1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Интернет помош

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од важна, 15 февруари 2012.

1. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,984
    Допаѓања:
    9,611
    Се извињавам, да ја прашам Мис, рутерот ти регистрира нет но сигналот е слаб?
    Пробај и со мобилен, но и со друг ПС ако имаш комшии бар за тест од 10тина минути. Ако друг лап-топ ти кажува дека е слаб нетот, рутерот има голема шанса да ти е подзаебан. Имав ист ваков проблем и му го спомнав на Бобо, среќната околност беше што го тестирав со друг лап-топ и скратив на тоа дека целиот проблем потекнува од рутерот, не од ПС-то.

2. $3Я3|\||)&p&†Y

$3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

Зачленет на:
    12 мај 2012
    Мислења:
    3,683
    Допаѓања:
    3,859
    Ај вака. Ако можеш директ од модемот стави мрежен кабел во лаптопот и тестирај ја брзината тогаш. Тогаш ќе заклучиме дали е до рутерот или не е.

3. $3Я3|\||)&p&†Y

Зачленет на:
    12 мај 2012
    Мислења:
    3,683
    Допаѓања:
    3,859
    Мислење под мислење али и ја да си прашам да не имал искуство некој со вакво срање .. ме мрзи да барам сеа.
    Рецимо симнувам 30 - 40 гигички наеднаш или постепено и оп, снемувам интернет. Рестартирам рутерот се е во ред. Да не потрошам рецимо толку едно месец дена се е во ред. Али да пуштам еден филм од 40тина гига да симнам, ќе се симне и нет снемува додека не го рестартирам.
    Any solution ? :biggrin

4. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,007
    Да да, пробав директно во лаптоп со кабелот од модемот, нетот беше перфектен. А кога пробав со кабелчето од рутерот диркетно во лаптоп, не го регистрираше. Ај ќе видам деновиве со друг лаптоп, па да видиме.

5. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,007
    Чисто информативно, ако некој го има истиот проблем - сменив некаков си канал на рутерот и сега нетот е океј (се надевам ќе потрае :zelen).

На existence му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,007
    Зошто торентите ми се симнуваат до 92.2% и толку, не сака повеќе? Не покажува error, едноставно не продолжува да се симиња...

7. $3Я3|\||)&p&†Y

Зачленет на:
    12 мај 2012
    Мислења:
    3,683
    Допаѓања:
    3,859
    Сите ? Провери им сидери и тракери. Еден другар имаше ваков проблем со uTorrent .. му стигаа до 99.9% :D па после симна Bittorrent и се беше во ред. Исто така пробај да симнуваш на друга локација (друга партиција, папка итн).

На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  8. alekoh

alekoh Нов член

Зачленет на:
    31 декември 2014
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    4
    Имам едно прашање.
    Зошто кога се конектирам на некоја македонска веб страна конекцијата прво ми патува надвор од Македонија па се враќа назад?
    На пример ако направам tracert до crnobelo.mk тогаш конекцијата прво патува до Лос Анџелес па после доаѓа тука. Ако некој е подобро запознаен со оваа тематика би му бил доста благодарен да сподели некое мислење :)

9. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,007
    Аман више, ме умреа реклами на Мозилава. Ставив addblock и пак ми искачаа, но само како непотполнети квадрати, односно таму каде што треба да стои рекламата, што многу ме нервира. По не знам кој пат ја рестартирав Мозилата, еве пред саат време најтазе, пушив адблок пак и ништо! Сега ни адблок не ми помага... има ли некакво решение?

adds.png

10. BlackTulip

BlackTulip Староседелец

Зачленет на:
    15 март 2013
    Мислења:
    628
    Допаѓања:
    789
    Пробај на Хромот дали истото ќе ти го покаже

Сподели: