Интернет помош

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Хах, предпоставував или Есет или Авг.
Совет: Замени го Superantispyware со Malwarebytes. Имаат поголема датабаза која се надградува секој ден. Иако им е малце бавно скенирањето кај Malwarebytes детекцијата е поголема за разлика од Superantispyware.
Го спомнав погоре KVRT кој е On-demand но исто и би ти го предложил HitmanPro кој е исто така во групата на On-demand алатки кои ги користиш само да го скенираш компјутерот и потоа ги бришеш по завршената работа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Хах, предпоставував или Есет или Авг.
Совет: Замени го Superantispyware со Malwarebytes. Имаат поголема датабаза која се надградува секој ден. Иако им е малце бавно скенирањето кај Malwarebytes детекцијата е поголема за разлика од Superantispyware.
Го спомнав погоре KVRT кој е On-demand но исто и би ти го предложил HitmanPro кој е исто така во групата на On-demand алатки кои ги користиш само да го скенираш компјутерот и потоа ги бришеш по завршената работа.
Вака го скенирав пред малце со Касперски и ми го даде тројанецот (уште бил тука м.м.е) ама не напраив автоматски да го избрише па сеа поново ќе го барам и треба да подесам да го брише одма како што ми рече,а да и не ми го дава како икона касперксиот ама скенирав сепак и го најде,сега мислам дека подесив правилно да го избрише па ќе видиме
 

Kiki-kiki

Нов член
25 јуни 2012
26
6
3
Ме интересира дали со форматирање на компјутерот се менува и неговата IP адреса? Почнав да работам на microworkers ама на компјутеров му треба форматирање па дали ќе можам после да се логирам ако му се смени IP адресата?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ај тука ќе прашам за помош. Во последниве 2 дена, пингот ми е преголем.
Најчесто околу 150 до 200, понекогаш знае и повеќе да крене, дури и до 800.
Ми треба да го смалам барем до 100. Дали некој знае што да направам?
Се ми е исклучено (на пример, торент) и ништо не помага...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ај тука ќе прашам за помош. Во последниве 2 дена, пингот ми е преголем.
Најчесто околу 150 до 200, понекогаш знае и повеќе да крене, дури и до 800.
Ми треба да го смалам барем до 100. Дали некој знае што да направам?
Се ми е исклучено (на пример, торент) и ништо не помага...

Пинг до каде (локацијата на серверот кој го пингаш) ти е над 200? Локално со конекција од нашиве не би требало да имаш повеќе од 50. Сеа ако пингаш у америка нормално дека ќе има поголем пинг.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Пинг до каде (локацијата на серверот кој го пингаш) ти е над 200? Локално со конекција од нашиве не би требало да имаш повеќе од 50. Сеа ако пингаш у америка нормално дека ќе има поголем пинг.

Србија. Значи до нив е? Зошто покачен ми е од вчера, а и од таму ми викаат да си го поправам. Нема ништо што јас можам да направам?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Србија. Значи до нив е? Зошто покачен ми е од вчера, а и од таму ми викаат да си го поправам. Нема ништо што јас можам да направам?
Може да е од многу работи. Може да е серверот на твојот провајдер, може да е до нивниот сервер, може да е до твојот компјутер...многу работи може да бидат. Кога пингаш уствари бараш патека до целниот сервер и тој ти враќа повратен сигнал, па времето дур се изврши тоа ти е прикажано во милисекунди. До 200ms не би требало да ти прави проблеми во играње, но над тоа ќе имаш лаг. Некои препорачуваат оптимизација на регистрите, дефрагментирање на дискот и сл. но не сум сигурен дали тоа би помогнало затоа што не сум тестирал. Ако правиш оптимизација на регистрите, внимателно гледај што правиш и читај ги убаво упатствата зашто може да ти наштети и тоа убаво да ти наштети.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Како да го сменам пасвордот на Wi-fi?
Преку рутер: 192.168.1.1 или 192.168.0.1 зависи од рутерите (пишува на лепенката.
Најави се со user: admin pass: admin. Би требало да биде под Security табот доколку има.
Иначе за TP-Link рутерите кои ги користат од One ова се чекорите:
Пиши што рутер имаш (име).