1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Интернет помош

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од важна, 15 февруари 2012.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,922
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  Се извињавам, да ја прашам Мис, рутерот ти регистрира нет но сигналот е слаб?
  Пробај и со мобилен, но и со друг ПС ако имаш комшии бар за тест од 10тина минути. Ако друг лап-топ ти кажува дека е слаб нетот, рутерот има голема шанса да ти е подзаебан. Имав ист ваков проблем и му го спомнав на Бобо, среќната околност беше што го тестирав со друг лап-топ и скратив на тоа дека целиот проблем потекнува од рутерот, не од ПС-то.
   
 2. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,655
  Допаѓања:
  3,859
  Пол:
  Машки
  Ај вака. Ако можеш директ од модемот стави мрежен кабел во лаптопот и тестирај ја брзината тогаш. Тогаш ќе заклучиме дали е до рутерот или не е.
   
 3. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,655
  Допаѓања:
  3,859
  Пол:
  Машки
  Мислење под мислење али и ја да си прашам да не имал искуство некој со вакво срање .. ме мрзи да барам сеа.
  Рецимо симнувам 30 - 40 гигички наеднаш или постепено и оп, снемувам интернет. Рестартирам рутерот се е во ред. Да не потрошам рецимо толку едно месец дена се е во ред. Али да пуштам еден филм од 40тина гига да симнам, ќе се симне и нет снемува додека не го рестартирам.
  Any solution ? :biggrin
   
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,071
  Допаѓања:
  7,000
  Да да, пробав директно во лаптоп со кабелот од модемот, нетот беше перфектен. А кога пробав со кабелчето од рутерот диркетно во лаптоп, не го регистрираше. Ај ќе видам деновиве со друг лаптоп, па да видиме.
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,071
  Допаѓања:
  7,000
  Чисто информативно, ако некој го има истиот проблем - сменив некаков си канал на рутерот и сега нетот е океј (се надевам ќе потрае :zelen).
   
  На existence му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,071
  Допаѓања:
  7,000
  Зошто торентите ми се симнуваат до 92.2% и толку, не сака повеќе? Не покажува error, едноставно не продолжува да се симиња...
   
 7. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,655
  Допаѓања:
  3,859
  Пол:
  Машки
  Сите ? Провери им сидери и тракери. Еден другар имаше ваков проблем со uTorrent .. му стигаа до 99.9% :D па после симна Bittorrent и се беше во ред. Исто така пробај да симнуваш на друга локација (друга партиција, папка итн).
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 8. alekoh

  alekoh Нов член

  Зачленет на:
  31 декември 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Машки
  Имам едно прашање.
  Зошто кога се конектирам на некоја македонска веб страна конекцијата прво ми патува надвор од Македонија па се враќа назад?
  На пример ако направам tracert до crnobelo.mk тогаш конекцијата прво патува до Лос Анџелес па после доаѓа тука. Ако некој е подобро запознаен со оваа тематика би му бил доста благодарен да сподели некое мислење :)
   
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,071
  Допаѓања:
  7,000
  Аман више, ме умреа реклами на Мозилава. Ставив addblock и пак ми искачаа, но само како непотполнети квадрати, односно таму каде што треба да стои рекламата, што многу ме нервира. По не знам кој пат ја рестартирав Мозилата, еве пред саат време најтазе, пушив адблок пак и ништо! Сега ни адблок не ми помага... има ли некакво решение?

  adds.png
   
 10. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  614
  Допаѓања:
  786
  Пол:
  Женски
  Пробај на Хромот дали истото ќе ти го покаже
   

Сподели: