кецот да го бара ајбием компјутерот за да го спаси светот во иднина. Па уште и да делува уверливо. Некои се како коста. А можеби коста и не е трол?!